Přejít k hlavnímu obsahu

Fakta o sourozencích – prvorozené děti bývají vyšší, ale i více obézní

Zatímco starší výzkumy uvádějí, že prvorozené děti bývají chytřejší než jejich mladší sourozenci, nová studie přináší špatné zprávy pro prvorozená děvčata (s mladšími sestrami) – je u nich více pravděpodobné, že budou mít nadváhu nebo obezitu. Konkrétně se jedná u prvorozených sester až o 40% vyšší riziko obezity, než u jejich mladších sester. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Journal of Epidemiology & Community Health.

Rychlá fakta o obezitě:

  • Přibližně 78 600 000 dospělých Američanů je obézních – to je přibližně třetina obyvatel USA
  • Odhadovaná roční náklady na obezitu v USA jsou kolem 147 000 000 000 $
  • Obezita zvyšuje rizika zdravotního stavu, jako jsou srdeční choroby, mrtvice a diabet 2. typu.

Další články o obězitě.

Při výzkumu tým vědců celkově zkoumal 13 406 párů sester.

Tělesná hmotnost a výška sester byla posouzena při narození a následně při první návštěvě v prenatální poradně, kde se rovněž hodnotilo zdraví, životní styl a rodinná anamnéza.

Zatímco u prvorozených děvčat bylo zjištěno, že při narození měly menší hmotnost než sestry, jejich index tělesné hmotnosti (BMI) byl v průběhu prvních 3 měsíců těhotenství přibližně o 2,4% vyšší. U prvorozených sester byla také asi o 20% vyšší pravděpodobnost nadváhy a až o 40% vyšší pravděpodobnost obezity, než u mladších sester. Kromě toho byla prvorozená děvčata v průměru o 1,2 cm vyšší.

Výsledky podporují poznatky jiných podobných studií provedených u mužů, které ukázaly, že u prvorozených mužů je více pravděpodobné, že budou vyšší a že je u nich i větší riziko nadváhy nebo obezity, než u jejich mladších bratrů.

Studie byla pouze pozorovací a vědci nejsou zatím ani schopni přesně objasnit mechanismus, který by vysvětloval uvedená zjištění.

Těhotenství.cz, Foto: PIxmac

autor:
kategorie: Výživa dětí

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.