Přejít k hlavnímu obsahu

Pump and Dump: proč odsát a vyhodit mateřské mléko?

Mateřské mléko

Některým maminkám připadá kojení jako hračka. Avšak další skupina žen čelí v této oblasti problému, ne-li dokonce problémům. Od pomoci dítěti přisát se k zajištění stálého přísunu mléka vede dlouhá cesta.

Možná jste si přečetla, že by část množství vašeho mateřského mléka měla skončit v koši namísto v ústech miminka. Proč? Zjistěte vše potřebné o strategii  „pump and dump“, což lze přeložit jako „odsát a vyhodit“ (mateřské mléko).

Co to znamená Pumping and Dumping?

„Pump and dump“, případně „odsát a vyhodit“ znamená přesně to, jak zní. Namísto toho, aby maminka nechala dítě pít mateřské mléko, které během určité doby vyprodukuje, použije odsávačku mléka (pump) k vytlačení mléka z prsu a jeho sběru. Poté mléko zlikviduje, a to obvykle „vyhozením“ (dump) do dřezu. Ačkoli to může znít jako hloupost, ve skutečnosti existují dobré důvody, proč se zbavovat vlastního mléka.

Zajímavost:

Pump and dump je též označení pro nechvalně proslulou obchodní strategii ve světě kryptoměn.

Proč maminky odsávají a vyhazují své mateřské mléko?

Obvykle kvůli třem příčinám se matky rozhodnou odsávat a vyhazovat vlastní mléko:

  • Zrovna se nacházejí daleko od svého dítěte.
  • Činí tak pro dosažení fyzického komfortu.
  • Mají obavy ze složení mateřského mléka.

První dva důvody jsou typické pro tyto situace:

  • Matka produkuje více mateřského mléka, než je její dítě schopno spořádat.
  • Pracující matka nemá přístup k ledničce, kde by lidské mléko uchovala. Potřebuje se však mléka zbavit, protože přebytečné mléko v prsou může být velmi nepříjemné.

Poslední zmíněný důvod souvisí s konzumací něčeho škodlivého pro dítě, nejčastěji alkoholu. Může totiž dojít k přenosu závadné látky do mateřského mléka. Zabránění požití alkoholu u miminka, včetně toho obsaženého v mléce, lze bezpochyby považovat za rozumný krok.

Jako znepokojující se jeví skutečnost, že studie nepotvrdily vymizení alkoholu z mléka po jeho odsátí. Po konzumaci alkoholického nápoje proto bude maminka muset počkat minimálně dvě hodiny, než bude možné pokračovat v krmení miminka krmením, a to nezávisle na tom, zda praktikuje pumping and dumping.

Klady a zápory pumping and dumping mateřského mléka

Odsávání a vyhazování mateřského mléka je osobní, dobrovolnou volbou maminky. Ačkoli pro tuto aktivitu existuje spíše méně než více důvodu, nenaleznete ani příliš nevýhod. 

Výhody odsávání mateřského mléka

Pro matku, která produkuje více mateřského mléka, než je její dítě schopno vypít, bývá odsávání a eliminace mateřského mléka vhodným řešením. V případě nadměrné doby bez odsávání mléka hrozí přecpání prsou. Tento stav bývá nejen nepříjemný, nýbrž také může způsobit mastitidu či zánět prsou. Zbavování se mateřského mléka tak může představovat cestu za pohodlím, a navíc prevenci zdravotních komplikací.

Chcete-li pít alkohol při kojení, pravděpodobně se s touto praktikou také seznámíte. Výzkumy zjistily, že alkohol přirozeně opustí mateřské mléko spolu s tím, jak vymizí z krevního oběhu. Po dvou hodinách čekání máte jistotu, že alkohol (z jednoho průměrného drinku) „odešel“ z vašeho mléka.

Pokud však na prsou pocítíte diskomfort dříve, nebo chcete zachovat svůj plán kojení, je pravděpodobně vhodným řešením odstříkávat a likvidovat.
V případě užívání určitých medikamentů a vašeho zájmu o pokračování v kojení miminka vám lékař může doporučit uchýlit se k výše uvedené praxi. Avšak řada léků je pro kojence bezpečná. Při obavách ohledně jakýchkoli farmaceutik se poraďte s vaším lékařem. Zjistíte tak, zda lze miminko nadále bez obav kojit.

Jaké má nevýhody pumping and dumping?

Odsávání a vyhazování vykazuje několik nevýhod. Některým matkám je nepříjemné, případně se jim jednoduše nelíbí. Protože když alkohol opouští krevní oběh, tak i mateřské mléko, není třeba jej činit, pokud to ve vás vyvolává negativní pocity, ať už ve fyziologické, či emocionální rovině.

Navíc některé matky nedovedou dosáhnout dostatečné produkce mateřského mléka. V takovém případě může pumping and dumping vést ke snížení zásob mléka. Bývá proto nezbytné doplnit stravovací režim vašeho dítěte o umělou výživu.

Na odsávání a vyhazování je vhodný čas, když…

  • Vaše prsa se stávají nateklými a bolestivými.
  • Máte přebytek mléka, ale nemáte jej kde uchovat, přičemž dítě není hladové.

Zbavujte se mateřského mléka, dokud vám taková strategie pomůže dosahovat komfortu a současně nijak neubližuje dítěti.
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA