Přejít k hlavnímu obsahu

Posedlost mléčnými výrobky dětem nesvědčí

Mléko

Jídelníček pro děti je stále velkou neznámou. Ani dnes neexistuje norma, která by jasně určovala, co je správné a co ne. Každý má jiný názor. A to se týká jak samotných rodičů, tak i pediatrů. Rámcově lze něco doporučit, ale možnosti jsou téměř neomezené. To vše ale bohužel nahrává hysterii kolem vápníku a mléčných výrobků. 
 

Pro a proti 

O potřebě mléka - mateřského i umělého - u novorozeňat a dětí v prvních měsících života není třeba diskutovat. Jsou závislé jen na něm a jeho nízký příjem může mít negativní vliv na růst nebo pozdější vývoj. Množství závisí na apetitu dítěte, jeho rytmu a výdeji energie. 

Nutnost zařazovat mléko a výrobky z něj do jídelníčku ale trvá i po tom, co dítě ochutná první zeleninové příkrmy. Někteří rodiče s tím nesouhlasí, ale je to tak. Minimálně do pěti let věku musí být tato složka nedílnou složkou stravovacího plánu. Na druhou stranu existuje i početná skupina těch, kteří nedají na mléčné výrobky dopustit a nutí děti konzumovat je denně v obrovském množství. Ano, obsahují významné množství vápníku, živin, vitamínů a v neposlední řadě i cenných bílkovin, ale nic se nemá přehánět. A v momentě, kdy ztratíte rovnováhu, mohou se dostavit negativní projevy v důsledku nadbytečného příjmu mléka a upozadění ostatních surovin. 

Zrádný internet 

Online svět nabízí brouzdání bez hranic a sdílí informace, které nelze ověřit. To může vést k šíření mýtů a bludů, umocňování lží a bohužel i toxickému přístupu ke vztahům, dětem nebo stravování. Místo, kde regule neexistují, je živnou půdou pro neověřená fakta. A pochopitelně se to týká i mléka. Někteří za něj bojují, jiní ho zatracují. 

Druhé zmiňované je nebezpečnější. Pravda, existují suroviny obsahující ohromné množství vápníku, ale mléko a výrobky z něj jimi zcela nahradit nelze. Denní potřeba vápníku u předškolního dítěte je kolem 700 mg, u dospěláka se vyrovná dvojnásobku. Drobné odchylky nebo výpadky jsou možné a lidskému organismu neuškodí, ale z dlouhodobého hlediska může nerovnováha vyvolat nepříjemné reakce a zdravotní komplikace. 

Chybná je i myšlenka, že lze vápník z mléka nahradit vitamínem obsaženým v jiných potravinách jako je mák, který ho má dokonce nejvíce, brokolice, kapusta nebo sardinky. 

Zatímco 100 ml mléka má v sobě přibližně 120 mg vápníku, 100 g máku má v sobě 1360 mg, což je zhruba polovina denního příjmu předškolního dítěte. Zdá se, že úměra hraje ve prospěch máku, ale ne. Je mnohem snazší a pro tělo stravitelnější přijmout větší množství mléka než sezobat 50 gramů surového máku. U mléčných výrobků je více než u čehokoli jiného důležité použít selský rozum a plánovat jídelníček pro děti s rozmyslem. 

Upozornění v pozadí 

Spousta lidí si myslí, že může dětem bez obav naservírovat vše, v čem je mléko obsažené. Omyl. I to má svá pravidla a některé produkty malým strávníkům nesedí, mohou jim způsobit trávicí potíže a změnit vnímání čistých chutí. 

Do dvou let věku jsou pro děti tabu výrobky se sníženým obsahem tuku. Ten je totiž žádoucí právě pro příjem energie a vyšší množství živin. Obsah tuku uměle snižuje schopnost některých vitamínů správně a rychle se vstřebat. Stopku mají i tavené sýry. Může za to kombinace solí a fosforečnanů. Nesprávný poměr má za následek špatnou práci vápníku v těle a při časté konzumaci může dojít dokonce o odplavování tohoto minerálu z kostí a jejich chřadnutí. To je pochopitelně scénář, který by děti potkat neměl. Náprava je těžká a malí jedlíci se s novým - dietním - režimem srovnávají velmi těžce. 

Pro děti do tří let se tedy zaměřujte jen na tvarohy, kysané výrobky a klasické jogurty nebo plátkové sýry. 


 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Výživa dětí

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA