Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zařídit dětský pokoj z hlediska bezpečnosti

detsky-pokoj-tehotenstvi.cz

Zařídit si byt přesně podle svých představ není při dnešních možnostech v podstatě žádný problém. Nevíme-li si s něčím rady, můžeme se s důvěrou obrátit na bytové architekty a v obchodech s nábytkem na odborníky, kteří nám rádi poradí a pomohou. Jsou ale věci, se kterými si musíme poradit sami a zařídit je podle svých vlastních potřeb a to tehdy, přibude-li do rodiny přírůstek. To pak bývá vše naruby a veškeré potřeby se většinou podřizujeme našemu miminku.

V prvních měsících je pro miminko prioritou samozřejmě postýlka, v případě, že nejsme omezeni prostorem i přebalovací pultík a skřínka na svršky a hygienické potřeby pro miminko. V postýlce umístěné v ložnici, s námi může bydlet zhruba do dvou let, poté bude vhodné zařídit mu vlastní dětský pokoj. 

Nezapomínejte na rozvoj vlastní osobnosti dítěte

S tím, jak potomek roste, zvyšují se i nároky na jeho potřeby. Dítě potřebuje prostor na hraní, na rozvoj vlastní osobnosti. Děti jsou velice vynalézavé, a tvůrčí a s tím musíme počítat. Je třeba ovšem respektovat i skutečnost, že naše dítě má nárok na své vlastní soukromí. Jinak tedy bude vypadat dětský pokoj pro tříleté dítě, jinak musíme přemýšlet o interiéru pro školáka. 

S tříletým dítětem bychom měli být více v kontaktu, neměl by tedy být problém nechávat do pokoje často otevřené dveře pro lepší dohled nad potomkem. Je-li ovšem pokojíček situovaný tak, že se dveře neotvírají alespoň na 90° ke stěně, ale do středu místnosti, není to dobré pro bezpečnost dítěte.

Při hrách a případném pádu se může o otevřené dveře zranit. Stálo by v tom případě za zvážení pořídit posuvné nebo shrnovací dveře, které lze umístit do zárubní jako „dočasné“ na dva až tři roky. 

Malé dítě často leze po kolenou a kupříkladu na celoplošné tvrdé dlažbě by to nebylo úplně nejrozumnější. Do nejvytíženějšího místa pro hraní bychom tedy měli pořídit podložku, na které by dítě mělo pohodlí. Můžeme koupit kusový koberec s hustým krátce střiženým vlasem, který působí velmi měkce a je antialergický.

Dále to může být pěnová podložka, podobná těm, které užíváme v koupelnách. I její údržba je jednoduchá. V obchodech s dětským zbožím pořídíme i bavlněné prošívané podložky plněné tenkým molitanem nebo antialergickou střiží nebo pěnové šablony ve stylu puzzle. Jsou potiskané nejrůznějšími dětskými motivy, a vybavené atestem. Lze je jednoduše udržovat v čistotě.

Nábytek do dětského pokoje

U samotného nábytku je také třeba velmi dbát na bezpečnost, to znamená, že zohledníme raději nábytek bez úchytek, s otvory nebo zadlabacími úchytkami, které nevyčnívají nad plochu dvířek. Kovový nábytek nahradíme raději dřevěným s plastovými nebo textilními a papírovými doplňky. V těchto měkčích materiálech se nabízí i široká škála provedení a barev. Ty jsou v dětských pokojích důležité. Rozvíjejí představivost a mají velký vliv na psychiku.

Stolek a sedací nábytek by neměl mít ostré rohy, a pokud je v pokoji radiátor, měl by být opatřen dostatečně bezpečným krytem. Totéž platí i o svítidlech, na která se dne vyrábějí stínidla v měkkých materiálech. Ty zaručují dostatečnou bezpečnost. 

autor: Míla Vobrubová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA