Přejít k hlavnímu obsahu

Když si fontanela dává na čas

Miminko

Čerstvá miminka jsou tak roztomilá. Člověk by vydržel dívat se na ně celý den, rozplývat se nad tím, jak se nevědomky usmívají a spokojeně oddychují. A pak si všimnete propadlinky na hlavě. Je to v pořádku?  

Fontanela 

Nepsanou povinností každého rodiče je miminko doma pořádně proklepnout. Otočit ze všech stran, zkontrolovat, prozkoumat, podívat se na znaménka a kožní anomálie, pošimrat na chodidlech a pohladit na bříšku. A na hlavičce. Právě tam ale narazíte na něco, co vás může znervóznit. Fontanela. Co to vlastně je? Jak má být velká a hluboká? Jak se o nic starat? Zavře se sama? Spousta otázek a velmi málo odpovědí. Většina rodičů ví jen to, že se týká všech dětí, ale nic víc.  

Hlavička miminka je nesmírně křehká a zranitelná. I sebemenší náraz může způsobit velké potíže. Stejně jako zbytek těla, jako je kosterní nebo svalový a nervový systém nebo jednotlivé orgány, i hlava prochází náročným vývojem a po dobu jednoho roku (opatrnost je nasnadě vždy - i v dospělosti) je třeba miminko úzkostlivě chránit.  

Průměrný obvod hlavy miminka je kolem 34 cm (drobné odchylky jsou v pořádku), má tvar pětiúhelníku a je pospojovaná mnoha lebečními švy. Fontanela je drobný vazivový lupínek a právě v jeho místě se nachází skulina. Není se ale čeho bát. Do dvou let se v drtivé většině případů sama zavře a není třeba zásahu rodiče ani lékaře.  

Nachází se kousek nad čelem a zpravidla má tvar kosočtverce. Rodiče často vyděsí, že při jemném tlaku - stačí přiložit prst - je cítit teplo a pulzující krev. Druhá fontanela, která se nemusí objevit u každého miminka, je v zátylku a sama se uzavírá do třetího měsíce věku. Postranní a klínové fontanely není téměř možné nahmatat, jsou opravdu nenápadné. Výčet ale dává ale jasně najevo, že o dětskou hlavičku je třeba pečovat s tou nejvyšší možnou láskou. Běžný provoz - jako ležení, přetáčení nebo pasení koníků nebo nošení dítěti pochopitelně neublíží, protože hlava je chráněná pokožkou hlavy, ale snažte se vyvarovat i menším nárazům o tvrdou podložku nebo pádům.  

Význam?  

Mohlo by se zdát, že fontanela je jen do počtu, zbytečná komplikace. Něco jako slepé střevo. Omyl. Má velmi důležitou roli, především při porodu. Díky fontanele je hlavička pružná a působí-li velikost potíže při průchodu rodidly, může se lehce smrsknout a lehce vytvarovat tak, aby byl porod bez komplikací. Někdy je třeba použít speciální kleště. Hlavička díky značné pružnosti snese jejich tlak a do pár dní se většinou vrátí do původní podoby, kdy tvarem nápadně připomíná kedlubnu.  

Mimo to mozek tlačí na lebku zevnitř, roste a vyvíjí se. Zároveň se tak ale vyrovnává krevní tlak v hlavě.  

Pozor, něco je jinak  

To, že si fontanela žije svým vlastním životem a časem se zavře, neznamená, že není třeba jí po očku sledovat a hlásit pediatrovi všechny změny. Velmi rychle totiž reaguje na potřeby organismu nebo zdravotní potíže.  

Propadlá fontanela  

Ucítíte-li při přejetí prsty přes fontanelu mírnou propadlinku, s největší pravděpodobností dítěti chybí tekutiny - vody nebo například mateřské mléko. Stačí malinko doplnit a do pár hodin se nerovnost zacelí. Pokud by ale i přes dostatečný příjem problémy přetrvávaly, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.  

Vypouklá fontanela  

Vypoklá fontanela, kdy v místě cítíte něco jako malou bouli, je třeba zpozornět. Nemusí to sice nic znamenat a být opačnou reakcí na doplnění tekutin, ale mnohem častěji to signalizuje počáteční fázi meningitidy, poranění hlavy nebo otoky mozku a zadržování vody v něm.  

Brzy nebo pozdě?  

U většiny dětí se velká fontanela zavře do osmnáctého roku věku. Rodiče by měli vše sledovat, pediatr se ale na každé prohlídce ptá a sám stav propadliny kontroluje. Dokonce se tvrdí, že rychlost, jakou se hlavička uzavře, má vliv na rozvoj řeči nebo intelekt v dospělosti. Nic takového se pochopitelně nepotvrdilo a nemá smysl propadat panice kvůli tomu, že je dítěti rok a půl, fontanelu má jako článek na malíčku, řekne do pěti jednoslabičných slov a puzzle ho nechávají chladným. Každé dítě je jiné a fonticulus frontalis není výjimkou.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA