Přejít k hlavnímu obsahu

Prožíváte "teplákové" vztahy v době koronaviru? Zkuste šestisekundové polibky

Vztahy v době koronaviru

Odborníci na partnerské vztahy John and Julie Gottmanovi odhalili, že jeden šestisekundový polibek denně dodá tělu dostatek hormonů k tomu, abyste se v emocionální rovině přiblížili dobám vašich prvních rande. Tak málo stačí k připomenutí skutečnosti, že toto je romantický vztah, nikoli kamarádské soužití. Věříme, že šest sekund volna si ve svém dni najdete:)

Jestliže váš vztah trvá již nějakou dobu, pravděpodobně vaše pocity, které cítíte vůči partnerovi, zdaleka nejsou takové, jako na začátku. Počátky vztahu charakterizuje takřka stav blaženosti – láska, o níž jste přesvědčeni, že nikdy nevyprchá. Bohužel, jak dříve či později zpravidla zjistíte, žádné štěstí netrvá věčně.

Na počátku vztahu organismus podporuje pouto mezi partnery produkcí velkého množství hormonu štěstí, konkrétně serotoninu a dopaminu. Díky této „nirváně“ na vás každý dotek drahé polovičky působí jako nejlepší dárek. Každý vtip i sex se daří nejlépe, jak může. 

Vztah se postupně stává stabilnějším a s ním i chemie vašeho těla. Nejedná se přitom o nic zvláštního, nýbrž o věrohodný indikátor skutečnosti, že vaše soužití již není nejisté. S rostoucím pohodlím koreluje hladina oxytocinu - hormonu lásky, důvěry a věrnosti. Věci neobyčejné se stávají standardními.

Vztah se pomalu dostává do zajetých bezpečných kolejí, v nichž však mohou číhat nová úskalí, zejména občasná nuda. Postupem času se může míra odosobnění natolik vystupňovat, že si partneři budou připadat jako přátelé, spolubydlící, nebo dokonce obchodní partneři. Měsíce, které kvůli pandemii covidu trávíte „v pyžamu“ a vytahaných teplácích váš společný život zrovna dvakrát neokoření.

Jsou-li vám výše uvedené situace blízké, věřte, že není všem dnům konec. Pocit bezpečí a jistoty lze ve skutečnosti považovat za prospěšný. To však neznamená, že to mezi vámi opět nemůže zajiskřit. Pouze potřebujete proaktivnější přístup. Vaše hormony už totiž nejsou ve vedení. Jak tedy zachránit vztah?

Jak oživit vztah?

V prvé řadě zavzpomínejte na vaše chování v době, kdy mezi vámi láska plála jako táborák.
Rachel Zar, sexuální terapeutka z Illinoisu (USA), tvrdí, že její klienti obvykle dobře vědí, jakým způsobem se při oněch „zázračných“ pocitech chovali. Jenže tehdy to bylo přirozené. Nelze přinutit vlastní pocity ke změně. Přetvářka, že jste se do zázračné doby dovedli navrátit, je pouhým divadlem, jemuž nikdy neuvěříte. 

Raději se soustřeďte na věci, které máte pod kontrolou, tedy na vaše současné činy. Věřte, že emoce budou následovat, tvrdí terapeutka.

„Vzpomínáte, jak jste se kdysi vymódila před schůzkou s vaší drahou polovičkou? Jak jste do detailu plánovala rande? Jak jste si trénovala před zrcadlem vystupování? Ano? Pak to udělejte. Nečekejte na partnera, zda se k tomu samému odhodlá,“ radí Zar.

Zároveň upozorňuje, že ze začátku si pravděpodobně budete připadat trapně. Navíc vaše snahy nemusejí dopadnout na úrodnou půdu.

„Pokud se nedostaví patřičné reakce, případně jsou vaše pobídky k náklonosti přímo ignorovány, nebojte se partnera jemně informovat o vašem cíli a zeptejte se ho, zda je mu otevřený.“

Jde o společné budování vztahu, nikoli o soutěž nebo vzájemné obviňování, což by vaše pouto ještě více zpřetrhalo.

Podle zkušeností Rachel lze nejsnadněji nastartovat vztah prostřednictvím doteků.

„Nemám nyní na mysli sex, ačkoli ten také pomůže v dosažení vašeho cíle. Z počátku se může vyplatit aplikovat drobné projevy náklonosti, jako je polibek na čelo, stisk rukou nebo pohlazení po rameni, které vysílají zprávu, že jste více než spolubydlící.“

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
témata: hormon, pandemie

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA