Přejít k hlavnímu obsahu

Ovulační kalkulačka - výpočet termínu ovulace

Ovulační kalkulačka-Ovulační kalendář-Těhotenství.cz

Ovulační kalkulačka vám pomůže zjistit, kdy jsou vaše plodné kdy a kdy je tedy největší šance na otěhotnění. Těhotenský kalendář neboli kalkulačka je ideální pomocník v momentě, kdy plánujete miminko, přičemž vám pomůže vypočítat plodné a neplodné dny. Jednoduše stačí zadat poslední den první menstruace a obvyklou délku menstruačního cyklu a nabídka plodných dnů vč. termínu porodu je na světě!

Výpočet plodných dnů

Typický menstruační cyklus trvá přibližně 28 dní. Je-li váš obvykle kratší nebo delší, upravte prosím uvedené číslo

Plánujete miminko? Znát vaše plodné a neplodné dny je základ! Naše kalkulačka ovulace vám odhalí i pravděpodobný termín porodu: zjistíte tedy délku těhotenství i počátek vašeho mateřství. 

Stačí zadat poslední den první menstruace a obvyklou délku menstruačního cyklu. Právě jste nalezla silného spojence, když se s partnerem snažíte o miminko. 

Kdy nastává ovulace? 

Vaječník uvolní zralé vajíčko do vejcovodu v polovině pravidelného menstruačního cyklu. Prvním dnem cyklu je první den plného krvácení. Pokud tedy menstruujete, ovulaci máte. 

Abyste u vás zjistila, přibližně kdy nastává ovulace, odečtěte 14 dní od délky vaší periody. 

„Při délce cyklu 28 dní máte ovulaci kolem 14. dne (28-14), v případě 32 denního cyklu dojdete k 18. dni (32-14) apod.“ 

Kalkulačka plodnosti vám umožní okamžitě zjistit vaše nadcházející termíny ovulace. 

Kdy mám plodné dny? 

Mnoho maminek zajímá, jak dlouho trvá ovulace. Navzdory domněnkám mnoha laiků, jde pouze o krátkou chvíli, při níž dochází k uvolňování vajíčka. Doba, kdy může žena počít miminko, zahrnuje dny kolem ovulace, tzv. plodné dny. 

Podle výzkumu dosahuje šance na otěhotnění svého maxima v den před ovulací a následující den. Celé plodné období zahrnuje dobu 4 dnů před ovulací až zhruba 24 hodin po uvolnění vajíčka. Ovulace a plodné dny jsou tedy nejlepší dobou, kdy se snažit o miminko. Početí v neplodných dnech není fyzicky možné.  

Jak poznat ovulaci pomocí příznaků?  

Vypočítat plodné dny u nepravidelné menstruace, za kterou stojí například nemoc či stres, bohužel nelze. Při tomto stavu se pro zjištění plodnosti může vyplatit pozorovat na sobě ovulační příznaky. Napoví vám, kdy máte největší šanci na otěhotnění.

Příznaky plodných dnů

  • Změna konzistence poševního hlenu: Při ovulaci bývá cervikální hlen řidší, táhlejší a průhledný. Po uplynutí ovulace dojde ke zhoustnutí a zbělání. 
  • Citlivější čichové vnímání: Ženy vnímají silněji například mužský pot. 
  • Změna složení slin: Hladina luteizačního hormonu (LH), zjištěná pomocí ovulačního testu, dosahuje maxima 12 až 36 hodin před ovulací. Při ovulaci se ve slinách také zvyšuje podíl soli, čehož využívají slinné ovulační testy. 
  • Vyšší atraktivita pro partnery: Muže vábí žena při ovulaci více než jindy. Samotné ženy v plodném období mívají jemnější pleť, plnější rty a rozšířené zorničky. Často si tak připadají sami více přitažlivé pro protějšek. 
  • Zvýšení bazální teploty: Bazální teplota v luteální fázi cyklu skokem vzroste o 0,3 až 0,5°C vlivem zvýšené hladiny progesteronu. Před menstruací se teplota snižuje. Zůstává-li vysoká, je i vysoká šance přítomnosti těhotenství. Teplotu měřte ihned po probuzení, po dobu minimálně 3 měsíců. Údaje lze přehledně zaznamenat do ovulačního kalendáře. Graf bazální teploty ke stažení je dostupný na webu Těhotenství.cz. 

Výpočet délky menstruačního cyklu 

Abyste zjistila, jak dlouho trvá menstruace, nepotřebujete menstruační kalkulačku. Stačí od data prvního dne krvácení v současném cyklu odečíst termín počátku předchozího cyklu. Špinění se nepočítá. 

Jak často se milovat, když plánujete miminko? 

Až se s kalkulátorem ovulace na Těhotenství.cz dozvíte vaše plodné dny, v dalším cyklu si naplánujte sex na 1 den před, v den či 1 až 2 dny po ovulaci. 

Dříve lékaři párům radili, aby partner neměl ejakulaci 48 hodin před sexuálním stykem pro oplodnění. Podle nových studií však častý pohlavní styk sice snižuje kvantitu spermií, ovšem navyšuje jejich kvalitu. 

Jak spolu souvisí ovulační kalendář a termín porodu? 

Z termínu ovulace lze odvodit datum oplodňující soulože. Pravděpodobné dny otěhotnění mohou posloužit k výpočtu termínu porodu v našem kalendáři ovulace, případně těhotenské kalkulačce. 

Hodně štěstí na vaší cestě za těhotenstvím a mateřstvím!

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Diskuze k článku