Přejít k hlavnímu obsahu

Výpočet termínu porodu

Výpočet termínu porodu

Vypočítejte si termín vašeho porodu pomocí těhotenské kalkulačky. Pomůžeme vám vypočítat, jak dlouho jste těhotná a předpokládaný termín porodu.

Výpočet termínu porodu pomocí těhotenské kalkulačky spočítá pravděpodobný termín porodu (jedná se pouze o přibližný údaj. Pouze zhruba 5 % dětí se rodí přesně v den vypočítaného termínu porodu. Většina dětí se rodí v rozmezí 2 týdnů před až dva týdny po vypočítaném termínu). 

Jak určují termín porodu lékaři

Termín porodu bude jedna z prvních informací, po které budete pátrat, jakmile zjistíte, že jste těhotná.  

Lékaři stanovují délku těhotenství od prvního do posledního dne menstruace. Není tak výjimkou, že maminky vypočítávají těhotenství o dva týdny kratší, jelikož se řídí dnem početí. To co budete mít ve vaší průkazce a zdravotnické dokumentaci v kolonce "začátek těhotenství" uvedeno, bude datováno k prvnímu dni vaší poslední menstruace. Znaménko "+" odkazuje na ukončený a probíhající týden těhotenství.

Pokud je délka vašeho těhotenství např. 25+2, znamená to, že od poslední menstruace uplynulo 25 týdnů a 2 dny. Nacházíte se tedy ve 25. týdnu těhotenství, které je ukončené případně v probíhajícím 26. týdnu těhotenství.

Výpočet termínu podle menstruace

Pokud máte pravidelný menstruační cyklus, tak počátek menstruace je spolehlivým datem, od kterého můžete těhotenství počítat. Uděláte to následovně: připočtěte k prvnímu dni vaší poslední menstruace celkem 10 měsíců tedy 280 dní (jedná se o deset lunárních měsíců). Z tohoto rychlého výpočtu dostanete termín resp. konkrétní den, ve kterém byste měla přivítat vaše miminko na svět. 

U mnoha žen se menstruační cyklus projevu jinak a není vždy pravidelný. Proto může být  v takovém případě termín výpočtu porodu velmi nepřesný.

Termín porodu pomocí techniky

V prvním trimestru absolvujete tzv. screening a to konkrétně mezi 10. týdnem těhotenství a 13. těhotenským týdnem
Ultrazvuk dokáže změřit délku plodu od temena po kostrč, na základě čehož dokáže určit termín porodu. Ve vaší těhotenské průkazce pak najdete takto určené datum porodu. Někdy se stává, že termín porodu vyjde na den přesně, ale ani celkem běžných pár dní odchylky od původního termínu nic zásadního neznamená. V případě, že se výsledné termíny liší o více než 7 dnů Pokud se ale výsledné termíny liší o více než sedm dnů, lékaři berou vždy ten ultrazvukový jako přesnější. 

Diskuze k článku