Přejít k hlavnímu obsahu

To, že jste měli špatný den, není problém vašeho dítěte!

děti a výchova_tehotenstvi.cz

Jaké jsou nejčastější chyby při výchově našich dětí? Výchova dětí je složitý úkol, na který nikdo není dopředu připraven. Neexistuje žádný univerzální vzorec pro úspěch a je třeba přistupovat ke každé situaci s porozuměním. Nikdo se nenarodil jako vědec, takže rodiče se musí dívat na výchovu svých dětí jako na výzvu, obousměrný proces, kterým prochází. Nejčastější chyby při výchově dětí nesouvisí s naší nevědomostí, ale většinou s tím, že mnohdy nevíme, jak správně posoudit danou situaci.

Pokud neuděláš to, co říkám, nebudu tě mít rád.

Ultimátum rozhodně není dobrým příkladem a je jednou z hlavních chyb při výchově dětí. Nejednomu z nás už někdy vyklouzlo: „Pokud mě máš rád, tak to udělej!“ Děti berou takové výrazy doslovně a takové příklady jim dávají pocit, že láska něco stojí a aby bylo možné být milován, nebo mít rád, je třeba splňovat určité požadavky. To není dobré a v jejich vývoji tento příklad přinese mnoho zklamání. Proto se tohoto vyvarujte.

Nedýchejte svým dětem na krk

Mnoho rodičů nenechá své děti dělat chyby, padat a vstávat, protože se bojí. V procesu výchovy dětí musí poznávat svět samy, včetně pádů a vstávání, oděrek kolen i rukou, ran hlavou o zeď, doslova i obrazně. Když je v určitých situacích necháte, aby si poradily samy, prokážete jim laskavost, pomáháte jim najít vlastní způsob jednání se světem. To neznamená, že nenecháte napospas, jako vaše děti budou mít vždy vaši podporu.
Jsme zodpovědní za to, zda budou naše děti úspěšné a zda to budou dobří lidé. Buďte pro ně dobrým příkladem.

To, že jste měli špatný den, není problém vašeho dítěte

Být rodičem je těžké a únavné. Zvláště pokud pracujete, máte hypotéku a spoustu dalších povinností. Není snadné být vždy dobře naladěn. Nesmíme však dopustit, aby naše nálady ovlivňovaly výchovu dětí. Nehádejte se s nimi, když jste měli špatný den, i když udělaly něco špatně. Zachovejte dobrý tón a promluvte si další den, kdy budete v lepší kondici.

Nekompenzujte svůj čas dárky

Nahradíte-li svůj nedostatek času dárky pro své dítě, děláte mu medvědí službu. Ani panenka, ani auto dítěti nenahradí čas strávený s vámi. Věnujte svým dětem více času!

Dělejte si, co chcete! - lhostejnost

Když dáte svému dítěti možnost dělat si, co chce, degradujete svou autoritu rodiče. Neprojevujte svému dítěti lhostejnost, protože to ukazuje, že o něj nemáte zájem, což děti nesmírně zraňuje!

Pozor na přehnané hýčkání

Tím obvykle kompenzujeme vinu, kterou cítíme, protože nejsme dostatečně dlouho součástí života našeho dítěte. Hýčkání je jednou z nejčastějších chyb při výchově dětí, protože jim ukazujeme, že mohou dosáhnout všeho, co chtějí, pokud jsou hýčkány.

Peníze až na druhém místě

Starost o peníze při výchově dítěte je normální. Ale neměli byste peníze upřednostňovat před výchovou dětí. Nenechte se zmást myšlenkou, že pokud budete tvrději pracovat a budete mít více peněz, vaše děti budou šťastnější. Pro děti je nejdůležitější vaše přítomnost a pozornost v jejich životě.

Nezájem o zájmy dítěte

Zájmy dítěte formují jeho osobnost. A vaše role v nich je pro něj důležitá. Tím, že se zajímáte o zájmy dítěte, dáváte mu najevo svou lásku a podporu. To je k nezaplacení.

Nedostatek času na výchovu

Váš čas má při výchově dětí klíčový význam. I když nemáte dost práce nebo jiných závazků, neměli byste výchovu zanedbávat a očekávat, že si dítě poradí samo. Potřebuje vás, váš čas a lásku k vytváření vzpomínek.

Nedostatek důvěry

Důvěra je klíčem k výchově dětí. Je důležité ji vytvořit předem, aby se mohla rozvíjet. Pokud k vám má vaše dítě důvěru, i v nejtěžších letech výchovy - dospívající, vám bude důvěřovat. Mnoho rodičů tuto skutečnost ignoruje a následně zhoršuje svůj vztah se svými dětmi. Důvodem je často velké pracovní vytížení, aby rodinu materiálně zajistili, ale propásnou důležité okamžiky v životě jejich dětí. Vytvoří tak neviditelnou propast, která v průběhu let roste. Toho se vyvarujte.

Nedůslednost výchovy a komunikace s dětmi

Ve výchově dětí by neměl existovat dvojí standard. To znamená, že pokud jednou uděláte chybu, vynadáte mu a příště ne. Pravidla jsou pravidla a musíte je striktně dodržovat, chcete-li mít respekt a autoritu. Totéž platí, pokud máte dvě děti. Nemůže existovat dvojí standard. Co je pro jednoho, je i pro druhého!

Sdílení problémů a rady od dětí

Jakkoli se vám může zdát dobré sdílet s dítětem problém, který máte, nebo situaci, ve které se nacházíte, nedělejte to! Bez ohledu na věk dítěte není tento přístup vhodný pro jeho výchovu. Proč? Protože vy jste jejich podpora. Vidí ve vás sílu, vy jste jejich příkladem. Nekažte to tím, že projevíte slabost.

autor: Míla Vobrubová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.