Přejít k hlavnímu obsahu

Manuál pro budoucí tatínky: jak se správně chovat v těhotenství?

Budoucí rodiče

Vaši partnerku čeká během těhotenství devět měsíců neustálého „posilování“. Na všechno ji nestačí síly. Proto potřebuje pomoc od vás, budoucího tatínka.

Výzkum ukázal, že nové maminky, kterým partner pomohl s jejich „jobem“, mají lepší celkovou zkušenost z těhotenství.

Vaší nepsanou povinností je poskytovat partnerce oporu a dokázat jí, že dovedete být nejen milujícím mužem, nýbrž také zodpovědným otcem. Jakých rysů chování si partnerka rozhodně všimne a ocení je?

Ukousněte si větší díl práce

Nejenže je partnerka k smrti unavená, nýbrž také citově zranitelná. Proto byste měl udělat v co nejvíce aspektech takzvaně o krok navíc: například více se zapojit do domácích prací. Stlát postel nebo zametat s těhotenským bříškem totiž není legrace.

Partnerka jistě také ocení, pokud připravíte dvojitou dávku francouzských brambor, přičemž část uschováte do ledničky. Takže si je budoucí maminka bude moci vychutnat později, zatímco dříme nebo jen polehává se zvednutýma nohama.

Jestliže si to můžete dovolit, najměte si uklízečku na prvních pár měsíců po porodu.

V neposlední řadě nezapomeňte, že vaše žena je… žena. Proto než ráno vyrazíte do práce, pochvalte ji, jak jí to sluší. Jistě také ocení, když jí párkrát denně pohladíte bříško, případně nabídnete masáž.

Nejen naslouchejte 

Během těhotenství a porodu je toho třeba nemálo zvládnout. Není divu, že toto období je stresující, a to zejména pro prvorodičky.

Proto se ujistěte, že vaše partnerka je plně obeznámena o možnosti svěřit se vám s veškerými změnami, příznaky těhotenství, obavami ohledně porodu, nejistotou týkající se zvládání budoucí role matky,… zkrátka se vším. Přestože se vám mohou zdát její emoční reakce zbytečně intenzivní, nechte si myšlenky tohoto typu pro sebe. Takže žádné „ničeho se neboj“, „žádný stres“ ani „prosím tě, neblázni“.

Namísto toho ji poslouchejte a nabídněte jí pomoc s vyhledáním informací o daném problému. Pokud už chcete partnerku uklidňovat, tak to nečiňte pomocí otřepaných frází, nýbrž činy: třeba pro ni přichystejte pěkné odpoledne plné zábavy.

Nezapomeňte, že nejste pouze „ochránce“, ale také tým. Neváhejte se tedy i vy svěřit se svými obavami. Není to slabost. Naopak je přirozené mít starosti v tomto nejistém období. Otevřeně si promluvte a uvidíte, že vše půjde lépe.

Zůstaňte v obraze

Samozřejmě vám neunikl fakt, že partnerka počala miminko. Pravděpodobně ale máte stále trochu zmatek ve všech těch změnách, které se dějí partnerce (nejen) v bříšku.

Také proto je vhodné navštěvovat spolu s vaší partnerkou lékaře, a zjistit tak více informací o problematice těhotenství, případně i mateřství. Ze stejného důvodu není na škodu se zapsat do předporodního kurzu.

O fyzickém vývoji těhotné ženy a jejího dítěte se můžete dozvědět spoustu informací rovněž na specializovaných portálech, například právě na tehotenstvi.cz. Díky tomu získáte jistotu, že ta svislá tmavá linie na břiše není symptomem choroby, nýbrž příznakem těhotenství. Partnerku pak můžete lichotit, jak jí tato změna sluší; zaujmout ji tím, že znáte pro tu „čáru“ odborný název (mimochodem, je to linea nigra); překvapit ji konstatováním, že její miminko je už velké jako avokádo,…

Obvykle platí, že s informovaností klesá vaše nejistota a obavy ohledně „jiného stavu“. Již víte, že sex v těhotenství je bezpečný; víte, čím vaše drahá polovička nyní prochází a jak jí můžete pomoci v dané fázi gravidity.

Sbalte se

Je obecně známo, že nastávající maminka potřebuje tašku do porodnice. Vy se však bez ní také neobejdete.

Co by měla obsahovat „těhotenská taška pro muže“? Rozhodně zde nesmí chybět zubní kartáček, zubní pasta, iPad, náhradní baterie a nějaké to čtivo. Na škodu nemusí být ani karty. (Samozřejmě za předpokladu, že je partnerka hráčkou.)

Nebalte za minutu dvanáct. Naopak je vhodné mít vše připraveno několik týdnů před očekávaným porodem. Pokud totiž nastane předčasný porod či jiné komplikace, příprava tašky bude vaše poslední starost.

Vaše zavazadlo by v sobě mělo ukrývat rovněž pár překvapení pro partnerku: třeba krásné ručníky, jimiž si bude moci umýt obličej během zotavování po porodu. Novopečenou maminku jistě také potěší pěkný župan, vhodný na nošení v nemocnici, stejně jako pohodlné pantofle. Čokoláda také neublíží.

Rozneste šťastnou novinku a zvolte si dohazovače 

Když miminko vyjde na svět, spolu s ním obvykle vyjde do éteru spousta tweetů, facebookových postů, SMSek, a možná i pár YouTube videí.

Takový „marketing“ si žádá náležitou přípravu. Konzultujte s partnerkou „strategii“, připravte seznam kontaktů s e-mailovými adresami a telefonními čísly. Jistě v něm budou figurovat vaši přátelé a rodina.

Jestliže roztrubování není vaše parketa, „najměte“ si kamaráda, který vám pomůže informovat svět přes telefon. (Pro spoustu lidí to bude nejoblíbenější úkol na jejich To-Do listu.)

Připomínáme, že na každém kroku je vhodné domlouvat s novou maminkou. Například zatímco některé maminky se rádi pochlubí fotkou s miminkem z porodního sálu, jiné se na internetu odmítají ukázat bez patřičného líčení a outfitu.

Plánujte a sdílejte společně radost.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA