Přejít k hlavnímu obsahu

10 nej potravin v těhotenství - několik tipů na zdravou výživu pro vás a vaše miminko

10 nej potravin v těhotenství

Je důležité jíst v těhotenství dostatek ryb nebo ty obsahují příliš mnoho rtuti? Je potřeba jíst maso kvůli bílkovinám nebo je maso příliš tučné? Jsou vejce v pořádku nebo mají příliš mnoho cholesterolu?

Existuje spousta způsobů, jak zajistit, abyste vy a vaše dítě dostávali to správné pro vás oba. Přinášíme pár tipů na top těhotenské potraviny. Nemusíte je mít ráda všechny, zvolte si ale své oblíbené, pro správnou výživu ve vašem těhotenství.

Vejce v těhotenství

Vejce obsahují nejen cholesterol, ale také bílkoviny, cholin (důležitý pro mozek) a celou řadu vitamínů. A jak dokládají výzkumy z poslední doby, jsou fobie z vajec kvůli cholesterolu zbytečné. Zdravé ženy s normální hladinou cholesterolu v krvi mohou konzumovat jedno až dvě vejce denně, jako součást vyvážené stravy s nízkým obsahem nasycených tuků. Nezapomeňte, že buňky vašeho dítěte rostou velkou rychlostí a každá buňka obsahuje bílkoviny. Vejce jsou levné, jednoduché, rychlé a všestranné. Když jste příliš vyčerpaná vařit plnohodnotné jídlo, pár vajíček natvrdo nebo míchaná vajíčka jsou dostatečnou náhradou.

Losos

Losos je jednou z nejzdravějších potravin, kterou můžete v těhotenství jíst. Nejen, že je bohatý na vysoce kvalitní bílkoviny, ale je to také mimořádně dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou dobré pro vývoj vašeho dítěte. Lososa jezte raději vždy tepelně upraveného, nikoli jako sushi, které může být pro vás v těhotenství rizikové. Více o tématu ryb v těhotenství zde .

Fazole

Fazole obsahují nejvíce vlákniny a bílkovin všech zeleniny. Když jste těhotná, váš trávicí trakt se zpomalí a hrozí riziko zácpy a hemoroidů. Vláknina může pomoci zabránit a zmírnit tyto problémy.

Kromě toho že fazole obsahují vlákninu, jsou bohaté i na bílkoviny a minerální látky, podporující tvorbu červených krvinek, které vám dodají energii.

Sladké brambory

Sladké brambory jsou výborným zdrojem vitamínu A a C, kyseliny listové a vlákniny. A stejně jako fazole, jsou levné a univerzální. S vitamínem A buďte ale opatrná v případě, že jej berete ve větším množství v nějakém potravinovém doplňku. Příliš mnoho vitamínu A v těhotenství může škodit.

Popcorn

Ano, čtete správně. Popcorn je jednou z nejzdravějších potravin pro I.trimestr těhotenství. A to proto, že je celozrnný (nesmí ale plavat v tuku a být přesolený…). Rozhodně volte ale popcorn doma připravený. Je prokázáno, že popcorn prodávaný v kinech obsahuje mnohonásobně více kalorií než ten domácí.Celozrnné potraviny jsou důležité v těhotenství, protože jsou s vysokým obsahem vlákniny, proteinu, kyseliny listové, hořčíku a manganu.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou jedním z nejbohatších zdrojů omega-3 mastných kyselin na rostlinné bázi. Vlašské ořechy jsou také dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny.

Jogurt

Jogurt je obvykle velmi oblíbené jídlo. A to je dobře, neboť je prokázáno, že jakýkoliv druh jogurtu je výborným zdrojem vápníku, který je v těhotenství důležitý, neboť miminko vás o něj ve značné míře ubírá. Aby byl však skutečně jogurt prospěšný, musí obsahovat živé jogurtové kultury. Jogurt často také pomáhá při problémech s akné, křečemi v nohou, zácpou.

Listová zelenina

Špenát, kapusta a ostatní zelená listová zelenina mají spoustu vitamínů A, C a K, stejně jako velmi důležitou kyselinu listovou. Více o kyselině listové a její prospěšnosti si můžete přečíst zde .

Libové maso

Maso je skvělým zdrojem velmi kvalitních bílkovin. Vyhledávejte však spíše libové maso s nízkým obsahem tuku. Přísun hovězího masa spíše omezte, zaměřte se např. na krůtí, které obsahuje hodně bílkovin. Rozhodně vynechte párky a další uzeniny. Jejich obsah vašemu tělu nedá nic přínosného a naopak maso zpracované do párků může obsahovat nebezpečné bakterie nebo parazity.

Barevné ovoce a zelenina

Jezte hodně ovoce a zeleniny. Buďte variabilní - zelené, červené, oranžové, žluté, fialové… ovoce a zelenina zaručí, že vy a vaše dítě získáte celou řadu důležitých živin. Každá barevná skupina poskytuje různé vitamíny a minerály.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.