Přejít k hlavnímu obsahu

4. měsíc života miminka. Kompletní průvodce pro rodiče

4. měsíc vývoje miminka-těhotenství.cz

Připravte se na nejvýraznější vývojové pokroky. Miminko se naučí ovládat kromě hlavičky i záda. Navíc se má čile k seznamování se s okolím. Společnost druhých lidí miluje! Zjistěte naprosto vše, co čeká vaše dítě ve čtvrtém měsíci vývoje. 

Jak roste miminko ve 4. měsíci života? 

Do čtvrtého měsíce většina dětí zdvojnásobí svou porodní hmotnost. Během tohoto měsíce miminko přibere zhruba 460 až 570 gramů a v průměru vzroste o dva centimetry. 

Padesátý percentil odpovídá u různých pohlaví následujícím parametrům: 

  • Chlapeček: hmotnost 7 kilogramů, výška 64 cm 
  • Holčička: hmotnost 6,4 kilogramů, výška 62,1 cm 

Nezapomeňte, že se jedná pouze o průměr. Jestliže lékař považuje váhu a výšku vašeho dítěte, ať už jakkoli se odchylující „normálu“, za optimální, můžete zůstat bez obav. 

Věděla jste, že:  Ač ta představa může být jakkoli roztomilá, kojenci nesmí ochutnat med až do 1 roku věku pro riziko otravy botulotoxinem?

Jak podpořit vývoj miminka během 4. měsíce života? 

V tomto vývojovém stádiu se vyplatí stimulovat hmat pomocí rozličných materiálů, jako je: 

  • Kožešina 
  • Tkanina, používaná například na kapesníčky 
  • Plsť 
  • Samet 
  • Froté 

Případně využívejte knihy a leporela, které vybízejí k dotekům během listování. Jelikož nyní dítěti vzrůstá hravost, neváhejte ho povzbudit k prozkoumávání a hraní si s různými předměty. Divila byste se, na jak dlouho dovedou vašeho potomka zabavit třeba obyčejné mušelínové čtverečky. Pozorujte, s jakou chutí je uchopí, strčí do úst nebo mačká.

Duši miminka stejně dobře pohladí i zvuk vydávaný chrastítkem při třesení. 

Protože miminko miluje vše pestré a pohyblivé, potěšíte ho zavěšením adekvátních hraček do postýlky. Nezapomeňte zajistit, aby na ně snadno dosáhlo. V poloze na zádech ukazujte maličkému hračky z jedné a poté z druhé strany. Přimějete ho tím natahovat za předmětem obě ruce a přetáčet se na oba boky.

Až nejdříve na pátém měsíci věku dovede dítě sahat na hračku ručičkou i přes střední čáru. Do té doby strana, ze které předmět podáváte, odpovídá ruce. Nabídnete-li hračku zleva a postupně ji přesunete napravo, kojenec bude sledovat hračku levou ručičkou do středu a následně po ní sáhne pravou.  

Využijte přebalování, kdy je dítě nahé a nebrání mu nic v pohybu, k různým pohybovým hrám.

Toužíte-li současně podpořit i jeho komunikační schopnosti, recitujte mu v těchto chvílích říkanky. 

Jak podpořit snahy miminka o komunikaci s vámi? 

  1. Opakujte zvuky, které miminko vyluzuje. 
  2. Používejte jednoduchá slova, s nimiž se setká v každodenním životě. 
  3. Simulujte skutečnou konverzaci: vždy vyčkejte, než vám dítě „odpoví“ prostřednictvím žvatlání. Jedná se o průpravu na komunikaci se skutečnými slovy. 

Žvatlání není způsob předávání informací, jelikož v sobě nenese žádný obsah. Reprezentuje spíše potřebu sociální interakce. Jak ale přibývá používaných samohlásek a souhlásek, můžete brzy očekávat sladké volání „máma“ a „táta“. Miminku začíná docházet, že živé i neživé věci lze pojmenovávat: tím nastává zlomové stádium vývoje jazyka. 

V tomto vývojovém období se objevuje schopnost rozpoznat hlas a doteky rodičů. Rovněž dochází ke zvýšení frekvence očního kontaktu s druhými lidmi. 

V oblasti kognitivního vývoje dítě už vykazuje známky paměti. Mohou se objevit také snahy o získání pozornosti hlasitými projevy. Miminka na umělé výživě dovedou předvídat nastávající krmení při spatření lahve.  

Plavání s miminkem

Velice populární aktivitou pro rodiče je plavání s miminky, a to z pádných důvodů: 

  • Podpora imunitního systému a celkové odolnosti organismu 
  • Zlepšení trávení 
  • Příznivé působení na kardiovaskulární systém 
  • Celkově lepší prospívání dítěte 
  • Posílení apetitu 
  • Prohloubení spánku 
  • Prevence a odstranění různých nedostatků a vad držení těla 
  • Prevence před budoucím utonutím 
  • Růst sebevědomí po úspěšném zvládnutí cviku (až od vyššího věku) 

Začnete-li s dítětem docházet do jednoho z mnoha plaveckých klubů, pravděpodobně neuděláte chybu. Zatímco na straně rodičů jde o zpestření rodičovské dovolené, na straně kojence o vybudování návyku na pravidelný režim.

Tato aktivita navíc pomáhá rozvíjet citové pouto mezi miminkem a maminkou či tatínkem. 

Hrátky s hudbou si na specializovaných kurzech mohou užít i ti nejmenší. Existuje stále více důkazů, že častá expozice hudbě prospívá intelektuálnímu a sociálnímu rozvoji.

Právě nyní nastal vhodný okamžik poskytnout dítěti hudební hračky, ať už slouží k tvorbě, nebo jen přehrávání hudby. Chybu jistě neuděláte dětským xylofonem nebo bubínkem. 

Ať se vám při takovém „randálu“ podaří zachovat klid v duši…

Jak spí miminko ve čtvrtém měsíci života? 

Kolem čtvrtého měsíce věku tráví většina miminek v říši spánku 10 až 12 hodin. Maminky si mohou ulevit, jelikož během 8 hodin nočního spánku je už nevyruší nářek signalizující potřebu krmení. 

Do hry již vstoupily biologické hodiny, umožňující dítěti rozlišovat den a noc. Vzniká tak postupný návyk na stálý spánkový vzorec. 

Ve dne si průměrné miminko potřebuje zdřímnout na 5 až 6 hodin, které si rozdělí do dvou až tří spánkových intervalů. 

Někteří rodiče však musí v tomto období čelit spánkové regresi, během níž se děťátko v noci často probouzí a odmítá návrat do říše snů. Změny spánku obvykle nastávají v důsledku určitého vývojového procesu, jako je růstový spurt či osvojování si nových schopností. Se snahou naučit se převalovat nebo třeba sedět se totiž může pojit stres a frustrace, která se odráží i na kvalitě nejen nočního spánku. U některých dětí lze zpozorovat také náhlé snížení doby spánku přes den, nevrlost a změny apetitu. 

Přestože se jedná o dočasný stav trvající v rozmezí 2 až 4 týdnů, obvykle sabotuje spaní celé domácnosti. Regrese spánků může ve stejné síle udeřit i v nadcházejících měsících. Pro ostatní členy rodiny však už zpravidla neznamená takovou pohromu, neboť si vybudovali již určitou „imunitu“. 

Jak se miminko ve čtvrtém měsíci života vyvíjí? 

V tomto období se rychle vyvíjí zejména svalstvo, a to především napínače dolních končetin a zádové svaly. Miminko se rádo protahuje vleže na zádech a dělá „letadlo“ (známé také pod pojmem „plavání“). Do polohy, která mu vyhovuje, se začíná přetáčet i ve spánku. Maminka by mu v tom neměla bránit. 

Pouze zajistěte, aby s vámi dítě co nejčastěji „páslo koníčky“. 

Vývoj smyslových schopností dítěte ve 4. měsíci života 

Oči během prvních 3 měsíců vývoje mimo dělohu dovedou jen těžko zaznamenat rozdíly v barevných odstínech. Proto novorozenci natolik milují jasné barvy a kontrast černé s bílou.

Kvalita zraku čtyřměsíčního miminka však dosahuje již podle lékařské stupnice hodnoty 20/40: objekty ve vzdálenosti 20 stop vidí tak dobře, jako nositel průměrného zraku z dvojnásobné vzdálenosti. Jako ostré se mu jeví předměty maximálně zhruba 30 centimetrů daleko od něho

Schopnost rozlišování barevných kontrastů se již vypilovala natolik, že nečiní problém rozpoznat například červený knoflík na červené košili.

Přestože dítě stále preferuje pohled na blízké předměty a osoby, dovede zaostřit již na celý svůj pokojíček. Nechte ho kochat se obrázkovými knihami s velkými a zářivě barevnými obrázky: zamiluje si vás. Neváhejte také vyrazit s kojencem za práh domova. Zoologická zahrada, supermarket, náměstí,… tato i další místa umožňují stimulovat zrak a představit neznámé věci.  

Miminka získávají informace o vnějším světě zejména prostřednictvím hmatu

Vaše pusinky a mazlení přinášejí dítěti pocit lásky a bezpečí. Při pocítění vánku na tváři miminko zase poznává životní prostředí. Neopomeňte důležitost pohlazení či polibku a, kdykoli je to možné, chovejte své dítě

Kam se vyvinul zrak miminka ve 4. měsíci?

Kontrola u dětského lékaře má opodstatnění v také situacích, kdy kojenec nedosahuje některé z následujících schopností: 

  • Hladké pohyby očí 
  • Souběžné zaměření obou očí na jeden bod 

Přestože se šilhání u novorozenců objevuje poměrně běžně, v tomto vývojovém stádiu by se oči již neměly stáčet různým směrem. Strabismus přítomný ve 4. měsíci vyžaduje posouzení lékaře. Neléčená vada může totiž způsobit další komplikace se zrakem, zejména trvalou ztrátu schopnosti zaostřit. 

Zrak miminka již můžete trénovat pohybem oblíbené hračky v jeho blízkosti. Dítě by z předmětu nemělo spustit oči. Naopak se často (a rádo) pokouší dosáhnout na chvíli pozorovaný objekt díky pokročilejší koordinaci rukou a očí. V tomto období si kojenec jistě oblíbí hrazdičku se závěsnými hračkami. 

Lze si také povšimnout počínajících změn v odstínu duhovky. Přestože do šestého měsíce dochází k nejvýraznějším posunům v odstínu a jasu, určité změny mohou maminky překvapit až do třetího roku věku u batolete: tehdy se barva očí, podmíněná geneticky, ustálí. Odstín, jenž může být hnědý, modrý či zelený (případně kombinace těchto barev), se odvíjí od hladiny vyprodukovaného melaninu. Jelikož tento pigment vzniká v duhovce oka až po porodu, novorozenci přicházejí na svět výhradně se světlýma očima. 

Miminko začíná rozeznávat jednotlivé zvuky

Schopnost sluchu je základním předpokladem pro budování komunikačních dovedností. Zatímco dříve miminko zaznamenávalo pouze intonaci hlasu, nyní dovede rozeznávat i jednotlivé zvuky, které maminka vydává, včetně hlasového zabarvení, melodie a výšky, stejně jako rychlost mluvy.

Všímá si také rozdílů ve větných konstrukcích. Své jméno vnímá prozatím pouze jako jedno z důležitých slov, mezi něž patří třeba také „Ahoj“. Prozření, že ono slovo odkazuje na jeho osobu, nastává nejdříve v šestém měsíci věku. 

Chutě miminka preferují sladké

Dítě stále preferuje sladkou chuť nad trpkými. Jak zaručeně potěšíte miminko lahvičkou se slazenou vodou, tak ho i uvedete do rozpaků slaným, hořkým či kyselým pokrmem. Své pocity manifestuje také na fyzické úrovni: k vůním hlavičku natáčí, zatímco od zápachů ji odvrací. 

Chuťové preference se budou vyvíjet po zbytek prvního roku věku a mohou ovlivnit stravovací návyky v pozdějších stádiích života.

Významnou roli zde hraje způsob výživy maminky. Studie totiž prokázaly, že zkonzumovaná potrava pravděpodobně ovlivňuje chuť mateřského mléka. Například matka, která preferovala ostré pokrmy během kojení, může očekávat také u potomka dlouhodobý zájem v pikantních jídlech. 

Na druhou stranu, podle výzkumu z roku 2001 přijetí potravin s obsahem mrkve se ukázalo jako snadnější, jestliže matka během těhotenství pila mrkvový džus.

Tip: pokud tedy toužíte podpořit zdravé stravovací návyky dítěte, měla byste si hlídat jídelníček již v období očekávání.

Motorické dovednosti miminka během čtvrtého měsíce života 

Miminko dovede v poloze na bříšku zvednout ručičky a opírat se o lokty, při podepření během sezení zase udržet hlavičku. Jestliže dostatečně „páslo koníčky“, může se nyní už převalovat a natahovat se pro předměty. 

Možností pro trénování hmatu se vám nyní naskýtá neomezeně, a to i během všedního dne. Dítě jistě nalezne zalíbení v hračkách a knížkách s různým povrchem a možná také v pohmatu koberce či třeba lemování dětské přikrývky. Nechte ho bezpečně poznávat okolí. 

V tomto věku každý druhé miminko unese váhu na nohou při vzpřímené poloze s oporou. Typické je také hraní si s prsty na nohou, nebo dokonce jejich strkání do úst (situace může nastat i s jakýmkoli jiným předmětem). 

Nadprůměrně vyvinutá miminka dovedou již nyní sedět bez pomoci, případně i stát při držení se za ruku s rodičem. Zpravidla se také objevuje snaha všemi prostředky získat hračku ležící mimo dosah. Zabavení oblíbené hračky dítě velice rozčílí. 

Mezi další vývojové milníky v oblasti motoriky nyní patří: 

  • Zvednutí hlavičky o 90 stupňů v poloze na bříšku. 
  • Uchopení a upuštění předmětu. 
  • Hraní si s chrastítkem při položení do dlaní a jeho uchopení oběma rukama (schopnost sebrat hračku po pádu se však ještě nevyvinula). 

Jak s vámi dítě komunikuje ve 4. měsíci života 

Ke křiku a broukání se nyní může přidat pudové žvatlání, kdy na základě náhodného postavení mluvidel dochází k vyluzování různých zvuků, podobajících se hláskám, slabikám i slovům. Takzvané napodobující žvatlání, charakterizované snahou imitovat zvuky, nastupuje obvykle kolem sedmého měsíce. 

První zoubky a vlásky 

Novorozence zpravidla charakterizují tzv. velusové vlásky. Jde o jemný a porost na hlavě o maximální délce 2 až 3 cm s obvykle světlým odstínem. 

U nedonošených miminek může ochlupení zasahovat do každé části těla. V takovém případě se však jedná o lanugo: jemné chloupky, které dočasně pokryjí plod od 5. do 8. měsíce nitroděložního vývoje. 

Právě nyní může nastat postupná výměna jemných vlásků za trvalý porost. Daný počet vlasů přetrvá dítěti po celý život. Pouze v pubertě se mění jejich tloušťka, tvar, barva, tažnost, pružnost, pevnost a kvalita. Tyto vlastnosti pak určí definitivní vzhled porostu.  

Mizivé procento miminek již přichází na svět s bujnější hustou kšticí a silnějšími vlasy. Toto specifikum je zapříčiněno genetickými dispozicemi, typickými spíše pro tmavší typy vlasů a pokožky. 

Někteří rodiče zpozorují také prořezávání zoubků. Obvykle mu předchází zvýšené slinění a snaha dítěte vkládat do úst veškeré dostupné předměty. Proto lékaři doporučují dávat kojenci pouze bezpečné hračky, které nelze rozebrat a spolknout jejich drobné části. 

První zoubek obvykle vychází z dolní dásně, která v tu chvíli zduří nebo zčervená. V souvislosti s tím často poklesne miminku nálada. Může se také objevit krvácení z nosu, řidší stolice, mírně zvýšená teplota (do 37,5 °C), stejně jako nadměrná plačtivost i touha po pozornosti a objetí maminky. Citlivějším dětem tento fyziologický děj někdy naruší i klidný a nepřerušovaný spánek. 

Pozor! Horečka nad 38 °C se nepojí s těmito vývojovými změnami, nýbrž se jedná o příznak nemoci. 

Pro zmírnění bolesti při růstu prvních zoubků se osvědčuje jemná masáž prstem, případně gázou. V kurzu jsou také kousátka, která se vkládají do ledničky (nikdy ne do mrazáku) a příjemně pak chladí postižené místo. V některých případech pomůže pouhé houpání, společné hraní, zpěv či puštění uklidňující hudby. Po dětském analgetiku v gelové formě sáhněte pouze v nejnutnějších situacích, přičemž upřednostňujte nejdříve přípravky bez obsahu paracetamolu. 

Jak krmit čtyřměsíční miminko? 

Jídelníček čtyřměsíčního dítěte stále sestává zejména (nebo výlučně) z tekuté stravy. Také většina lékařské veřejnosti doporučuje vyčkat s příkrmy. Konkrétní čas zavádění „opravdového“ jídla by se měl odvíjet od způsobu krmení: 

  • Kojenci na umělé výživě: od ukončeného 5. měsíce věku 
  • Kojená miminka: od ukončeného 6. měsíce 

V kompetencích dětského lékaře je stanovit nejvhodnější čas zahájení příkrmů na základě svých schopností a znalostí rodinné anamnézy (včetně alergií, poruch látkové výměny apod.).  

Vzhledem k individualitě miminek se mamince může vyplatit při rozhodování o době podání „první lžičky“ zohlednit mimo doporučení pediatra také zralost a potřeby dítěte.

Kdy je miminko připraveno na kašovitou stravu? 

  • Projevuje zájem o lžičku. 
  • Zájem o nové druhy potravin (rozpoznatelné například v době stravování ostatních členů rodiny). 
  • Otevírání úst při blízkosti potravy. 
  • Dožadování se mateřského mléka častěji než 8krát za 24 hodin, popřípadě více jak 900 mililitrů kojeneckého mléka. 

Než obohatíte jídelníček miminka o výživové přídavky, ujistěte se, že dítě splňuje následující předpoklady: 

  • Stabilní držení hlavičky vzpřímeně. 
  • Koordinace očí, rukou a úst. 
  • Hmotnost převyšující 6 kilogramů. 
  • Schopnost dítěte polykat a tolerovat pevnou stravu. 
  • Schopnost s vaší pomocí sedět. 
  • Udržení lahvičky ve vzpřímené poloze. 

Příliš pozdní zavádění příkrmů nepřináší žádné výhody. Organismus přibližně v polovině prvního roku věku začíná vyžadovat více živin a energie, než dovede pokrýt mléčná kojenecká výživa či mateřské mléko. S přechodem na pevnou stravu se pojí expozice mnoha novým příchutím. Nejenže si začne posilovat ústní svalstvo, nýbrž celkově podpoří svůj vývoj

S nahrazováním jednotlivých mléčných jídel tuhou stravou nespěchejte. Proces trvá dlouhé měsíce. V 5. měsíci obvykle postačuje vsunout jídlo na místo oběda: nejdříve v podobě zeleninového příkrmu, později lze volit i masový, případně ovoce jako dezert. Ve starším kojeneckém věku odborníci maminkám doporučují zavést další příkrm k večeři, a následně k odpolední svačině. „Startem do nového dne“ zůstává až do období batolecího věku mléko (umělé, či mateřské).  

Zavádění příkrmů totiž neznamená ukončení kojení!

Dlouhodobě doporučovanou praxí je pokračovat s krmením mateřským mlékem až do dvou let věku dítěte. 

Rodiče, kteří se rozhodnou k podávání tuhé stravy přistoupit již nyní, by měli chápat tuto zkušenost pouze jako příležitost k ochutnávce. Respektujte pocit sytosti dítěte a volte malé porce: za dostačující se považuje jediná lžíce kašovité stravy. Nelze také očekávat, že množství zkonzumované potravy se bude každý den rovnat. 

Odhad, kolik jídla stačí dítěti pro pocit „plného žaludku“ se u maminek zlepšuje obvykle až po řadě pokusů a omylů. Nakonec ale jistě dovedete ohřát adekvátní množství dětské výživy, Zbytek skleničky lze uchovat v chladničce na dalších 24 hodin. 

Vzorový jídelníček kojence ve čtyřech měsících věku může tedy již nabývat řady podob 

Snídaně: mateřské mléko nebo láhev náhradního mléka 

Svačina: ovocná svačinka; kojení či pokračovací mléko 

Oběd: masozeleninový pokrm; rýže, brambory či těstoviny s omáčkou a masem. U hladového miminka lze polední jídlo zakončit mlékem 

Svačina: ovocná svačinka s tvarohem či jogurtem 

Večeře: obilná či rýžová kaše; mateřské či umělé mléko 

Proces učení polykání kaše může zabrat delší dobu

I při plivání obsahu prvních lžiček se pokuste zachovat trpělivost. Poskytněte dostatek času k vybudování návyku na novou formu výživy. 

Zvažujete vaření domácích příkrmů? V porovnání s nabídkou z obchodu bývají šetrnější nejen pro organismus miminka, nýbrž i pro vaši peněženku. Získáváte přehled o surovinách proudících do dětského žaludku, stejně jako jistotu pestrých příchutí: kupované alternativy, bez ohledu na složení, obvykle chutnají velmi podobně. Pokud na přípravu jídla „z vaší kuchyně“ využijete především čerstvé ingredience a pokrm naservírujete neprodleně, miminko si bude moci vychutnat vitamínovou bombu. 

Na druhou stranu zakoupení příkrmů ušetří maminkám mnoho kroků u plotny. Zatímco by se vaše oči namáhaly studováním návodů a receptů, hotové dětské jídlo z obchodu či internetu byste už dávno vybrala a ohřála. Zejména hladové děti ocení kojeneckou stravu, která je tzv. hned po ruce. Kupovaný příkrm může také představovat řešení nouzové situace, kdy se příprava domácí varianty nevydaří (např. připálí se). 

Průmyslově vyráběné příkrmy převálcují „home-made“ i ze zdravotního hlediska. Díky sterilaci prakticky hotové kojenecké výživy nehrozí kontaminace bakteriemi. Před propuštěním do regálů se navíc kontroluje obsah potencionálně nebezpečných látek, jako je rtuť, olovo či dusičnany. 

První dětská výživa obvykle obsahuje některou z následujících ingrediencí

  • Mrkev 
  • Brambory 
  • Batáty 
  • Cuketu 
  • Špenát 
  • Dýni 
  • Brokolici 
  • Rýži 

Z ovoce lze malému kojenci dopřát meruňku, hrušku, jablko či banán: skvělá volba na cesty díky snadnému škrábání lžičkou. 

Pediatři také často doporučují pro věkové rozmezí čtyř až šest měsíců zahájit rýžové příkrm a potraviny s dostatečným obsahem železa.

Kontakt s lepkem či jinými alergeny se nevyplatí příliš odkládat. Naopak používání cukru a neupraveného kravského mléka se vyvarujte až do batolecího věku. Nízkotučné potraviny se doporučují dokonce až od dvou let. 

Obohacení mléka v dětské lahvičce trochou rýže je receptem unavených maminek pro nasycení a dlouhý spánek malého kojence. Lékaři však považují asociaci rýžové kaše s lepším usínáním či spánkem za mýtus. Ve 3. a 4. měsíci, kdy maminky k této praktice obvykle přistupují, totiž přirozeně dochází k prodloužení spánkového cyklu dítěte. Stejně tak „přecpávání“ bříška před spánkem velkou dávkou mléka nemá význam. 

Jaké preventivní lékařské prohlídky čekají čtyřměsíční miminko? 

S tímto obdobím se pojí druhá dávka hexavakcíny, eventuálně i druhá dávka očkování proti rotavirovým a pneumokokovým onemocněním. Dobrovolnou vakcinaci proti pneumokokům volí pro své dítě stále více rodičů. Na výběr máte z dvou konjugovaných vakcín: 

  • Synflorix: Ekonomicky nejméně náročné, účinné na deset kmenů pneumokoků, plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění 
  • Prevenar 13: Chrání proti 13 kmenům, maximální doplatek pro rok 2020 činí 601 Kč (podle dodavatele) 

Váháte, který typ vakcíny vybrat? Odborníci radí rodičům ve finanční tísni nechat naočkovat dítě alespoň základní vakcínou. Jestliže vám to však dovoluje finanční situace, vyplatí se nechat naočkovat kojence látkou se širším spektrem účinnosti. Před definitivním rozhodnutím se lze informovat ve vaší zdravotní pojišťovně, zda vám v rámci bonusů nenabízí úhradu očkování. 

Jaké jsou možné zdravotní komplikace dítěte ve čtvrtém měsíci života

Stejně jako v ostatních měsících kojeneckého věku, i nyní může váš potomek trpět řadou nepříznivých zdravotních stavů, jako je: 

  • Horečka 
  • Nachlazení 
  • Kašel 
  • Zvracení 

Často se objevují i kožní problémy typu opruzeniny, plenková dermatitida či seboroická dermatitida. 

Možné klinické stavy obvykle patří mezi méně závažné. Je však důležité vědět, jak nemocnému dítěti pomoci, a všímat si případných symptomů těžšího onemocnění. Často stačí věřit vaší intuici: pokud se obáváte o zdraví svého potomka, kontaktujte lékaře. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA