Přejít k hlavnímu obsahu

Poporodní deprese mohou trápit i novopečené tatínky

Poporodní deprese jistě znáte z osobní zkušenosti, z vyprávění jiných maminek, ze sociálních sítí nebo médií. Jde o stav, kdy se novopečená maminka může cítit velmi smutná, až plačtivá. Důvodem je řada okolností – únava z nedávného porodu, náhlé hormonální změny, péče o novorozence, možné problémy s kojením, případně pocit maminky, že péči o miminko nezvládne. Od tatínka novorozence se v takových situacích očekává, že bude partnerce oporou, utěší ji a pomůže se vším, co zvládne a co bude potřeba. Co ale dělat, když poporodní deprese postihne právě tatínka? Ano, i to je zcela reálné, deprese u nových tatínků nejsou neobvyklé. Deprese, úzkosti nebo jiné problémy s náladou mohou nastat kdykoli v průběhu prvního roku života dítěte.

U poporodních depresí otců je pravděpodobně nejčastější prvotní příčinou nedostatek spánku, způsobený pláčem novorozence v nočních hodinách. Vzhledem k tomu, že většina tatínků musí ráno vstávat do zaměstnání, může se spánkový deficit a únava po několika dnech začít projevovat. Pokud se přidají další okolnosti, jako stres v práci, špatná finanční situace, neshody s partnerkou, případně jiné nepříjemné záležitosti, může být riziko depresí opravdu zvýšené. Mnoho maminek očekává, že se jejich partner po porodu aktivně zapojí do péče o miminko. Jenže někteří tatínci na toto prostě nejsou připraveni. Tato nejistota často může také vést ke stavu úzkosti.

Možné příčiny poporodní deprese:

 • nedostatek správného spánku
 • změny hormonů
 • deprese již v minulosti
 • špatný vztah s partnerkou
 • špatný vztah s jedním nebo oběma rodiči
 • nadměrný stres z rodičovství
 • nestandardní rodina
 • špatné sociální fungování
 • nedostatek podpory od blízkých
 • ekonomické problémy

Nicméně je nutné odlišit špatnou náladu, smutek nebo skleslost od deprese nebo psychózy. Na běžný stres nebo únavu může pomoci více spánku, sport nebo oběd s přáteli. Ale u depresí takové věci nepomohou. Příznaky depresí jsou vážnější a déle trvají. Pokud "poporodní blues neboli poporodní deprese" trvají více než dva nebo tři týdny, jde pravděpodobně o závažnější stav a je nutné vyhledat odborníka.

Neléčená deprese je velmi vážný stav. Ale je to také léčitelný stav.

Velký problém pro muže je, být schopen rozpoznat nebo si přiznat, že se skutečně něco děje a že by se mohlo jednat o deprese. U mužů je také větší riziko řešení problému pomocí alkoholu nebo návykových látek. Častěji také hrozí násilné nebo impulzivní chování. Muži mají tendenci držet vše v sobě, nechtějí o problému mluvit a uznat, že se něco děje. Vnitřní stres tak mohou projevovat násilím nebo zlostí. Často se také stává, že někteří muži zcela rezignují a „řeší“ situaci odchodem od partnerky.

Pokud si myslíte, že váš partner nebo někdo blízký trpí touto „poporodní“ formou deprese, povzbuďte ho, aby v zájmu svého zdraví a celkové pohody rodiny vyhledal odborníka. Neléčené poruchy nálad se často zhorší a mohou mít dlouhodobé důsledky pro člověka, jeho manželství i celou jeho rodinu. Výzkum také prokazuje, že poporodní deprese u otce, mají negativní a dlouhodobý dopad na psychologický, sociální a behaviorální vývoj jeho dětí - zejména chlapců.

Klasické příznaky deprese

Příznaky mužské deprese

Depresivní, smutná nálada

Častější hněv a konflikty s okolím

Ztráta zájmu nebo dobré nálady

Zvýšené užívání alkoholu nebo jiných drog

Výrazný úbytek nebo přírůstek hmotnosti

Frustrace nebo podrážděnost

Poruchy spánku

Násilné chování

Neklidné pocity a neschopnost sedět v klidu

Hubnutí

Únava, ztráta energie

Izolace od rodiny a přátel

Poruchy soustředění a schopnosti dělat rozhodnutí

Rizikové jednání, jako bezohledná jízda a mimomanželský sex

Opakující se myšlenky na smrt nebo sebevraždu

Pocit znechucení

Nárůst stížností na fyzické problémy

Problémy s koncentrací a motivací

Ztráta zájmu o práci, koníčky a sex

Frustrace nebo podrážděnost

Zneužití léků na předpis

Únava

Myšlenky na sebevraždu

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.