Přejít k hlavnímu obsahu

Pomozte prvorozenému dítěti zvyknout si na mladšího sourozence

Sourozenci

S největší pravděpodobností víte, že sdílení není zrovna tou nejoblíbenější činností vašeho staršího dítěte. (Pokud ano, máte z pekla štěstí.)
A divíte se? Zkuste si představit, že se vaše dítě musí nyní podělit nejen o své milované jídlo nebo hračku, nýbrž také o své milované osoby: rodiče. Není divu, pokud váš prvorozený chce zneškodnit toho „zloděje“, který jej „okrádá“ o lásku a pozornost rodičů.

Jeho nenávist může nabývat podoby zničených hraček „oběti“. Anebo prostého dotazu směřujícího na rodiče, zda „toho mladšího“ nechtějí vrátit.
Nemějte to vašemu prvorozenému dítěti za zlé: nalézá se v obtížné situaci. Je jako celebrita, jíž náhle splaskla bublina popularity. Kdo by se netoužil vrátit do „osobní zlaté éry“?

Rodiče by měli pochopit a přijmout, že žárlivost je pro jejich první dítě zcela přirozený pocit. Prvorozený pravděpodobně bude plakat z té „životní nespravedlnosti“. Je důležité, jak pocity a interakce mezi sourozenci zvládnete. Toto období klade vysoké nároky na vzájemnou adaptaci, přičemž může rozhodnout o dlouhodobém vztahu mezi sourozenci: bude „ten druhý“ přítel, anebo nepřítel?

Rodičům přinášíme několik tipů, jak mohou zajistit hladký a pozitivní průběh tohoto procesu.

Je dobré strávit alespoň trochu času s dítětem

Ujistěte se, že si pro starší dítě vyhradíte nějaký společný čas, aby nedostalo pocit, že se stalo pátým kolem u vozu, nahrazeným „novým modelem“. Už deset či dvacet minut denně plné pozornosti ze strany maminky (případně rodičů) může znamenat kritický rozdíl. Během tohoto času vypusťte z hlavy Instagram. Stejně tak nehledejte na Pinterestu dort k prvním narozeninám dítěte. Zkrátka v tu chvíli buďte na světě pouze a jen pro dítě.

Pokud se cítíte naprosto zdrcena, nechte vašeho partnera samotného si přichystat určitou zábavnou aktivitu. Ať je to klidně jezení „sta“ čokoládových palačinek nebo výlet do dinoparku. Partner si a dítětem užije, zatímco vy si od malého odpočinete.

Popřípadě lze požádat o pomoc kamaráda či příbuzného. Až jednou půjde na svatbu vašeho prvorozeného, velmi rádi se rozpovídá o tom,  jak ho před řadou let přebaloval.

Buďte si vědomi pocitů vašeho dítěte (a respektujte je)

Pochopte, že vašemu děťátku nemusejí být (a s nejvyšší pravděpodobností ani nejsou) nové okolnosti po chuti, což může dávat najevo až nešetrným způsobem.
Namísto výčitek projevte snahu o pochopení a respekt jeho emocí. Ujistěte se, že se váš maličký cítí vyslyšen. Dejte mu najevo, jak jej bezpodmínečně milujete (a vždy budete). Zkrátka se mu pokuste pomoci cítit se lépe. Jaká škoda, že se nemůže připojit k vašemu rituálu večerní sklenky proti stresu.

Zaměstnejte dítě během dne

Zajistěte, aby se vaše prvorozené dítě ani chvíli nenudilo. Mějte v zásobě hry a jiné indoor i outdoor aktivity, jež dovedou zabavit neposednou duši dítěte.
Nyní nastal ten správný čas zamířit na Pinterest, ovšem tentokrát i s dítětem. Procházejte různé kutilské projekty a nezapomeňte (pokusit se) je realizovat. Povolte uzdu fantazii, vraťte se do dětských let a umožněte si dělat různé (bezpečné) „blázniviny“: třeba se obalit slizem.

Pokud preferujete zábavné, ale „rozumné“ činnosti, doporučujeme načerpat inspirací v našem článku pro zajímavé podzimní aktivity pro miminko.

Odměňte prvorozeného za dobré chování

Dejte vašemu dítěti najevo, jak moc oceňujete veškerou jeho snahu být s mladším sourozencem za dobře. Je na vás, zda tato odměna bude nabývat podoby hmotných pobídek či komplimentů (anebo obojího).

Vsaďte na vaše herecké schopnosti a nebojte se přehánět, zejména před ostatními lidmi. Příklad: „Moc děkuji za pomoc mamince s krmením miminka! Jsi nejlepší velký sourozenec všech dob!“

Rozumíme vám. Může to znít divně. Dokonce některé maminky mohou vůči takovým „výstupům“ cítit odpor. Měla byste si však uvědomit, že právě těchto okamžiků si vaše prvorozené dítě bude navždy (nebo alespoň na velmi dlouho dobu) vážit.

Za pár let spolu sourozenci budou bojovat o to, kdo umyje nádobí a kdo stráví více času v koupelně.

Nabídněte dítěti dárky

„Cože?! Já se mám dělit o své rodiče kvůli němu a on ještě dostane dárky?!“

Pro prvorozeného není snad nic horšího než vidět, jak nový přírůstek do rodiny je zahlcován zbrusu novými hračkami a bůhvíjakými lákadly, zatímco jeho „ruce zejí prázdnotou“.

Pokuste se tuto situaci vyvážit tím, že alespoň občas překvapíte vašeho prvorozeného nějakou maličkostí. Nesnažíme se obhajovat „kupování dítěte“ ani podplácení za účelem dosažení dobrého chování. Každého potěší dárky, a o to více, když jsou nečekané.

Jistě nechcete, aby vztah sourozenců v dospělosti skončil (v lepším případě) u jednoho narychlo sepsaného vánočního přání. Proto se vyplatí již v nejútlejším věku pokusit se utužit jejich vztah, posílit vzájemné pouto. Sourozenci jsou jako květiny: péče předchází květům a plodům. Ačkoli nic není stoprocentní a někdy i velká snaha dopadne na neúrodnou půdu.

Nečekejte, že mezi sourozenci vymizí soupeření. Je však dobré vašimi činy zajistit, aby  pod roušku tohoto konkurenčního boje pronikla sourozenecká láska.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA