Přejít k hlavnímu obsahu

Jídelníček při kojení je “taková lepší dieta”

Kojení

Kojení je s miminkem neodmyslitelně spjaté. Je to přirozené, niterní, intimní, kouzelné, zdravé, posilující. Má ale jeden velký černý puntík. Za co? Za jídelníček, kterým se musíte řídit, abyste do tělíčka dítěte neposlala něco, co jeho pupíku neprospěje.  

Přísný režim  

Je naprosto normální, že se žena omezí během těhotenství. Vynechá celou řadu potravin a pokrmů, které jsou sporné a v krajním případě by mohly vést až k potratu. Nemá smysl riskovat život miminka. Po porodu je to ale jiné. Při kojení by se měl dodržovat podobný režim, ale spousta čerstvých maminek je v takové euforii, že “už to má za sebou”, že na pravidla zapomene. A pak se diví, že se dítě svíjí bolestí, souží ho křeče nebo má trávicí potíže.  

Na druhou stranu je pochopitelné, že kojí-li žena dva roky, může být omezení frustrující. Hlídat si cibuli i česnek, koření a skleničku vína .. to může vlézt na mozek. V kombinaci s permanentní starostí o dítě, nízkým rodičovským příspěvkem, minimem času na vlastní aktivity a věčným nepořádkem stačí málo a úzkostné stavy se přihlásí o slovo. Nic ale naštěstí není tak černobílé a vše se dá obejít.  

Všechno, co sníte, se dostane do mateřského mléka. Nutno tedy přemýšlet nad každou porcí. Něco je tabu, něco je třeba tepelně upravit, aby se utlumily silice nebo silná vůně. Nemusíte mít strach, že byste se rok nebo dva nenajedly se vší parádou.  

Alkohol a kofein  

Jen si představte, jak zapíjíte bramboráky malým pivem. Nebo si uděláte s partnerem romantický večer se sladkým vínem. A po probdělé noci, kdy dítě trápí bolení bříška, si uvaříte silné kafe. Nic z toho ale během kojení není povolené. Obě látky jsou totiž pro dítě vysoce toxické. Přijatelné je snad jen slabá káva s mlékem.  

Pokud chcete přeci jen občas zahřešit, odstříkejte mateřské mléko stranou a uložte ho do lednice. A zásoby využijte ve chvílích, kdy vám tělem koluje kofein nebo alkohol. Pro miminko bude rozdíl minimální a o vaši blízkost nepřijde. Jedinou nevýhodou takového postupu tedy je, že musíte s dostatečným předstihem plánovat.  

Výrazné chutě  

Automaticky si ostré a výrazné chutě spojíte s kořením. A právem. Chilli, řízné směsi nebo kari jsou tabu. Miminku by mohly způsobit velké bolení a průjmy. Nehledě na to, že koření změní chuť mléka a dítě ho většinou začne odmítat. A odměřené bude i po tom, co sporné suroviny vyřadíte a mléko se vrátí do normálu.  

Na pranýři jsou ale i citrusy. Obsažené kyseliny jsou pro miminka příliš silné a jejich tělo je neumí rozložit. Průjmy, zvracení a vyrážky by na sebe nenechaly dlouho čekat. Pochopitelně to neznamená, že si nesmíte vymačkat šťávu z citronu do čaje. Běžné množství nevadí. Ale dát si citrusový salát nebo si nakrájet dva grepy a pět mandarinek je za hranicí zdravého rozumu. To rozdivočí i trávení dospělého člověka. Mnohem lepší variantou jsou ananasy nebo manga.  

Pozor na nadýmání  

Prdíky jsou sice jen malé úniky plynu, ale dětí umí hodně potrápit. V bříšku se jim tvoří vzduchové bubliny, které pak horko těžko vyjdou ven. A když už, provází to silné bolení. Úprava stravy - vyjma podpůrných kapek, které ale mohou mít vedlejší účinky a při častém užívání i riziko závislosti - je jediný způsob, jak potížím předejít. Miminka nemají dostatečně vyvinutou mikroflóru ve střevech, a tak i drobné zaškobrtnutí může způsobit velké komplikace.  

Omezte bílé pečivo a nahraďte ho žitným, vzdejte se nadměrné konzumace fazolí, košťálové zeleniny, kynutých potravin (koláče, knedlíky apod.) a sladkostí s rafinovaným cukrem. Ani ten totiž střívkům dobře nedělá.  

Alergie na obzoru  

To, že není alergická maminka, neznamená, že se to netýká miminka. Počet těch, kteří nesnesou některý z alergenů, poměrně rychle stoupá. A tomu je třeba přizpůsobit jídelníček. Některá omezení se odhalí z krevních testů ještě v porodnici, jiná budete muset vysledovat doma podle toho, jak dítě na stravu reaguje (přijatou skrz mateřské mléko). U silných alergií se může objevit otok sliznic nebo dušení a krev ve stolici, u slabších jen kopřivka nebo právě bolest břicha.  

Pozor si dejte především na mléko, lepek, ořechy, vejce, sóju a mořské plody.  

Pravidelně a bezbolestně  

Ne všichni dodržují doporučení pěti střídmých ale pestrých porcí jídla denně. Někdy to nedovoluje rozpočet, jindy chuť, pak zase směnný provoz. Po porodu ale dbejte na to, abyste v pravidelných intervalech dodala tělu dostatek živin, vitamínů a energie. Je to přínosné pro vás - budete fit po psychické i fyzické stránce, ale i pro vaše dítě.  

Jídelníček postavte na listové zelenině, vejcích, semínkách a červeném masu. Doplnit je můžete o jogurty, těstoviny, brambory nebo krémové polévky.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA