Přejít k hlavnímu obsahu

Oslava prvních narozenin v režii dítěte

Narozeninová oslava

S přibývajícím věkem jsou lidé k opulentním oslavám narozenin čím dál zdrženlivější, ale ty první mají zvláštní kouzlo a každý je chce udělat pro své děti nezapomenutelné. Otázkou zůstává, kdo to ve finále ocení. 
 

Přelomový rok

První rok života s dítětem je pro rodiče velká změna. Musí se naladit na prckovu notu, sehrát se s ním, naučit se vnímat všechny náznaky i korigovat křik a pláč, probdí s ním spoustu nocí, těší se z prvního úsměvu. I dítě má o čem přemýšlet. Rozpoznává lidi kolem sebe, překulilo se na bříško a pokouší se o první krůčky. Už to není miminko, ale zvídavý rošťák.. Víc než samotný věk je ale rozhodující povaha dítěte. Pokud je společenské a nevadí mu ruch, je větší oslava v pořádku. Je-li ale ve svém světě a prochází obdobím, kdy všechno stojí na rodičích, byl by to pro něj zbytečný stres. Mějte na paměti, že tak malé dítě se umí bránit jenom křikem a pláčem. Je to reakce, kterou používá skoro na všechno. 

Ve velkém stylu

Chtít pro svoje dítě jen to nejlepší je přirozené. Někteří rodiče svoje snahy promítají i do narozeninových oslav, kde nechybí celá řada příbuzných, kamarádů a známých ve věku dětí i matky a otce, spousta balónků, místnost na dárky, fotokoutek. Narozeninový den je skutečně nezapomenutelný a vše je dotažené téměř k dokonalosti. Dominuje jedna barva - na výzdobě i oblečení hostů - nebo oblíbený motiv. Na takové oslavě se většinou podílí profesionální agentura, která zaručí, že se nemusí rodiče stresovat s hladkým průběhem, ale užijí si krásný den. Vrcholem bývá patlací dort. Dítě jde z jedné náruče do druhé, vznikají stovky fotografií, z předávání dárků je hodinový ceremoniál. Tomu pochopitelně odpovídá i výsledný účet. Pro někoho se může taková oslava zdát jako naprostá zbytečnost a rozmařilý nadstandard, který dítě neocení, ale pravda je taková, že další roky už se narozeniny nesou v mnohem skromnějším duchu a jde jen o ten první zážitek. 

Skromný obřad

Většina rodičů zastává názor, že pro roční dítě je jeho nejbližší rodina celý svět, a tak není potřeba pořádat honosnou akci pro široké okolí. Sejde se do deseti lidí, které dítě důvěrně zná a má k nim sociální vazby, nechybí ovocný nebo marcipánový dort s motivem dětské postavičky a v klidu se rozdají dárky.

Režim nade vše 

Rozhodnutí je sice na rodičích, ale každá oslava - malá i velká - by měla mít jasná pravidla: 

  • lidé, které dítě zná 
  • netoxické prostředí (mmj. nekuřácké prostory)
  • absence alkoholu
  • maximální trvání do tří hodin 
  • zábava pro děti (včetně dekorací a programu) 
  • zajištěná blízkost rodičů 

Dítě na prvním místě 

Ve finále je jedno, pro jakou variantu se rodiče rozhodnou. Jsou zastánci velkých oslav i malých setkání v rámci rodiny. Ani jedna není špatná. Má jen jedno pravidlo, které není radno podceňovat. Musí se respektovat nastavení dítěte a maximálně mu vycházet vstříc. Každé nepohodlí - od spousty neznámých lidí po časovou náročnost - ho může vyvést z komfortní zóny a návrat zpátky k režimu by trval několik dní. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.