Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy začne miminko v děloze slyšet, co si rodiče povídají?

Vývoj sluchu miminka

Napadlo vás někdy, jak se vyvíjí sluch plodu v děloze během vašeho těhotenství? Kdy nastane ten okamžik, od něhož dítě začne slyšet maminku a tatínka, co si povídají? A jak by se v souvislosti s touto změnou měli rodiče zachovat? Pojďme rozklíčovat tyto otázky.

Jakmile si zvyknete na myšlenku, že dítě ve vašem těhotenském bříšku roste a vyvíjí se, vaše snaha mluvit s miminkem, případně mu broukat nebo zpívat ukolébavky, je zcela přirozená. Řada nastávajících maminek také povzbuzuje tatínka, aby si povídal s jejich břichem.

Tyto úkony jednoznačně nejsou zbytečné, jelikož od druhého trimestru těhotenství je dítě schopno detekovat zvuky přicházející z vnějšího světa. Hlasy, melodie a obecně veškeré zvuky, které slyší plod v děloze, mu pomáhají adaptovat se na prostředí, jehož nedílnou součástí se stane po porodu.

Kdy miminko dovede slyšet v děloze?

Zhruba v 18. týdnu těhotenství různé anatomické struktury situované uvnitř uší se rozvinou natolik, že dítě je schopno v omezené míře slyšet. Paradoxně dovede zaslechnout i takové zvuky, o nichž ani sama maminka nemá tušení: zvuky vycházející z činnosti mateřského organismu. Typickými příklady jsou bublání v žaludku, tlukot srdce, pohyb krve v pupeční šňůře či zvuk doprovázející vytlačování vzduchu ven z plic.

Jak nejspíše tušíte, během dalších týdnů se sluchové schopnosti dítěte budou nadále rozvíjet. Miminko tedy dovede slyšet čím dál širší paletu zvuků vnějšího světa. Ve 27.30. týdnu těhotenství dítě již obvykle reaguje na hlasy, jež ve své tlumené podobě pronikají do dělohy. Nejzřetelněji slyší, hádejte, hlas maminky.

Proč je tomu tak? Ostatní zvuky se přenášejí vzduchem, až nakonec „dojdou“ do dělohy. Avšak váš hlas se zároveň odráží od kostí a ostatních tkání, což jej zesiluje.

Studie ukázaly, že srdeční frekvence plodu se zvyšuje, pokud slyší hlas své matky, což naznačuje nárůst ostražitosti při této situaci.

Nastávající tatínci nemusejí žárlit. Miminko se totiž učí rozpoznávat také hlasy (a zvuky) všech osob, které často slýchá v děloze. Vědci zjistili, že novorozenci reagují odlišně na slova a zvuky, které se opakují denně po celý třetí trimestr těhotenství, ve srovnání s těmi, jež během gravidity nikdy nezaslechli. Takže dítě se učí i hlas partnera, má-li mu ve zvyku číst či zpívat. 

Jak se vyvíjí sluch miminka v děloze?

Kolem 6. týdne těhotenství, ačkoli embryo v té době nedosahuje ani velikosti hrášku, buňky uvnitř jeho hlavy se začínají organizovat do jedinečných celků: tkání představujících základ budoucího mozku, tváře, očí, uší i nosu.

V 9. týdnu se na obou stranách krku začínají objevovat jisté zářezy, jež se postupně přesouvají na úroveň očí a zakulacují se.

Během prvního a druhého trimestru se uši vašeho dítěte neustále vyvíjejí. Vnitřní ucho se spojuje s neurony v mozku odpovědnými za zpracování zvuků. Dále se utvářejí kůstky středního ucha, které snímají vibrace zvukových vln z bubínku a přenášejí je do vnitřního ucha.

Kolem 18. týdne těhotenství je ucho dítěte již dostatečně vyvinuté na to, aby dovedlo detekovat zvuky. V rozmezí 27. až 30. týdne začne být plod schopen reagovat na ty zvuky, jež vycházejí z prostoru mimo dělohu, a to nejčastěji otáčením hlavičky.

Jak zní dítěti zvuk v děloze těhotné ženy?

Zvuk se nejsnadněji šíří otevřeným prostorem. Proto slyšíte například křik mnohem zřetelněji na fotbalovém hřišti než pod vodou v bazénu.

Je třeba vzít v potaz, že dítě od vnějšího světa odděluje nejen řada vrstev organismu těhotné ženy, nýbrž i plodová voda a plodový vak. Proto poté, co se uši miminka plně vyvinou, ve „své“ děloze je schopno slyšet veškeré zvuky pouze tlumeně.

Abyste si dovedla představit, jak plod v děloze slyší vnější zvuky, zkuste si rukou zakrýt ústa. Následně o totéž požádejte partnera. Poté zahajte konverzaci. Můžete si všimnout, že ačkoli dovedete určit tón a výšku hlasu, některým slovům pravděpodobně nebudete rozumět.

Stejným způsobem zkuste zpívat. Zjistíte, že melodie je zřetelná, avšak slova nikoli. Přibližně takto dítě (ne)rozumí vašemu hlasu.

Logicky platí, že s hlasitostí zvuku roste pravděpodobnost, že jej vaše dítě uslyší. Štěkání psa, klakson či hasičskou sirénu plod rozhodně zaslechne zřetelněji než tu instrumentální hudbu, jíž si budoucí maminka pouští jako zvukovou kulisu při učení. Tuto tendenci nelze hodnotit čistě jako negativní. Ty zvuky, na něž si dítě zvykne v děloze, jej pravděpodobně nebudou po narození znepokojovat, ne-li přímo děsit.

Měla by se těhotná žena vyhnout hlasitým zvukům?

Ve většině situací není hluk důvod k obavám o zdraví dítěte. Můžete tedy navštívit ten koncert, na nějž jste čekala celý rok. Stejně tak je bezpečná i hlasitá baby shower.

Plodová voda a různé anatomické struktury totiž představují relativně silnou fyzickou bariéru, jež do jisté míry funguje jako protihlukové sklo, tedy tlumí zvuky. Výsledkem je, že i velmi hlasité zvuky mohou dítěti znít tak, jako pro vás „normálně“ hlasité zvuky.

Každý extrém však škodí. Jestliže je plod vystaven hluku dlouhodobě, a to zhruba osm a více hodin, a nepřetržitě, přičemž hlasitost přesahuje 85 decibelů, což odpovídá sekání trávníku, může být ohrožen jeho vývoj. Samozřejmě platí, že čím je hluk silnější, tím dříve se mohou objevit negativní důsledky. Například 100 decibelů (motorová pila) může dítě ohrozit již po dvou hodinách.

Pracujete-li ve fabrice či jiných fyzicky náročných provozech, třebaže jen na „osmičky“, může se vyplatit požádat vašeho zaměstnance o převedení na jinou práci, která je méně namáhavá, popřípadě vykonávaná v tišším prostředí.

Měli by rodiče pouštět dítěti klasickou hudbu?

Hypotézu, že Mozart zvyšuje IQ dítěte v děloze a celkově jeho úspěšnost ve škole, se nikdy nepodařilo prokázat. Pokud maminka bude stále dokola dítěti pouštět klasickou hudbu, zvýší tím leda riziko rozhození spánkových cyklů, jež jsou pro miminko velmi důležité. 

Na druhou stranu není na škodu (s mírou) pouštět hudbu plodu v děloze. Díky tomu si vaše dítě může vybudovat kladný vztah k muzice. Navíc jej daný hudební styl může uklidňovat po narození. V této souvislosti by si rodiče měli uvědomit, že nezáleží na tom, zda se jedná o klasickou sonátu, country, nebo třeba rock and roll. 

Přestože některým budoucím maminkám připadá monolog vedený s dítětem ztřeštěný, tato skupina těhotných žen by neměla zapomínat, že od druhého trimestru miminko bedlivě poslouchá slova své maminky. Proto může být vhodné překonat tento pocit „nepatřičnosti“ s vědomím, že dítěti v děloze již neunikne ani hláska.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA