Přejít k hlavnímu obsahu

Spánek v těhotenství – jak na nespavost

Spánek v těhotenství – jak na nespavost

Změny, ke kterým dochází u ženy v průběhu těhotenství, způsobují mimo jiné také větší únavu a pocity vyčerpání. Proto je velmi důležité v těhotenství častěji odpočívat a pravidelně a dostatečně spát. Vhodné je odpočívat i přes den, pokud je to možné i ve formě krátkého spánku, např. po dobu 30minut. Spánek v pozdějších odpoledních hodinách, ale může ovlivňovat večerní usínání.

Možné příčiny nespavosti v prvním trimestru těhotenství

Časté močení - Bývá způsobené změnou hormonální hladiny a také díky tomu, že em­bryo vylučuje látku HCG, dochází k velikému prokrvování pánve. Takto prokrvená pánev zbytní a kontaktuje se s močovým měchýřem, ten se pak snaží vyloučit i malé množství moči. Také rostoucí děloha, která tlačí na močový měchýř, znamená častější močení.

Nevolnosti - mohou se dostavit i během večerních a nočních

Jak v těhotenství spánku pomoci?

Omezte pití tekutin po 18 hodině - to vám pomůže, abyste nechodila často v noci na toaletu. Pijete-li kofeinové nápoje, tak jen v dopoledních hodinách.

Cvičení a jiným fyzickým aktivitám se věnujte ráno, odpoledne a podvečer – tím podpoříte zdravější spánek. Pozdně večerní tréninky, mají tendenci podporovat nespavost.

K posteli si připravte sušenky - potlačí nevolnost a nebudete muset vstávat a chodit až do kuchyně, abyste si je vzala.

Spánek v druhém trimestru těhotenství

Ve druhém trimestru již mají ženy tendenci spát lépe. Tělo těhotné prochází nejdramatičtějšími metabolickými změnami v prvním trimestru. Přesto se i nyní mohou vyskytnout problémy se spánkem.

Obvyklé problémy se spánkem ve druhém trimestru:

Pálení žáhy - nevolnosti obvykle ve druhém trimestru odezní, ale může se objevit pálení žáhy. Je to tím, že rostoucí děloha klade tlak na břicho a tlačí kyseliny do jícnu.

Křeče v nohou - Křeč je silná bolest vyvolaná stahem svalu. Příčinou křečí je nahromadění tekutiny v dolních končetinách, ale i únava. Některé křeče také souvisí s malou koncentrací hořčíku a vápníku. Často se projevují v noci, a to při prudkém po­hybu nohy.

Nervozita a stres - jak těhotenství pokračuje, mohou být některé ženy více nervózní. Strach o správný vývoj dítěte, své rodičovské schopnosti, finance - nebo cokoliv jiného, ​​může způsobovat neklidné usínání nebo špatné sny.

Jak spánku pomoci?

V průběhu těhotenství trvá trávicí proces déle, proto je důležité být po jídle ve vzpřímené poloze, to pomůže udržet žaludeční kyseliny tam, kde mají být. Lehnout si a sledovat televize po večeři není určitě dobrý nápad. Pálení žáhy také vyvolávají tyto potraviny: ostrá jídla, smažené a kyselé potraviny, citrusové plody, džusy a káva.

Zmírnění potíží křečí v nohách přinese nošení podpůrných punčochových kompresních kal­hot a časté střídání aktivit během dne. Je vhodné procvičovat nohu v hlezenním kloubu několikrát denně a před spaním. Okamžitou úlevu při křeči přinese při­táhnutí palce směrem k lýtku. Také pomáhá, když se postavíte na studenou podlahu bosou nohou. Průběžně doplňujte vápník a hořčík.

Jak se vypořádat se stresem, se můžete dočíst ve článku 5 kroků k bezstarostnému těhotenství.

Problémy se spánkem ve třetím trimestru těhotenství

Na konci těhotenství uvádí velké procento těhotných žen, že se probouzí alespoň třikrát za noc. Dvě třetiny se probudí pětkrát nebo i vícekrát. Ke konci těhotenství je ale důležité, aby se spánek stal prioritou. Výzkumy ukázaly, že těhotné ženy, které spí v průměru méně než šest hodin spánku za noc a mají výrazně delší pracovní nasazení, mají 4,5 krát vyšší pravděpodobnost porodu císařským řezem.

Obvyklé problémy se spánkem ve třetím trimestru:

  • Bolesti ve spodní části zad.
  • Opět časté močení - nutkání jít v noci močit se zvyšuje, jak děloha roste a dítě klesá níže k pánvi.
  • Syndrom neklidných nohou - syndrom neklidných nohou se objevuje asi u 15 % těhotných. Je souhrnem několika potíží - neklid, plíživé, palčivé a bodavé bolesti uvnitř nohou. Příčina není známá a léčba také ne.

Jak spánku pomoci?

Spaní na zádech, kdy děloha tlačí na střeva, aortu a dolní dutou žílu, může vést k celé řadě potíží, i závažnějšího charakteru. Zvykněte si spát na boku, nejlépe levém, s podloženými koleny. Zajistíte tak plynulý přítok a odtok krve a odpadních látek u sebe i dítěte. Na­vštivte specializovanou prodejnu s polštáři, kde můžete koupit speciální polštář pro těhotné.

Nepijte dvě hodiny předtím, než jdete spát

Běžné způsoby ovlivňující např. křeče v dolních končetinách úlevu nepřináší a léky na syndrom neklidných nohou neexistují. Jsou možné vlivy vnějšího prostředí - stres a strava. Předpokládá se, že při­spět může i chudokrevnost z nedostatku železa. Potíže vymizí až po porodu.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA