Přejít k hlavnímu obsahu

Máte pocit, že břicho po porodu není vaše?

Cvičení v těhotenství

Miminko už je venku a štěstí by se dalo nahmatat. Všechno proběhlo na jedničku, ale .. něco i tak nesedí. S vaším břichem je cosi v nepořádku. Pojďme se podívat všem změnám na zoubek.  

Čeho je moc ..  

V průměru by měla žena během těhotenství přibrat osm až jedenáct kilogramů. Gynekologové sice apelují na těhulky, aby nejedly za dva, aby se mírnily se sladkostmi a pravidelně se hýbaly, ale někdy jsou rady k ničemu a finální váha je vyšší o dvacet a v krajním případě i o třicet kilogramů. To pro tělo představuje ohromnou zátěž. Otékají kotníky, pod kůží se hromadí tuk a zhoršuje celulitidu, zadržuje se voda a brání plynulému vylučování toxinů. Navíc musí žena vláčet mnohem větší břemeno. Rozdíl mezi osmi a třiceti kilogramy je přeci jen hodně znát. Nehledě na přidružené potíže, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Nemá smysl zbytečně riskovat a propadat obžerství, když se dá těhotenství prožít i elegantně a s respektem vůči vlastnímu tělu a miminku.  

Váha nahoře  

Miminko vám většinou ubere tři kilogramy, plodová voda stejně tak. Pokud tedy naberete dvanáct, minimálně polovina vám zbyde přišpendlená na těle. Není důvod se hroutit. Je to naprosto normální stav. Tělo bylo devět měsíců pod tlakem, a tak nemůžete čekat, že se hned vrátí do původní podoby. Jsou ženy, které díky rychlejšímu metabolismu odcházejí s váhou stejnou nebo dokonce i nižší než před otěhotněním, ale není to pravidlo. Děloha potřebuje čas, aby se svinula zpátky. Po tom, co si v ní třičtvrtě roku lebedilo miminko, je napnutá. A trvá to týdny. Běžně jsou k vidění ženy s dítětem, které i dva tři měsíce po porodu mají pupek jako v polovině těhotenství.  

Žádná žena nemá jistotu, že po porodu bude hned “šlank”. Hodně to ale můžete ovlivnit zdravým jídelníčkem během těhotenství nebo pravidelným pohybem. Díky tomu zrychlíte trávení a proces rekonvalescence. Nápomocné je i kojení a kalup kolem miminka. 

 

Kůže na očích  

Cítila jste se před otěhotněním skvěle a byla pyšná na své tělo? Po porodu se to dost možná změní. Kůže je hrubá, povislá, “zdobí” ji celulitida, strie a fialové žilky. Nic hezkého. Nutno si ale pravidelně připomínat, že vaše tělo zvládlo vypěstovat dítě a porodit ho. Nemůžete čekat, že zůstane bez poskvrnky. Nastavte rutinu, mažte, kartáčujte, opečovávejte, střídejte teplou a studenou vodu, masírujte a probuďte lymfu. A brzo bude líp. Pokud se ale na krátké šortky necítíte, do ničeho se nenuťte. Nechcete-li dávat těhotenstvím poznamenanou kůži na odiv, nedělejte to. Jen byste upadly do většího smutku.  

Svaly jsou pryč?  

Už jen přirozený pohyb posiluje svaly na celém těle, břicho nevyjímaje. I přes aktivní těhotenství ale fyzické změny způsobí, že svalstvo ochabne a skryje se hluboko pod vrstvu tuku. Nebojte, jsou tam. A brzy se znovu aktivují. Jen musíte počítat s tím, že budou vypadat jinak a dost možná se objeví jejich netypické rozestoupení. A to vám přidělá další vrásky na čele.  

Nikam nespěchejte. Břicho potřebuje znovu najít sílu. A pokud budete cvičit nebo hladovět, půjdete proti tomuto přirozenému procesu. Svaly ochabnou a hrozí, že už nikdy - i přes zdravý přístup, cvičení a stravování - se nevrátí do původní podoby. Nemá smysl začínat s lehkým cvičením dřív než po třech měsících od porodu.  

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA