Přejít k hlavnímu obsahu

Intimním úrazům u holčiček se snažte vyhýbat

Holčička

Každá žena to moc dobře zná. Každá rána, tlak nebo nekomfort v intimní oblasti je krajně nepříjemný. Ta bolest se jen těžko popisuje. A co teprve u malých holčiček a dívek, které si to musí vytrpět poprvé. Chraňte se. 
 

Citlivá zóna 

Jde o velice citlivou oblast, která by se měla chránit před jakýmkoliv úrazem nebo tlakem. Následky totiž nejsou jen v podobě modřin nebo dočasné bolesti, ale výjimkou nejsou ani návštěvy chirurga a nevzhledné jizvy. K poranění může dojít během chvilky a zcela nečekaně, stačí drobné uklouznutí, nepozornost při dosedu nebo nerovná podložka. Nejčastější příčinou je nočník. Něco, čemu se děti nevyhnou. Na vině drobný výstupek v přední části, který zabraňuje úniku moči ven. 

Je to mžik 

Ne všem úrazům se dá předejít. Pokud už se tak stane, osvojte si jednoduchou mantru, jak postupovat. Pravděpodobně budou holčičky několik dní trpět bolestmi, objeví se hematomy, ale ne vždy je nutné vyhledat lékaře. Na druhou stranu vyšetření po takovém necitlivém zásahu není na škodu. 

  • Nepanikařit

Lehce se to řekne a o dost hůř praktikuje. Je pochopitelné, že o své dítě máte strach. Ale ono samo trpí palčivou nebo tepavou bolestí a to poslední, co potřebuje, je zmatek, strach, nátlak a křik. Jednejte v klidu. Dítěti se zklidní krevní tlak a průtok v rodidlech bude nižší a bolest o něco mírnější

  • Prohlédnout

Dítě svlékněte a prozkoumejte, jak vážné zranění je. Jde o odřeniny, naražení, hematom, krvácivé poranění? Snažte se rány nedotýkat a jen zběžně zkontrolujte, může-li dívka močit. Pokud ne, je nutné vyrazit okamžitě na pohotovost. Stejně tak v případě otevřené rány. 

  • Bez péče

Zapomeňte na mastičky a zásypy. V případě nouze použijte jen vlažný obklad, který zlehka přiložíte na postižená místa 

  • Vyhledejte pomoc

V případě tržné rány, mdlob nebo viditelné krevní sraženiny, volejte záchrannou službu nebo okamžitě vyrazte do nemocnice. Chirurgický zákrok a prohlédnutí odborníkem je nevyhnutelné

  • Bez odměn

Člověka to sice svádí, aby dítěti dal jako bolestné něco sladkého a odpoutal jeho pozornost od zranění, ale je-li nasnadě odjezd do nemocnice, je lepší nechat holčičku o hladu. V případě narkózy, které je u invazivních zákroků nutná, by to byla další zpožďující komplikace 

Kam vyrazit? 

Do nemocnice. Snadno se to řekne. Ale na které oddělení? Pokud dítě vnímá a jde o pouhou bolest, pnutí a tvoří se hematom, stačí zajít k pediatrovi, který dívku prohlédne a zhodnotí vážnost jejího stavu. V případě krvácení, poruch močení nebo vážnějších potíží je třeba vyhledat pomoc chirurga nebo dětského gynekologa. 

Obávaný hematom 

V drtivé většině případů při pádu na tupý předmětem nebo dopad na něj rozkrokem se vytvoří tzv. hematom. Krevní výron vypadá děsivě, bolí a omezuje v pohybu i běžném životě. V oblasti rodidel jde o velký nekomfort a blízkost sliznice brání rychlému zahojení. Nehledě na problémy s močením a nevyhnutelnost pravidelného tření. 

V krajním případě může jeho velikost - byl-li náraz skutečně silný - dosahovat velikosti většího vejce. Někdy má člověk tendence ho propíchnout nebo naříznout, aby nahromaděná tekutina unikla ven, ale důrazně se to nedoporučuje. Rodidla jsou hojně protkána cévkami a krvácení by šlo velmi špatně zastavit. Takový zákrok je možný nejdříve po týdnu, kdy se oblast lehce zklidní a hematom není tak citlivý. A pochopitelně jen pod lékařským dohledem. 

Krvácející rodidla patří do kategorie “špinavých poranění”. Velmi snadno se tam může zavleknout infekce a je třeba řešit očkování proti tetanu. U dětí to nebývá problém, systém funguje velice dobře a je sledován pediatrem, ale uplynula-li už delší doba, je nutné podstoupit další, aby se předešlo komplikacím. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA