Přejít k hlavnímu obsahu

Rady pro nastávající tatínky - II.část

Rady pro nastávající tatínky

Pokračování rad a doporučení pro budoucí otce, jak těhotným partnerkám v těhotenství co nejvíce pomáhat.

Křečové žíly

Křečové žíly jsou vystouplé žíly těsně pod kůží. Nejčastěji bývají na dolních končetinách. Jak partnerce pomoci? Doporučte jí, aby dlouho nestála (žehlení tak bude na vás), měnila polohy a často odpočívala se zvýšenýma nohama. Pokud dostane od lékaře speciální gel proti křečovým žilám, můžete jí ho vmasírovat na postižená místa. Případně jí můžete koupit elastické punčochy.

Masáž

Speciální těhotenské masáže přenechte raději odborníkům, na které se partnerka může obrátit, liší se totiž od těch klasických. Jednoduchou masáž zad či nohou však partnerce zcela jistě poskytnut můžete. Masáží pomůžete zlepšit partnerce krevní oběh, uvolnit napětí svalů a překonat únavu.

Stravování

Správná strava v těhotenství je mimořádně důležitá pro optimální vývoj miminka. Dbejte tedy na to, aby vaše partnerka stravování neodbývala, jedla pravidelně a zdravě. Začít můžete hned tím, že budete zajišťovat nákupy potravin do domácnosti. Tím zabráníte rovněž tomu, že bude partnerka zvedat těžké tašky s nákupem, což by rozhodně nebylo vhodné. Přečtěte si, jaké druhy potravin byste měl nakupovat nejčastěji. A také: na jaké potraviny si dát naopak v těhotenství pozor.

Cestování

V průběhu devíti měsíců bude muset vaše partnerka jistě absolvovat řadu cest např. na návštěvy v prenatální poradně. Pokud to bude možné, doprovoďte ji. V případě, že partnerka řídí, kupte ji bezpečnostní pás pro těhotné, který chrání i plod již od začátku těhotenství. Vliv na vývoj miminka a jeho pozdější zdraví má rovněž ovzduší, ve kterém se nastávající maminky pohybuje. Jestliže žijete právě ve městě, kde jsou problémy se špatným ovzduším časté, využijte každé volné příležitosti a odvezte partnerku někam na chatu, chalupu nebo kamkoli, kde je čistý vzduch.

Zlozvyky

Zlozvyky jako kouření nebo pití alkoholu mohou negativně ovlivnit vývoj plodu. Pokud je vaše partnerka kuřačka, pije alkohol i v těhotenství nebo dokonce bere drogy, veďte ji k tomu, aby těchto zlozvyků co nejdříve nechala. Případně domluvte konzultaci s odborníkem. Nezapomeňte, že i pasivní kouření má na miminko vliv.

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které se přenáší přes kočičí výkaly. Přenese-li se onemocnění na těhotnou ženu, může to mít fatální následky na plod. Máte-li doma kočku, zajistěte, aby její záchod čistil vždy někdo jiný než vaše těhotná partnerka.

Sex

To, že měla vaše partnerka k sexu před těhotenstvím kladný vztah, může být nyní naopak. Stejně tak může být žena v těhotenství více sexuálně citlivá. Každá žena má tedy k pohlavnímu životu v těhotenství jiný vztah. Buďte proto k partnerce ohleduplný a její chutě na sex s ní proberte. Při pohlavním styku v těhotenství je vhodné střídat jen určité polohy, protože některé mohou být pro plod nebezpečné z důvodu možného tlaku vašeho těla na bříško.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.