Přejít k hlavnímu obsahu

Test moči v těhotenství: co je dobré vědět?

Vyšetření v těhotenství

Je čas zašroubovat krabičku od vitamínů! Test moči v těhotenství je možná důležitější, než jste si myslela.

Gestační diabetes (alias těhotenská cukrovka), preeklampsie, infekce močových cest.

Co mají tyto zdravotní komplikace společného?

 •    Jedná se o tři nejčastější onemocnění v těhotenství
 •    Markery všech těchto chorob lze identifikovat v moči

Už pravděpodobně rozumíte tomu, proč po vás lékař při každé těhotenské prohlídce požaduje vzorek moči.

Co lze detekovat z testů moči v těhotenství?

Rychlá analýza moči během každé prenatální kontroly umožňuje lékaři diagnostikovat případné zdravotní stavy, které by vyžadovaly léčbu. Jak jsme již zmínili, testy z moči mají během těhotenství za cíl zkontrolovat přítomnost případných zdravotních komplikací:

 •    Těhotenská cukrovka. Vysoká hladina glykémie (neboli krevního cukru) v moči může naznačovat již existující diabetes typu 1 či 2, případně gestační diabetes. Přítomnost těhotenské cukrovky se také kontroluje pomocí vyšetření zvaného oGGT, a to mezi 10. a 14. týdnem v 1. trimestru těhotenství a ve 2. trimestru obvykle mezi 24. a 28. týdnem.
 •    Preeklampsie. Obsah bílkovin v moči může signalizovat preeklampsii nebo vysoký krevní tlak zapříčiněný graviditou.
 •    Infekce močových cest (IMC). Přítomnost červených či bílých krvinek v moči poukazuje na IMC.

Analýza moči však může odhalit širší paletu zdravotních stavů. Například tmavá moč v barvě čaje obvykle značí dehydrataci. V takovém případě je tedy namístě úprava pitného režimu.

IMC a dehydratace mohou přispívat ke vzniku předčasných kontrakcí. Obě komplikace lze naštěstí snadno léčit s pomocí odborníka.

Jak se provádí těhotenský močový test?

Před každou návštěvou těhotenské poradny je vhodné přemýšlet o příjmu tekutin dvakrát více než jindy. Dobře známý je zákaz konzumace potravin zhruba během posledních 11 hodin před testem, zejména sladkých a příliš tučných jídel. Ne každý však ví, že než vyrazíte k lékaři, měla byste se napít například slabého neslazeného čaje nebo vody. Konzumace alkoholu je nevhodná 24 hodin před odběrem. Už jen kvůli těhotenství byste si ale měla alkohol odpustit.

Pro dosažení co nejpřesnějších výsledků testu odborníci doporučují provést následující:

 •    Umyjte si ruce a otřete stydké pysky směrem od ústí močové trubice ke konečníku (lékař vám obvykle poskytne vhodný tampon).
 •    Odeberte moč ve středním proudu, tedy první část moči nechte odtéct, střední část zachyťte do zkumavky a zbytek vymočte.
 •    Zkumavku naplňte tekutinou po značku označenou lékařem, nacházející se nejčastěji u objemu hodnoty 10 ml.

Zdravotní sestra vloží do vzorku měrku nebo nanese několik kapek moči na testovací proužky pro kontrolu obsahu sacharidů, bílkovin a krevních buněk. Změna barvy signalizuje pozitivní test.

Moč může být také analyzována pod mikroskopem pro kontrolu přítomnosti červených či bílých krvinek.

Co značí přítomnost glukózy v moči?

Pozitivní test na glykémii vyjde mnoha ženám v některé části těhotenství. Pokud do této majority patříte i vy, pokuste se vyhnout stresu. Ve skutečnosti se totiž jedná o normální, zcela přirozenou součást gravidity, zejména když hovoříme o druhém trimestru. U nastávajících maminek v krevním oběhu přirozeně cirkuluje více cukru pro podporu dítěte.

Organismus postupně upravuje hladinu inzulínu, a funguje-li vše, jak má, nedojde k rozvoji gestačního diabetu. Jestliže se však v průběhu těhotenství ve vaší moči a krvi soustavně objevuje nadměrné množství glukózy, stav může poukazovat na těhotenskou cukrovku.

V takovém případě lékař obvykle přistoupí k orálnímu glukózotolerančnímu testu dříve než obvykle, a to možná již při první těhotenské prohlídce, jestliže vám bude diagnostikován některý z rizikových faktorů pro gestační diabetes. Mezi takové faktory patří:

 •    Nadváha
 •    Věk nad 35 let
 •    Rodinná historie cukrovky
 •    Přítomnost gestačního diabetu v předchozí graviditě

Co signalizuje přítomnost proteinu v moči během těhotenství?

Bílkoviny v moči mohou signalizovat přítomnost preeklapsie, ačkoli diagnózu může provést pouze lékař. K typickým příznakům preeklampsie spadá vysoký tlak. Aby se však dalo skutečně hovořit o riziku preeklapsie, musí být přítomný ještě alespoň jeden symptom této komplikace, a to po 20. týdnu těhotenství.

Pro spolehlivou diagnostiku preeklapsie je potřeba nashromáždit moč za období 24 hodin. Je-li ve vzorku nalezeno alespoň 0,3 gramů bílkovin, stav se hodnotí jako příznak preeklapsie.

Lékař může pro stanovení diagnózy změřit také další markery, například hladinu jaterních enzymů a počet krevních destiček.

Budou-li tyto a další okolnosti naznačovat přítomnost preeklampsie, těhotná žena by měla očekávat pravidelná vyšetření krve i moči. Lékař také navrhne opatření pro lepší zvládání stavu, například změny ve stravě.

Jaká rizika hrozí těhotné ženě v souvislosti s infekcí močových cest?

IMC se během těhotenství vyskytují častěji než v ostatních obdobích života. Příčinou je stoupající hladina těhotenských hormonů, které uvolňují svaly, což poskytuje většímu množství bakterií příležitost k proniknutí do močové trubice.

Jako IMC se odborně označuje přemnožení bakterií v močové trubici či močovém měchýři. Infekce může postihnout i ledviny. Jestliže test z moči odhalí přítomnost červených a bílých krvinek, možná čelíte infekci močových cest. Lékař zašle vzorek moči k další analýze.

Nezvané hosty sídlící ve vašich močových cestách můžete vyhnat pomocí antibiotik bezpečných pro těhotenství, které vám předepíše lékař. V případě infekce ledvin je v některých případech vyžadována aplikace intravenózních antibiotik, a tedy hospitalizace. Akutní zánět totiž může vést až k ohrožení na životě.

Těhotná žena by měla zajít ke gynekologovi při jakékoliv podezření na infekci močových cest.

Rizika testu moči v těhotenství

S těhotenskými testy moči se nepojí žádná rizika pro nastávající maminku ani dítě. Ačkoli mechanika močení do zkumavky může být ve vašem devátém měsíci komická, pokuste se to brát s nadhledem.
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA