Přejít k hlavnímu obsahu

Co nedělat s kočárkem – 8 možných nebezpečí, o kterých byste měla vědět

Co nedělat s kočárkem

Asi nikdo nemá rád studování návodů a příruček k novým výrobkům, je přece snadné zjistit, jak daný přístroj funguje. Ale vynechat seznámení se s informacemi u nově zakoupeného kočárku může mít velmi nepříjemné následky.

Přečtěte si 8 možných nebezpečí, které byste měla znát:

1. Horký nápoj v držáku

Řada kočárků má v madle jako doplněk vestavěný držák na nápoje. Jestli ho má i ten váš, zkontrolujte jestli není držák příliš mělký. Zatímco automobily mají obecně hluboké držáky nápojů, u kočárků jsou často menší než 3 cm do hloubky. Pokud se do takového držáku umístí vysoký pohár, hrozí velké nebezpečí převrhnutí přímo na tělo nebo hlavičku dítěte, což v případě, že obsahem je horký nápoj může mít tragické následky. Použijte svůj držák nápojů na kočárku pouze na studené nápoje – nikdy horké!

2. Nesprávný kočárek

Novorozenci nejsou schopni sedět vzpřímeně a sami neudrží hlavičku. Špatná varianta tedy je, vozit takové miminko v kočárku určeném pro starší děti – dítě se může v kočárku posunout, což by mohlo ovlivnit jeho správné dýchání. Miminko může držet hlavu bez pomoci přibližně v 8 týdnech. Do té doby používejte např. baby nosítko nebo kočárek, který má rovné dno nebo na něj lze nasadit autosedačka.

3. Běhání s kočárkem

Spousta maminek si pořídí kočárek, který je přizpůsoben rychlejší chůzi a běhu. Nic proti tomu. Je ale třeba si uvědomit, že miminko musí zvládnout otřesy kočárku a na to musí mít dostatečně vyvinuté svalstvo. Většina výrobců jogging kočárků doporučuje rodičům, aby používali tento druh kočárku až od 6 měsíců věku dítěte. Ale např. značka Britax, která vyrábí model BOB, doporučuje jogging použití kočárku až od 8 měsíců.

4. Skládání kočárku

Pokud kočárek potřebujete složit, dbejte na to, aby se ho vaše dítě zrovna někde nedrželo. Dětské kočárky mohou ublížit jeho malým prstíkům. Vždy se ujistěte, že vaše dítě je v bezpečné vzdálenosti při skládání nebo rozkládání kočárku, a že kočárek je správně zaklapnut než do něj dáte své dítě. Čtěte také: Dva z nebezpečných kočárků jsou české výroby

5. Vypadnutí z kočárku

Studie zranění dětí po pádu z kočárku z r.2002 uvádí, že až 76 procent zranění je natolik závažných, že vyžaduje návštěvu pohotovosti. Pro dítě tedy používejte v kočárku popruhy – kšíry. Dobře si také prostudujte uchycení těchto popruhů.

6. Těžká taška na kočárku

Zavěšení těžké tašky na zadní straně kočárku jej může převrhnout. Pokud je to možné, převážejte tyto těžší věci ve spodní části kočárku. Nevkládejte také ostré předměty do bočních kapes kočárku.

7. Samovolný pohyb kočárku

V případě, že se potřebujete od kočárku na chvíli vzdálit, dbejte na to, aby měl kolečka zajištěná bezpečnostní pojistkou a nemohlo tak dojít k samovolnému rozjetí kočárku z kopce.

8. Nástup a výstup v MHD

Často se stává, že maminky cestují s kočárkem pomocí městské hromadné dopravy a jelikož je kočárek s dítětem moc těžký, požádají o pomoc při nastupování či vystupování někoho ze spolucestujících. Pokud je to možné, oslovte spíše někoho z dospělých – dítě nemusí váhu kočárku zvládnout a může jej nečekaně upustit.

témata: kočárky

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.