Přejít k hlavnímu obsahu

Moje prsa nejsou hamburger aneb tipy pro kojení

Kojení

První radu ohledně kojení jsem dostala od sestry v nemocnici s dobrým úmyslem. Řekla mi, abych sevřela prsa jako hamburger. Poté, co jsem tak učinila, přitlačila zezadu hlavu dítěte na má prsa. „Musí přeci existovat lepší způsob,“ pomyslela jsem si.

Mým záměrem je zajistit ženám a jejich prsou komfort při snaze o kojení dítěte. Ačkoli je kojení přirozené, ne vždy přichází přirozeně.

Vlastní cesta může být ta správná

Nedoporučuji praktikovat metodu hamburgeru. Nefungovalo to. Po mnoha pokusech, omylech, slzách (na mé, holčičky i manželově straně), podpoře, praxi a trpělivosti… nakonec se nám podařilo dosáhnout cíle; bez asistence zdravotního systému.

Pokud se rozhodnete kojit, ale objeví se potíže, je na místě vyhledat podporu. Vyžaduje to dovednosti i čas. Máma i dítě jsou v této oblasti nováčky. Naštěstí je nové mamince ochotna pomoci řada žen i organizací. Při hledání cesty buďte k sobě trpělivá, jemná a laskavá.

Kojení není hračka

Rozumím vám, ať už se rozhodnete kojit, nebo nikoli. V některých případech to zkrátka není možné. Je třeba učinit to, co je pro vás nejlepší.
Realita je, že kojení může bolet. Vaše prsa jsou přeplněná, vaše bradavky bolavé. Pokud se dítě nepřisaje správně, můžete dokonce krvácet. Nikdo neříká, že to bude snadné. Ve světě kojení se obvykle trvá chvíli zorientovat mamince i dítěti.

Pokud matka nekojí, zdaleka to nemusí znamenat, že by „skok do neznáma“ vzdala. Ve skutečnosti pro preferenci krmení umělým mlékem existuje mnoho důvodů. Neodsuzujte prosím sebe ani ostatní ženy.

Proč matky nekojí?

Pakliže ve vaší snaze začít kojit vytrváte, očekávejte částečnou ztrátu svobody. Kojení je závazek. Když vaše dítě spí, budete odsávat. Budete nucena skladovat mléko na další týdny; být neustále v pohotovosti.

Stydlivé maminky se pravděpodobně budou cítit nepříjemně při kojení na veřejnosti. Ačkoli zaměstnavatelé, letiště, nákupní centra, obchodní domy, kavárny, hotelové salonky, obchůdky s dětským oblečením a další veřejná místa matkám v současnosti již obvykle poskytují místa přátelská pro kojení, stále nejsou k dispozici zdaleka všude. Přitom hlad miminka se může objevit kdykoli.

Kojení po vás vyžaduje učinit určité změny životního stylu. Zvládnete si odříct kávu i čokoládové sušenky?

Nyní přichází na řadu nejdůležitější otázka: máte na kojení žaludek?

Jaké výhody přináší kojení?

Mateřské mléko poskytuje vašemu dítěti optimální výživu. Podle WebMD „obsahuje protilátky, které pomáhají vašemu dítěti v boji s viry a bakteriemi.“ Tento odborný zdroj navíc tvrdí, že mateřské mléko snižuje riziko astmatu i alergie. A co víc, děti, jež jsou prvních šest měsíců výhradně kojeny, tedy neznají kojenecké formule, vykazují nižší prevalenci zánětu ucha, respiračních onemocnění a průjmu.“

Kojení je zdarma. Nemusíte s sebou tahat nic navíc. Jste tu jen vy, vaše miminko a prso. Před kojením ani poté není co mýt ani čistit. Navíc, v závislosti na vašem charakteru, krmení mateřským mlékem lze realizovat takřka kdekoliv. (Pro stydlivé introvertky poslední zmiňovaná výhoda až tak neplatí.)

Další pozitivum? Kojením se uvolňuje hormon oxytocin, který přináší mamince pocit štěstí.

A to nejlepší? Upevníte pouto s vaším dítětem tak, jak to nikdo jiný nedovede. Navíc ušetříte peníze za kojenecké formule a víte přesně, co dítěti dáváte.
Kojení po porodu podporuje odloučení placenty. Po narození dítěte se vaše děloha na navrací do původní velikosti, přičemž s tímto procesem může kojení pomoci.
Potřebujete-li podat pomocnou ruku při kojení, k dispozici se vám nabízí několik kvalitních a bezplatných zdrojů, včetně následujících:

•    Laktační liga
•    Klub dvojčat a vícečat
•    Poradkyně při kojení

Je pravda, že v mnoha jiných státech se podpora kojících matek nachází vyšší úrovni než v České republice. Na druhou stranu i u nás existuje mnoho Facebookových skupin zaměřených na tuto problematiku. Pro jejich nalezení stačí zadat do Facebookového vyhledávacího políčka například „podpora kojení“. Mezi známé FB skupiny pro podporu kojení patří:

•    Kojení snadno – laktační poradenství
•    Podpora kojení v Čechách
•    Těhotenství, porod, kojení a péče o miminko

Kdy odstavit dítě?

Vaše dítě vám samo dá najevo postupnou ztrátu zájmu o přisátí k prsu. Přestože vás moderní doba může nabádat ke hledání přesných tabulek pro odstav dítěte, doporučuji vám jiný přístup, a to spolehnout se na intuici. Miminko vám dá znamení.

Nebojte se: po konci této jedinečné doby se nevytratí váš intimní vztah s dítětem. Naleznete další způsoby, jak jej posílit. Světová zdravotnická organizace doporučuje matkám kojit minimálně do dvou let. Nejde však o pravidlo vyryté do skály. Jako u všeho, dělejte to, co cítíte, že je dobré, a co funguje nejlépe pro vás a vaši rodinu.
Některé maminky se rozhodly výlučně kojit, zatímco jiné „kombinují“ vlastní mléko s tím umělým. Opět zde platí ono zlaté pravidlo: dělejte to, co vám a vašemu dítěti nejlépe vyhovuje.

Osobně se zastávám kojení. Ale zároveň se zastávám žen, které nemohou kojit, případně se rozhodly nekojit. Jistě pro to měly své důvody. Každá cesta mateřství je unikátní. Jsme v tom společně.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA