Přejít k hlavnímu obsahu

Rady nastávajícím tatínkům, jak pomoci partnerce u porodu

Jak pomoci partnerce u porodu - Těhotenství.cz

Následující text by měl sloužit vaší přípravě, abyste věděl, jak pomoci sve ženě při porodu. Vaše role bude skutečně velice aktivní. Žena je ten hlavni elment, který určuje pocity a nálady během celého porodu. Ty se po dobu porodního děje často mění. Je na vás, abyste svoji intuicí a blízkým vztahem ke sve ženě uměl dobře zvážit, kdy a co na vaši ženu „platí".

Buďte ženě oporou

Poskytnete jí především emocionální podporu. Mluvte na ni jemně a něžně vždy dost trpělivosti. Stále se ženy dotýkejte a snažte se vyhovět všem jejím přáním. Snažte se vaší ženě vysvětlit, že během porodu musí dostatečně odpočívat, relaxovat a nabýt tím více síly. Je dobře, když na sebe vezmete ten úkol, jste více racionální, protože některé věci lépe pohlídáte než rodící žena.

Pomozte ženě v průběhu I. doby porodní i tím, že ve chvíli, kdy se budou kontrakce děložní zvětšovat, budete tolerantní a schopen ženu stále motivovat. Často totiž stává že při velkých kontrakcích žena začne být příliš kritická a netrpělivá. Je dobré v této chvíli najít novou aktivitu, která by ji rozptýlila (dojděte s ní do sprchy, na toaletu, podejte jí nápoje, pomozte jí změnit polohu...).

Dýchejte se svou ženou

Další velikou pomocí je, pokud se alespoň trochu naučíte psí dýchání, dýchat se ženou. Kontrakce děložní a s nimi spojený tlak na konečník je v poslední fázi I doby porodní tak silný, že žena někdy potřebuje dodávat sílu a odvahu, a tak pokud začnete sám s dýcháním nebo pravidelnou slovní motivací (dýchej, dý­chej, dýchej, dýchej, dýchej...), velice jí tím pomůžete.

Polohy během porodu

Zkuste vymyslet během celého porodu situace, polohy a řešení, které budou ženě pohodlné, sympatické a příjemné. Jde především o nejrůznější polohy, při kterých si žena odpočine, uleví nebo zrelaxuje - ale tyto polohy nebudou brz­dit průběh porodu. Postupem času, jak se I. doba porodní rozvíjí, je ženin čas na relaxaci a odpočinek stále menší.

V druhé polovině I. doby porodní je velmi vhodné, když jí budete masírovat záda. Pomáhejte ženě hledat polohy, kdy může využívat gravitaci a směr porodního kanálu je orientován dolů.

V této chvílii klekněte za ženu a masírujte jí spodní část zad. Je to hlavně ta oblast, kde hýždě přechází v záda. Najdete tam rovné plosky po každé straně. Masírujte hlavně ve chvíli, kdy je kontrakce a do rytmu psího dý­chání ženy. Ve chvíli, kdy kontrakce povolí, skončete s intenzivním masírováním a jen ji tak lehce hlaďte po zádech.

Těhotenství a porod

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.