Přejít k hlavnímu obsahu

Známá i neznámá fakta o pohybech miminka

Pohyby miminka

Roste, sílí a vrtí se. Každou chvilku vám zasadí ránu pod žebra nebo do podbřišku. Natahuje se a kutálí. Má ale to, že miminko v břiše chvilku neposedí, hlubší význam a něco vám tím vzkazuje? Ano i ne.

Neustále v pohybu  

Těhotenství má svá pravidla a mělo by probíhat podle jasného mustru, ale každá žena ho prožívá jinak, vnímá změny na těle, provází ji nevolnosti, cítí pohyby miminka. Právě poslední jmenované patří k tomu nejkrásnějšímu, co k očekávání patří. Je to velmi intimní záležitost mezi nastávající maminkou a malým drobečkem, který o sobě tímto způsobem dává vědět a komunikuje. Co vás čeká, co je v pořádku a kdy zpozornět?  

Nesoulad v načasování  

Každá žena cítí první pohyby v jinou dobu a přesný týden, kdy by se tak mělo stát. Většinou se tak ale ději mezi dvacátým a dvaadvacátým týdnem těhotenství. Drobné odchylky jsou možné, hodně záleží i na citlivosti nastávající maminky, síle břišní stěny, na urputnosti a poloze miminka a prahu bolesti ženy.  

První pohyb se odehrává už kolem sedmého týdne, ale to maminky pochopitelně nezaznamenají. Tou dobou se jim terpve začíná pozvolna vzdouvat bříško a řeší spíš každodenní nevolnosti a trable s pevným pasem, který začíná být opravdu těsný. Plod ale hýbe končetinami a hlavičkou a je možné jeho aktivitu vidět při ultrazvukovém vyšetření.  

Ženy, které nerodí poprvé, vzpomínají na to, jak si první pohyby miminka, které přišly zhruba v polovině těhotenství, spojovaly s nepohodlím ve střevech. Je to hodně podobné. Díky tomu jsou schopné cítit pohyby o pár týdnů dříve než je český průměr.  

Vnitřní uspořádání  

Pokud je žena od přírody štíhlá a přibírá pozvolna a víceméně jen v oblasti bříška, je pravděpodobné, že miminko nebude mít tolik prostoru a kopance budou bolestivější a veškeré pohyby více viditelné. Má-li nastávající maminka robustnější postavu nebo už rodila a ústrojí si prošlo fyzickou změnou během těhotenství, je pravděpodobné, že si na první kontakt skrz pohyby počká o něco déle. Není to ale pravidlo.  

Při procítění pohybu miminka je důležitá i poloha placenty. Je-li posazená na zadní straně, je veškeré vrtění hodně citelné. Je-li na druhé straně - vpředu, jsou jen tlumené a v pokročilém stadiu těhotenství je žena chráněná před úpornou bolestí a ranami do podbřišku nebo podžebří.  

Pravidelné pauzy  

Spousta žen si myslí, že jakmile miminko rozjede “pohyby”, děje se tak nonstop až do porodu. To je ale holý nesmysl. I dítě uložené v bříšku dodržuje určité rytmy a střídá aktivní časové úseky s odpočinkem, kdy dřímá, polehává a jen v jedné poloze. Pokud se pohyby pravidelně připomínají, není třeba se občasných odluk obávat. Trvá-li pauza moc dlouho, můžete miminko vyprovokovat k aktivitě svižnější chůzí, vypitím sladkého nápoje nebo kouskem čokolády, poslechem hlasité hudby nebo poleháváním na levém boku.  

V normě? 

V drtivé většině případů je aktivita dítěte v normě, ale mnoho maminek plaší, protože jsou na komunikace se svým drobečkem svým způsobem závislé a možná až přehnaně kontrolují každý detail. Na druhou stranu nedostatečné pohyby bývají způsobené jen nechutí miminka k “akci”, příliš velká divočina s nadsázkou označovaná jako “břišní bouře” může signalizovat akutní nedostatek kyslíku (hypoxii plodu), podvýživu, předčasné stárnutí placenty nebo úmrtí.  

Odborníci uvádí, že vnímání pohybů je velmi individuální a miminka mohou střídat aktivní dny s těmi lenošivými a vytvářet tak vlny, kdy někdy dají maminkám zabrat a jindy o nich skoro není slyšet. Na druhou stranu několikrát za den byste měly být s plodem v kontaktu. Ideální počet se pohybuje kolem deseti. Pokud jsou rány příliš bolestivé a časté nebo se dítě naopak dostatečně neozývá, ultrazvukem se nikdy nic nezkazí a v případě těhotenství, kdy žena nerozhoduje jen za sebe, to platí dvojnásob.  

První dialog  

Komunikace mezi matkou a miminkem v bříšku má mnoho podob a žena ji může mnoha způsoby korigovat.  

  • Pravidelné hlazení  
  • Zpívání  
  • Vyprávění příběhů  
  • Poklepávání a “prstová chůze”  
  • Celá rodina pohromadě - matka, otec, sourozenci, domácí mazlíčci  

Díky kontaktu matky a miminka se lépe vyvíjí senzorický a motorický aparát, zbystřují se reflexy a dochází k lepšímu proudění krve a lymfy. Pokud si vytvoříte během těhotenství rituály a po porodu na ně navážete, je velká pravděpodobnost, že miminko bude klidnější a ve vzpomínkách se vrátí k těmto společným chvilkám.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA