Přejít k hlavnímu obsahu

Je úrazové pojištění pro děti nutnost?

Úraz

Děti. Jeden úraz střídá druhý. Jde se proti tomu nějak bránit? Částečně ano. S dobře zvoleným pojištěním dostanete alespoň zadostiučinení ve formě finanční podpory. 
 

Permanentní strach 

Je přirozené, že chcete pro svoje dítě jen to nejlepší. Chrániče na kolena v časech, kdy dítě leze po všech čtyřech a nechcete, aby si odřelo kolena o plovoucí podlahu nebo koberec, jsou přeci jen už trochu přitažené za vlasy. Na druhou stranu stát se může opravdu cokoliv. Stačí mžik a pohroma je na světě. Letíte do nemocnice, obíháte doktory, dítě jde z jednoho vyšetření na druhé, vysedáváte v čekárně a verdikt nikde. Někdy je to zlomená noha, jindy jen úpal, pak naražený palec a trable se zuby. Je toho tolik, co se může dětem stát, že někteří rodiče propadají panice, že starost o své potomky nezvládnou. A pak vzniká prostor pro hloupé pomůcky. Možná je ochrání, možná v nich nevypěstují schopnost prevence a zábran. 

Každý rodič se o svoje dítě bojí. To je bez výjimky. Přesto je dětí, kterým je sjednáno úrazové pojištění jakožto ochrana při sebemenší bolístce, pramálo. Důvod je jasný. Spousta lidí ho vnímá jako zbytečný měsíční výdaj s nejistým výsledkem. Na jedné straně je to pravda, na druhé ale stojí fakt, že míra krytí se - stejně jako u každého pojištění - odvíjí od toho, co všechno jste do smlouvy a částky nechali zahrnout. Můžete některé věci vyjmout, jiné naopak přidat a připojistit. Výše pojistky se sice změní, ale je možné jasně nastavit, co je pro vás prioritní a co ne. 

Pokud například milujete hory, je tamní turistika a pojištění úrazů s ní spojené nezbytné. 

Zpytování svědomí 

Nikdo dětem nepřeje vážný úraz, ale nemá smysl žít mimo realitu. Stát se může všechno možné a někdy je pojištění to, co vám vytrhne trn z paty. Úřady si sice často dávají na čas a zbytečně otálejí, ale pokud máte na peníze nárok, vyplatí je. A při velkých zdravotních komplikacích nebo následcích a nutnosti rehabilitace se hodí každá finanční injekce. Pak si dozajista řeknete, že těch pár stovek měsíčně se vám už stokrát vrátilo a vy můžete svému dítěti dopřát tu nejlepší a hlavně okamžitou pomoc a péči. 

Není nic horšího než když rodič vidí své dítě polámané a zpytuje svědomí, že mu včas nesjednal úrazové pojištění. 

Smlouva na míru 

Myslete na to, že cena by neměla být při rozhodování hlavním kritériem. Ani byste ale neměli zavrhovat levná pojištění a zaměřovat se jen na ta drahá. Víc než kdekoli jinde tady platí, že důležitý je obsah a krytí, nikoliv výsledná částka. Pečlivě si tedy pročtěte podmínky u každého produktu a porovnejte, co vám jednotlivé pojišťovny nabízí. Hledejte reakce a zpětné vazby v diskuzních fórech nebo se obraťte o pomoc na finančního poradce. 

Výhody a nevýhody 

Stejně jako všechno na světě - i úrazové pojištění pro děti má svoje pro a proti. Nedá se tomu vyhnout a je třeba nastavit kompromis, aby pojistka dávala smysl a chránila vás i vaše dítě a zároveň jste zbytečně nepřicházeli o peníze. 

Mezi hlavní výhody patří, že ho může v jednu chvíli sjednat a pak kdykoliv vypovědět. Většinou bez složitých nebo skrytých podmínek. Možné jsou i jeho průběžné změny a rozšiřování nebo krácení krytí. A v případě potřeby připojištění, nabízí většina produktů širokou nabídku. Nevýhody jsou oproti tomu vcelku malicherné. Co na tom, že si tento výdaj nemůžete odepsat z daní a při výpovědi pojistky nedostanete nic zpátky, protože jde o ochranu a prevenci, ne spoření

Úrazové pojištění kryje vážné i lehčí úrazy, ale primárně je určené pro dlouhodobé problémy a komplikace. Při sjednání se zaměřte především na tuto pětici, bez které byste neměli pojistku uzavírat: 

  • trvalé následky úrazu 
  • denní odškodné za hospitalizaci 
  • příspěvek při léčbě kosmetických úrazů (popáleniny apod.) 
  • invalidita vzniklá úrazem 
  • smrt úrazem 

Sjednání úrazového pojištění není nic složitého, zvládne ho každý. Pokud si ale nejste jistí, na pojišťovně vám rádi přizpůsobí produkt na míru. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.