Přejít k hlavnímu obsahu

Ranní nevolnost může znamenat menší riziko předčasného ukončení těhotenství

Ranní nevolnosti v těhotenství

Podle nové studie, může mít ranní nevolnost provázející začátek těhotenství „ochranný účinek“ na plod v těle matky. I přes nepříjemný průběh, se zdá být nevolnost součástí zdravého těhotenství.

Ranní těhotenská nevolnost

Jedná se o naprosto běžný stav v časné fázi těhotenství. Projevuje se pocitem zvedání žaludku, často doprovázeným zvracením. Nevolnost trápí nastávající maminky asi nejvíce v ranních hodinách a postupně odchází v průběhu dne. Někdy může ale nevolnost začít kdykoli během dne.

Zhruba 50 procent těhotných žen takový pocit nevolnosti zažije a zhruba u poloviny také dojde i ke zvracení. Ve vzácných případech – asi 1 ze 100, jde o takový rozsah nevolností, že žena potřebuje ošetření v nemocnici.

Obecně platí, že těhotenské nevolnosti postupně odchází po čtvrtém měsíci těhotenství. Nicméně některé těhotné maminky mohou nevolnosti provázet celé těhotenství.

Pozor na nízkou hladinu cukru v krvi

Tyto stavy vyvolává nízká hladina cukru v krvi a tě­hotenské hormony, které také napomáhají podrážděnosti ža­ludku.

Podle autorky studie Stefanie N. Hinkle, Ph.D, (NICHD) bylo obsahem nejnovějšího výzkumu téma: „Signalizuje přítomnost ranních nevolností snížené riziko předčasného ukončení těhotenství?“ Studie byla publikována v JAMA Internal Medicine.

797 účastnic výzkumu si vedlo těhotenský deník, ve kterém si zaznamenávaly pocity nevolností mezi 2. a 8. týdnem těhotenství. Následně uvedly případné příznaky nevolností až do 36. týdne těhotenství. Od 8. týdne 57,3 procenta žen uvedlo, že se objevila nevolnost, a 26,6 procent uvedlo, že zažívaly nevolnost i zvracení.

Ranní nevolnosti jako příznak zdravého těhotenství

Konečná analýza údajů ukázala, že u žen, které měly ranní nevolnost, bylo až o 75 procent méně pravděpodobné, že dojde k přerušení těhotenství než u těch žen, které neměly ani zvracení ani nevolnosti. Výsledky tedy naznačují, že ranní nevolnosti by tak mohly být příznakem zdravého těhotenství. Výzkum v této oblasti však bude pokračovat.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.