Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor, děti na balkoně!

Domov

Lidí, kteří nemají rodinný dům a bydlí v bytě, je spousta. A pochopitelně mají děti. A chtějí s nimi trávit čas na čerstvém vzduchu na balkoně nebo na terase. Bohužel je tam k úrazu a neštěstí jen krůček. Jak prostor zabezpečit, abyste se nemuseli o děti jen bát?  

Nevědomost neomlouvá  

Jakmile začnou děti chodit - některé ještě před prvními narozeninami - velice rády zkouší různé způsoby, jak překonat překážky a vyšplhat na nábytek nebo zábradlí. A rodiče trnou hrůzou, co se by se mohlo stát. Roční dítě vás sice jen těžko pochopí, ale je třeba i tak malým špuntům vysvětlit, že samotné a bez dozoru matky nebo otce (a jiné dospělé osoby, které je za ně zodpovědná) mimo byt nesmí.  

Musíte být v tomto směru důslední a nepouštět je ani jen tak “na kukačku”. Stačí mžik a neštěstí je na světě. A je úplně jedno, jestli bydlíte v druhém nebo ve třináctém patře. Zábradlí je pro děti nesmírně lákavé, chtějí vidět, co je za ním, chtějí se rozhlédnout do dálky a užívat si, jak je všechno kolem nich malé a legrační. V tomto směru nemusíte dětem mazat med kolem pusy, je lepší, když jim na rovinu řeknete, co by se mohlo stát, jaké to má následky - například zranění nebo dokonce smrt, smutek, ztrátu, nehodu, bolest. Nejde o cílené strašení, ale o předložení reality, kde není prostor pro dětské a přikrášlené příběhy. Dvouleté dítě by nemělo mít problém takovou výstrahu pochopit. Nehledě na to, že budete-li důslední, můžete v potomkovi vyvolat pocit zvláštní (a v tomto věku i nesmírně ceněné) zodpovědnosti.  

Spousta lidí touží alespoň po balkonu a v lepším případě po terase, ale s dětmi je to o nervy. Na druhou stranu nemá smysl tento prostor nevyužívat. Pravděpodobně vám ale nezbyde nic jiného než mít rychlé reflexy a oči na stopkách.  

Síť - první záchrana  

Lidé, kteří mají doma kočičího parťáka, řeší možnost toho, aby mohlo zvíře na balkon, instalací speciální sítě. Zabrání se tak nepříjemnému pádu, kdy se kočka ožene za ptákem nebo mouchou nebo se lekne a neudrží balanc na úzké hraně zábradlí. Na první pohled nevypadají sítě příliš pevné, ale opak je pravdou. Někteří výrobci deklarují, že by nosnost měla vydržet i náraz od dospělého člověka. Testovat to ale nedoporučuje. Nicméně jako jistota mohou tyto pomůcky primárně určené pro ochranu zvířat i tak zvýšit bezpečnost při pobytu na balkoně. Jejich instalace je jednoduchá a pořizovací cena nezruinuje rozpočet.  

Pevná zábrana  

Pochopitelně existují i jiné způsoby, jako jsou mříže nebo zasklení. Zatímco první zmiňovaná varianta se netěší příliš velké oblibě, působí jako vězení a využívá se hlavně u přízemních bytů jako ochrana před nevítanými hosty a lapky, skleněné zástěny odhlučňují a zabraňují kumulaci prachu. Pochopitelně ale mají i bezpečnostní funkci.  

Důraz na rozmístění  

Děti jsou nesmírně vynalézavé a v mnohém dospělé předčí. Někdy je těžké udržet je na uzdě. Pro více klidu ale stačí při rozmístění nábytku a rozdělení balkonu nebo terasy na jednotlivé zóny více přemýšlet a dodržovat základní pravidla pro bezpečnost:  

  • Nábytek přesunout blíž ke zdi (v těsné blízkosti zábradlí se dětem naskytne jedinečná možnost naklonit se přes okraj)  
  • Dětský koutek daleko od zábradlí (ideální nedaleko dveří do bytu, s krátkým dosahem k sedacímu nábytku na balkoně a mimo “hlavní trasu” mezi venkem a bytem)  
  • “Divoké hračky” jsou tabu (zapomeňte na letadýlka, stříkací pistole nebo kostky a figurky, které by mohly spadnout dolů a přinutit děti běžět k zábradlí a naklánět se přes něj)  
  • Dva turnusy (zatímco kočky jsou venku klidnější, odpočívají a vyhřívají se, děti divočí a využívají čas na vzduchu na maximum - vzájemně se tedy mohou rušit nebo provokovat, plánujte čas na balkoně tak, aby tam byly buď děti nebo zvířata)  

Dřív než první krok  

Stejně jako dětem připravujete večeři a máte dohled na časem tráveným u televize, měli byste sledovat jejich pohyb na balkoně. A k tomu - abyste mohli regulovat a “schvalovat” dění mimo byt - slouží zámky na dveře vedoucí na terasu. Stojí pár korun, nenaruší rám okna (nevadí tedy ani v případě nájemního bydlení) a děti je neotevřou. Jednoduché a účinné. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA