Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy se miminko poprvé usměje na maminku?

Úsměv miminka

Kdy očekávat ten neverbální projev dítěte, z něhož srdce zaplesá?

Jaké to je, když se miminko poprvé usměje na maminku? V té chvíli žena dozajista zapomene na veškeré stresy spojené s péčí o dítě; na veškeré bezesné noci následované ranní nevolností.
 

Zkrátka není nic sladšího než tvář miminka, která zazáří poté, co rozezná maminku.

Úsměv je navíc znakem rozvíjejících se sociálních dovedností dítěte. Z nemotorné ospalé kuličky se stává neodolatelná společenská bytost.

Kdy maminka může očekávat první úsměv dítěte?

Pravděpodobně jste již zaslechla, ať už od příbuzných, pediatra, nebo vašich kamarádek-maminek, že úsměvy před prvním měsícem života jsou pouhé povídačky. A pokud se přeci jen objeví, důvodem jsou pouhé prdíky.

Přestože to může být srdcervoucí, tyto osoby mají, bohužel, pravdu. Ač nikoli úplnou. Novorozenci se mohou smát také před spaním, případně z pocitu pohody. Někdy se tak děje rovněž kvůli močení.

Maminka by se však neměla zdráhat rozplývat se tímto úsměvem, nehledě na jeho příčinu. Ostatně kdo vás za to obviní?

Prvnímu „skutečnému“, sociálnímu úsměvu, bude s nejvyšší pravděpodobností předcházet řada neúspěšných pokusu. Při nich dítě zjišťuje, jak fungují svaly v jeho ústech. 

První sociální úsměv nastává zpravidla mezi šestým a osmým týdnem. Je opravdu rarita, jestliže se tak stane dříve. Tento neverbální projev obvykle představuje reakci na rozpoznání osoby, jíž dítě považuje za velice důležitou: tedy maminky či tatínka.

Na tvorbě sociálního úsměvu se podílí celá tvář, nikoli pouze ústa. Jakmile jej maminka zaregistruje, jistě pozná, že je to ten „výjimečný“ úsměv.

Co má maminka dělat, pokud se miminko nesměje?

Někteří dospělí se smějí více než jiní. A miminka to mají stejně. Pakliže marně vyhlížíte úsměv u vašeho jednoměsíčního dítěte, není třeba se ničeho obávat.

Není náhodou, že první úsměv miminka bývá maminkami popisován nejen jako úchvatný, nýbrž také jako frustrující a „nepolapitelný“. A to z pochopitelného důvodu: může se totiž objevit kdykoli mezi čtyřmi týdny a čtyřmi měsíci.

Možná jste zaslechla, že „zpoždění“ úsměvu je časným indikátorem poruchy autistického spektra. Ačkoli je to pravda, toto opoždění je v mizivém procentu případů tohoto postižení jediným příznakem. Pakliže se vaše dítě neusmálo do čtyř měsíců, ale vyluzuje zvuky, navazuje oční kontakt a reaguje na verbální a vizuální podněty, pravděpodobně pouze není „smíšek“. (Avšak později se jím může stát.)

Každopádně veškeré obavy by maminka měla diskutovat se svým pediatrem.

Jak maminka může povzbudit miminko k prvnímu úsměvu?

Aby maminka pomohla miminku rychleji se dopracovat k tomuto milníku, může učinit zejména následující kroky:

  •   Usmívat se na miminko
  •   Mluvit na něj
  •   Objímat ho
  •   Často si s ním hrát

Jinak řečeno, věnovat mu spoustu láskyplné péče. Četné studie totiž ukázaly, že děti odchované tímto způsobem se mají tendenci rychleji vyvíjet a být více společenské. A nejen to: dokonce jejich mozková tkáň bývá větší!

Takže pokud se už nemůžete dočkat, až spatříte první úsměv dítěte, skutečný, sociální úsměv, schovejte se a poté vykoukněte s velkým úsměvem!

Na jaký další milník se maminka může těšit po prvním úsměvu dítěte?

Přibližně ve stejnou dobu, kdy se vaše dítě poprvé usměje, pravděpodobně také procvičuje vrkání. Tím kráčí k dalšímu milníku v aspektu společenského rozvoje: k prvnímu smíchu.

I tento komunikační projev miminka si maminka jistě užije.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA