Přejít k hlavnímu obsahu

Jsem těhotná? Udělejte si kvíz

Těhotenský kvíz

Žena, která se snaží otěhotnět, pravděpodobně pozoruje samu sebe pečlivěji než sushi na pultu, které si (doufejme) už brzy bude muset odříci. Nebo možná se vám trochu opozdila menstruace, a ráda byste se tedy přesvědčila, zda jste přeci jenom neotěhotněla.

Přítomnost gravidity může potvrdit těhotenský test a následně i gynekolog prostřednictvím ultrazvuku nebo krevního testu. Vyplatí se však také zkontrolovat míru, do jaké se u vás objevují příznaky těhotenství. Při přihlédnutí k těmto faktorům dovedete spolehlivěji určit, zda skutečně můžete očekávat těhotenství, nebo se jedná spíše o PMS.

Mám těhotenství, nebo PMS?

Mnoho příznaků časného těhotenství se výrazně podobá PMS. Proto může být obtížné od sebe tyto dva stavy rozeznat. Rozhodujícím okamžikem bývá přítomnost menstruace, nebo druhá čárka na těhotenském testu.

V každém případě symptomy způsobuje hormon progesteron, jehož hladina stoupá během druhé poloviny menstruačního cyklu, stejně jako v prvních dnech těhotenství.

Podobnost obou stavů je patrná v těchto příznacích:

  •    Bolest prsů
  •    Citlivost bradavek
  •    Bolesti hlavy
  •    Únava
  •    Zvýšený apetit
  •    Nadýmání
  •    Zácpa
  •    Výkyvy nálad

Několik indikátorů však poukazuje výhradně na těhotenství, nikoli na PMS. Patří sem:

  •    Tmavé a zvětšené dvorce
  •    Častější potřeba močení
  •    Citlivější čich

Za tyto symptomy je zodpovědná rostoucí hladina estrogenu.

Udělejte si těhotenský kvíz, ať lépe zjistíte, jak na tom ve skutečnosti jste.

Kvíz: jsem těhotná?

Máte opožděnou menstruaci?

  •    A: Ano, přitom jindy přichází s železnou pravidelností.
  •    B: Ano, ale nepravidelná menstruace je u mě normální.
  •    C: Ne, má menstruace přichází včas jako švýcarské hodinky.

Odpověď „A“: Vyrazte do lékárny nakoupit těhotenský test! Existuje velká pravděpodobnost přítomnosti těhotenství, třebaže vynechání periody může nastat i z jiných příčin. Proto je třeba potvrzení ze strany těhotenského testu a gynekologa.

Odpověď „B“: Nepravidelné cykly mohou činit výzvu ze sledování plodných dnů. Snažíte-li se otěhotnět, věřte, že se to řadě žen s nepravidelnou menstruací podaří, přičemž se těší zdravé graviditě. Pokud se vaše perioda opozdila o několik týdnů, zkuste si udělat těhotenský test. V případě obav ohledně vašeho cyklu neváhejte situaci konzultovat s lékařem.

Odpověď „C“: Musíme vás zklamat: pravděpodobně nejste těhotná. Pokud zažíváte i jiné stavy lišící se od normálu, je dobrý nápad o tom dát vědět lékaři.

Pociťujete nevolnost?

  •    A: Už při pouhém pomyšlení na ryby nebo pohledu na syrové maso je mi na zvracení.
  •    B: Ne, mám ocelový žaludek.

Odpověď „A“: Opozdila se o pár týdnů vaše menstruace? V takovém případě může být ve hře těhotenství! Ranní nevolnost (kterou můžete pociťovat po celý den) mají na svědomí měnící se hladiny hormonů, což vede k přecitlivělosti na pachy a uvolňování svalstva trávicího traktu.

Odpověď „B“: Rádi slyšíme, že pro vás pohled do ledničky není trestem. Pamatujte ale, že těhotenská nevolnost se může objevit až v devátém týdnu těhotenství, takže neslavte předčasně.

Zažíváte výkyvy nálady?

  •    A: Ano! Jsem naštvaná na svého partnera, svého šéfa, dokonce i na psa! A moje menstruace je už za dveřmi.
  •    B: Ne, nezaznamenala jsem žádné změny. 

Odpověď „A“: Zásobte se tampony a kapesníčky. Tato situace zní jako klasický případ změn nálad vyvolaných PMS. Ačkoli se náladovost může objevit i na začátku těhotenství, obvykle se tak děje až o něco později. Vydržte další týden či dva. Jestliže vaše menstruace stále nezačala, může se vyplatit sáhnout po těhotenském testu.

Odpověď „B“: Ne každá žena zažívá před menstruací výkyvy nálady. Pokud se vaše perioda opozdí, nechte těhotenský test věštit vaši budoucnost.

Zaregistrovala jste neobvyklé špinění?

  •    A: Pár dní před očekávanou menstruací jsem si všimla mírného krvácení.
  •    B: Ne, absolutně žádná krev.

Odpověď „A“: Je ještě trochu brzy to tvrdit, ale možná jste zažila implantační krvácení. Jedná se o slabé krvácení, způsobené zahnizďováním oplozeného vajíčka v silně prokrvené děloze. Většina žen tvrdí, že toto špinění se znatelně liší od obvyklého menstruačního krvácení, přičemž má tendenci se barvit do hněda či dorůžova.

Odpověď „B“: Stále může dojít k implantačnímu krvácení, nebo vaše menstruace může přijít o trochu později. Je také třeba si uvědomit, že ne každá žena pociťuje implantační krvácení. Ve vzduchu tedy visí těhotenství, ačkoli jste doposud nezaregistrovala na svém těle nic neobvyklého.

Jsou vaše prsy bolavá?

  •    A: Ano, bolí, ač má menstruace brzy začne.
  •    B: Ne, necítím nic zvláštního.

Odpověď „A“: Tento příznak může být způsobem časným přílivem těhotenských hormonů, stejně jako PMS. Vyčkejte proto několik dní, abyste zjistila, co z toho vzejde. Pokud se menstruace neobjeví, nastal čas na těhotenský test.

Odpověď „B“: Máte štěstí, neboť tento příznak není pro mnoho žen legrace. Opět platí, že budoucí maminka nemusí zažívat bolest prsou, případně ne tak brzy.

Trápí vás zácpa nebo nadýmání?

•    A: Mám zácpu jako Praha při dopravní špičce. Navíc moje menstruace se o několik dní zpozdila.
•    B: Stolice naštěstí odchází pravidelně.

Odpověď „A“: Skočte si pro těhotenský test. Tento nepříjemný pocit nafouknutí a zácpa často představují příznaky těhotenství, neboť těhotenský hormon progesteron zpomaluje trávicí trakt. (Mějte však na paměti, že stále může jít o maskovaný PMS.)

Odpověď „B“: Ačkoli některé nastávající maminky mohou zaregistrovat plynatost velmi brzy, u jiných se vynoří až kolem 3. měsíce těhotenství.

Zaznamenala jste jakékoli změny na bradavce?

  •    A: Ano, všímám si zvětšení a tmavnutí bradavek. Navíc se na nich začínají tvořit hrbolky.
  •    B: Ne. Sice mám přecitlivělá prsa, ale moje bradavky vypadají stejně.

Odpověď „A“: Změny na bradavkách, včetně tmavnoucího dvorce, zvětšené velikosti a drobných hrbolků (známé jako Montgomeryho žlázky), produkujících zvlhčující olej pro přípravu na kojení, jsou jedním z nejspolehlivějších příznaků těhotenství.

Odpověď „B“: Bolest prsou bez změn na prsním dvorci bývá příznakem PMS, zvláště pokud se tato bolest vytratí s počátkem menstruace.

Pociťujete větší chuť na jídlo?

  •    A: Nemohu odolat sendvičům s vejci a sýrem a kávovým mléčným koktejlům! Mimochodem brzy očekávám menstruaci.
  •    B: Nezaregistrovala jsem jakékoli změny apetitu ani žádné neobvyklé chutě.

Odpověď „A“: Chuť k jídlu a nenasytný hlad jsou dost věrohodné známky PMS. Pakliže se menstruace neopozdí, pravděpodobnost těhotenství je bohužel malá. Změny apetitu mají tendenci se objevovat na konci prvního trimestru.

Odpověď „B“: Samozřejmě, že ne všechny ženy musejí před menstruací čelit silným chutím. Pokud však má vaše menstruace zpoždění a nepociťujete jiné příznaky PMS, které se u vás obvykle objevují, proveďte těhotenský test.

Jste unavená více než obvykle?

  •    A: Ano, i kdybych bydlela vedle dálnice, hluk mě neprobere.
  •    B: Neregistruji žádné odchylky od normálu.

Odpověď „A“: Opět platí, že musíte vyčkat na případnou menstruaci. Únava může totiž představovat příznak PMS, stejně jako těhotenství.

Odpověď „B“: Střádejte si spánek, protože těhotenství a rodičovství, kterého se vám jistě jednou podaří dosáhnout, jsou stejně vzrušující jako vyčerpávající.

Objevují se příznaky těhotenství u všech žen?

Těhotenství vám nemůže garantovat ani nejvíce erudovaný odborník, a to ani v doby kdy jste nafouknutá jako balón, je vám nevolno a pociťujete změny na prsou, nikdo vám negarantuje těhotenství. Na druhé straně některé maminky si nepovšimnou žádných příznaků, a přitom jim těhotenský test vyjde pozitivně.

Zkrátka každé těhotenství se liší. Přestože příznaky těhotenství zvyšují pravděpodobnost přítomnosti gravidity, jejich absence nemusí znamenat, že je „vše ztraceno“.

Kdy zajít k lékaři kvůli těhotenství?

Jakmile se na vašem těhotenském testu objeví dvě čárky, můžete si domluvit schůzku s vaším lékařem. Někteří gynekologové jsou totiž zaneprázdnění a může trvat i několik týdnů, než si pro vás najdou čas.

První prenatální návštěva se obvykle uskuteční mezi 6. a 7. týdnem těhotenství. Pokud máte pocit, že váš stav může být rizikový, ať už z důvodu chronického onemocnění, nebo potratu v anamnéze, informujte o tom vašeho lékaře. Přizpůsobí se a objedná vás na co nejbližší termín.
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA