Přejít k hlavnímu obsahu

Překvapivá fakta o sourozencích

Sourozenci

Maminky, objevte řadu zajímavostí o budoucím vztahu vašich dětí. O některých skutečnostech nemá tušení drtivá většina rodičů.

Nyní hovoříme ke všem maminkám dvou či více dětí, stejně jako k těhotným ženám, které plánují mít více dětí. Zatímco vědci již zcela nesouhlasí s představou, že pořadí narození určuje naši osobnost, existuje spousta výzkumů o bratrech a sestrách, které mohou maminkám připadat užitečné, případně zajímavé. Podívejte se na ty nejvíce pozoruhodné.
 

Sourozenci vzájemně ovlivňují svou vizáž, chování a celkově osobnost

Tento vliv dokonce předčí i vliv rodičů. Jinak řečeno, například nás více ovlivní, když kouří sourozenec než rodič.

Nejspíše to souvisí se skutečností, že podle několika výzkumů 80 procent z nás tráví minimálně třetinu života se sourozencem, případně se sourozenci. Nic nedovede zastoupit sílu sourozeneckého pouta. Několik studií prokázalo, že toto citové spojení má potenciál snižovat riziko deprese, a naopak zvyšovat sebeúctu a životní spokojenost.

Sourozenci tráví více času navzájem než s kýmkoli jiným

Podle jedné studie v době, kdy jsou děti se sourozenci staré 11 let, spolu tráví 33 procent svého volného času. Dokonce i poté, co zestárnou a získají vícero vnějších zájmů a povinností, stále tráví alespoň 10 hodin týdně se svým sourozencem. V případě velkých rodin je to více než 17 hodin týdně.

Mladší sourozenci mají větší tendenci k riskování a extroverzi

Opět to berte s rezervou. Pokud ale věříte novým výzkumům, benjamínek vede častěji více riskantní a společenský život. Někteří vědci spatřují důvod ve skutečnosti, že nejmenší členové rodiny jsou nuceni „překřikovat“ ty starší a riskovat ve snaze získat pozornost, a to zejména ve velkých rodinách.

Rodiče skutečně upřednostňují jedno dítě před druhým

Tým vědců zjistil, že 65 procent matek a 70 procent otců má své oblíbené dítě, přičemž obvykle jde o to starší. Většina rodičů přitom tento fakt popírá.

Starší sourozenci mohou být chytřejší

Ačkoli na konkretizaci této oblasti vědci stále soustředí své úsilí, zatím se zdá, že průměrný rozdíl v inteligenci sourozenců je malý.

Řada teorií se pokouší odpovědět na otázku, proč tomu tak je. Za to nejvíce přesvědčivé vysvětlení lze považovat fakt, že starší sourozenci tráví více času učením mladších sourozenců, čímž posilují své vlastní chápání pojmů. Roli v tom zřejmě hraje také tendence rodičů věnovat více času a pozornosti prvorozenému dítěti.

Děti se sourozenci mohou být příjemnější, pokud jde o lásku

Ve studiích bylo zjištěno, že muži vyrůstající se sestrami zahajují a udržují rozhovor s příslušníkem opačného pohlaví snadněji. Podobně ženy se staršími bratry se častěji usmívaly a vedly rozhovor s cizím mužem. 

Sourozenci snadněji udrží svou váhu na uzdě

Jedna studie zjistila, že riziko obezity klesá při každém dalším sourozenci v domácnosti o 14 procent; alespoň tedy v případě dcer. Zřejmě to souvisí s tím, že sourozenci mají tendenci se navzájem udržovat fyzicky aktivními.

Čím více sourozenců, tím menší riziko, že se v dospělosti rozvedete

V případě každého sourozence pravděpodobnost rozvodu klesá o 2 procenta. Více sourozenců může totiž znamenat více zkušeností s jednáním s druhými, přičemž se pravděpodobně jedná o faktor, který pomáhá překonávat manželské krize.

Mladší sourozenci mají méně alergií

U mladších sourozenců se objevuje menší riziko alergií a ekzémů. Je tomu tak pravděpodobně proto, že se narodí do již „zaneřáděného“ prostředí choroboplodnými zárodky, které přinesl starší sourozenec. Bakterie mohou totiž pomoci vybudovat silnější imunitní systém.

Pouze asi polovina všech sourozenců vykazuje stejnou úroveň ekonomického a edukačního úspěchu

Jinými slovy, stejně úspěšní sourozenci typu sestry Williamsovi, bratři Bushovi, Maggie a Jake Gyllenhaalovi nebo Julianne a Derek Houghovi nejsou normou podle výzkumu.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.