Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké výhody pro vaše miminko přináší cvičení ve třetím trimestru

Středa 7. Leden 2015 17:06
cvičení ve třetím trimestru

Cvičení během těhotenství může udržet váš váhový přírůstek na uzdě, snížit riziko těhotenské cukrovky a také vám pomůže nastavit si snadnější pozici, abyste se dostala po porodu brzy zase do formy. Dalším důvodem pak je, že svému dítěti pomůžete, aby mělo po narození optimální váhu. Alespoň to doporučuje nejnovější průzkum magazínu Obstetrics & Gynecology. Není tedy pozdě začít se cvičením ani po 29 týdnu těhotenství.

Spalujte kalorie ve 3. trimestru

Do průzkumu se zapojilo 826 matek a jejich dětí a vědci zjistili, že maminky, které ve třetím trimestru pravidelně cvičily, porodily děti s nižším obsahem tělesného tuku. Konkrétně sportující maminky svými aktivitami ve 3. trimestru spálili tolik kalorií, že jejich děti měly po narození v průměru o 41 gramů méně tělesného tuku, oproti dětem nesportujících maminek.

Autorka studie, Dana Dabelea, MD, PhD, k tomu dodává: "Prenatální cvičení může snížit množství cukru a tuků v těle matky a tím pomáhat, aby dítě rostlo optimálně. Dokonce i když jste nebyli v dřívější části těhotenství aktivní, (např. kvůli ranní nevolnostem), není pozdě s pohybem začít. Třetí trimestr je doba, kdy se většina tukových tkání vašeho dítěte rozvíjí.“

V poslední třetině těhotenství již však budete značně omezena velikostí vašeho bříška. Mohou vás provázet pocity těžkopádnosti a neforemnosti, některé ženy se mohou cítit více unavené. Navíc se mohou objevit změny nálad, z netrpělivosti a dlouhého čekání na příchod miminka. Abyste pro sebe a své miminko udělala vše potřebné, není nutné dosahovat kdoví jakých výkonů! Bude vám stačit 30 minut chůze denně.

V této fázi těhotenství si také můžete nacvičovat dýchání, které budete potřebovat ke konci první doby porodní.