Přejít k hlavnímu obsahu

8 věcí, které byste měli vědět o pohybech miminka

Pohyby miminka v bříšku

Znáte budoucí maminku, která by se netěšila na to, až její miminko v děloze o sobě dá vědět svými prvními pohyby? Jak jsou cítit? Podívejte se na devět faktů o těch pohybech, které učiní vaše těhotenství snesitelnějším, veselejším.

Těhotná žena nic neucítí do druhého trimestru

O druhém trimestru těhotenství se hovoří jako o „krásném trimestru“ z dobrých důvodů. Nejenže se maminka pravděpodobně zcela zbaví bolesti hlavy, únavy a nevolnosti. Zároveň můžete každou chvíli očekávat první pohyby dítěte.

Většina těhotných žen poprvé ucítí pohyby miminka v děloze mezi 5. až 6. měsícem, a to nejčastěji v rozmezí 18. a 22. týdne těhotenství. Každý jsme však jiný. Proto se nestresujte, jestliže vaše spolupracovnice cítí již ve 14. týdnu svou „malou gymnastku“, zatímco vy ve 23. týdnu očividně „čekáte na Godota“. Vícerodičky a štíhlejší ženy mají tendenci zaznamenat aktivitu dítěte dříve, v některých případech již v 17. týdnu těhotenství.

V této souvislosti může hrát roli také poloha placenty. Je-li umístěna na přední stěně, pohyby miminka se pravděpodobně dostaví o něco později.

Maminka možná promešká první pohyby svého miminka

Není náhodou, že se těhotným ženám obtížně popisuje podoba prvních pohybů miminka. Nejedná se totiž o kopání, ačkoli právě to si laická veřejnost nejčastěji představí pod souslovím „pohyby plodu“. Je pravda, že ostrých úderů se budoucí maminka brzdy dočká. Avšak prozatím se musí „spokojit“ pouze se třepetáním či takzvanými pohyby motýlích křídel; což jsou pocity podobné těm, jež můžete prožívat při nervozitě. První pohyby spousta těhotných žen popisuje také jako bublání či vlnění, případně padání kuliček.

V každém případě se budoucí maminky obvykle těší, až se miminko více „rozhýbe“, což zpravidla nebude trvat dlouho, jestliže vás již uvítalo prvními pohyby. Intenzita motorických projevů plodu totiž brzy přeroste v kopání, což jsou de facto nárazy končetiny plodu do děložní stěny. Nejsilnější pohyby může těhotná žena zaznamenat zhruba mezi 24.34. týdnem těhotenství.

První pohyby miminka jsou nevyzpytatelné

Navzdory výše uvedeným skutečnostem by budoucí maminka neměla očekávat, že jakmile se jednou dítě v děloze dalo do pohybu, už se nezastaví. Ve skutečnosti mohou nastat třeba až tři po sobě jdoucí dny „klidu“, během nichž o sobě miminko nedá žádným způsobem vědět. Jak však vaše těhotenství postupuje, frekvence pohybů se nakonec zvýší zpravidla na několik „kopanců“ denně.

Miminko v děloze má tendenci být aktivní pouze v určité části dne (či noci)

Jak vaše těhotenství postupuje, pravděpodobně si začnete uvědomovat specifické časy, kdy má miminko tendenci být vzhůru. Například když ulehnete v noci do postele a všímáte si více svého těla, nejspíše zaregistrujete, že se miminko pohybuje více než obvykle. Vašeho malého „boxera“ docela jistě zaktivizuje také jídlo, zejména pokud si maminka dopřeje nějakou sladkou dobrotu. Podobný efekt má na dítě nervozita, a to kvůli hormonu adrenalinu, který jej takzvaně dobije energií.

Ve třetím trimestru redukce aktivity plodu obvykle značí prostou skutečnost: spánek miminka. Některé ženy tento jev zaznamenávají také po sexu, neboť kývavé pohyby a kontrakce dělohy, doprovázející orgasmus, často na děti působí jako „uspávadlo“.

Ať už se domníváte, že ke změně intenzity pohybů plodu došlo z jakéhokoli důvodu, tento stav je třeba nahlásit lékaři, především jde-li o snížení aktivity.

Počítání pohybů miminka v děloze už není nutností

Některým těhotným ženám poté, co vstoupí do 28. týdne těhotenství, lékař doporučí kontrolovat pohyby dítěte jednou až dvakrát denně. Máte-li tedy ráno či večer klid, sledujte hodiny a počítejte pokaždé každý pohyb miminka v děloze, ať už jde o třesení, nebo třeba kopání: zkrátka jakýkoli pohyb, který ucítíte.

Jakmile napočítáte do deseti (deset pohybů), vypočtěte čas, který uplynul od začátku tohoto měření. Ideální hodnota činí minimálně deset pohybů za maximálně jednu hodinu.

V případě nižší frekvence pohybů si dejte zdravou svačinku. Nemusí být nutně sladká (např. sušené ovoce), hladinu cukru v krvi zvedne třeba i toastový chléb s ořechovým krémem nebo řecký jogurt s ovocem. Následně opakujte stejné počítání.

Jestliže se výsledek stále nejeví příznivě, resp. dosažení deseti pohybů trvá déle jak dvě hodiny, kontaktujte vašeho lékaře či porodní asistentku. Tento stav zdaleka nemusí znamenat, že je s miminkem v děloze něco v nepořádku. Přesto je vhodné provést odborné zhodnocení.

Je-li však pokles pohybu náhlý, s lékařskou asistencí by žena neměla otálet.
Nutno upozornit, že metoda počítání pohybů se uplatňovala především v minulosti, kdy ještě nebyla dostupná patřičná zdravotnická technika. Aktivita dítěte byla totiž považována klíčový indikátor jeho zdravotního stavu. Jelikož v současnosti jsou již k dispozici různé ultrazvuky a jiná monitorační zařízení, tyto informace ustoupily trochu do pozadí. Většina lékařů proto po těhotných ženách nebude již vyžadovat počítání pohybů dítěte.

Kopání není jedinou věcí, kterou miminko dělá

Miminko v děloze dovede konat roztodivné motorické aktivity. Zdaleka nejde pouze o kopání. Časté je také boxování, kutálení, převracení, vrtění či protahování se.

Budoucí maminky občas mohou zaregistrovat také rytmické třepetání vycházející „z nitra“ jejich těhotenského bříška. V takovém případě jde obvykle o projevy škytavky dítěte. Ač se to zřejmě zdá bizarní, můžete se uvolnit s vědomím, že škytavka v děloze je pro miminko zcela neškodná. Nezpůsobuje mu ani žádné bolesti či jiný diskomfort.

Nepříjemné kopání miminka může maminka zastavit

Zatímco doteky motýlích křídel těhotné ženě mohou přinést úsměv na tváři, kopání a boxování přinese spíše bolest. Budete-li chtít dát najevo vašemu dítěti, že nejste jeho boxovací pytel dostupný 24/7, zkuste změnit polohu těla.

Stojíte? Posaďte se. Nebo si rovnou lehněte. Jistě vás překvapí, jak dobře miminko rozumí této neverbální komunikaci.

Těhotná žena může jídlem či pitím rozpohyboval miminko

Pokud těhotná žena touží, aby se první „schůzka“ s jejím dítětem se uskutečnila o trochu dříve, může vsadit na efekt glykémie. Stačí malá svačinka nebo šálek ovocné šťávy, a vaše miminko se pravděpodobně dá do pohybu, a to díky nárůstu hladiny krevního cukru.

Tento „trik“ se hodí nejen těhotným ženám na počátku druhého trimestru těhotenství. Také v pokročilé graviditě jej mohou nastávající maminky využít, mají-li pocit, že se miminko v děloze dlouhou dobu neozývá.

Pohyby plodu v děloze mají mnoho společného s ostatními událostmi, stavy a jevy vyskytujícími se v období těhotenství: vyvolají spoustu radosti, stejně jako krapet úzkosti a nepohodlí. Těhotná žena by měla důvěřovat svému tělu a intuici. Zpozorujete-li jakékoli nezvyklé či podezřelé změny, skutečnost nahlaste lékaři.

A nezapomeňte: dovedete-li skousnout, že vaše dítě ve dvě hodiny ráno vkročí do „boxerského ringu“, jste na dobré cestě stát se úspěšným rodičem. 
 

Diskuze k článku

Jnass8 (neověřeno) | Pá 23.08.2024 11:27

Těhotenství je fascinující zážitek a druhý trimestr je z dobrého důvodu běžně považován za „krásný trimestr“. Během této doby se maminky často zbaví nepříjemných příznaků včetně bolestí hlavy, vyčerpání a nevolnosti. Navíc můžete předvídat počáteční pohyby miminka. https://mapsdirections.io/mapquest-directions

lyly 19 (neověřeno) | St 25.09.2024 03:57

Feeling your baby's first movements can be exciting and magical, but also a little worrying if they don't come as expected. https://retrobowlgame.org

Jamesbib (neověřeno) | St 25.09.2024 04:05

Познакомьтесь со нашим проф коллективом, яже формирует уникальную этажерка, воплощая ваши мечтания в течение реальность http://cehitae2kuhnishki.ru.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA