Přejít k hlavnímu obsahu

Maminka Zdeňka z Písku

Fandi mámám

Zdeňka (31 let) vychovává tři dcery Lívii (6 let), Viktorii (5 let) a Marii (3 měsíce). S otcem svých dětí se Zdeňka seznámila na internetu a zpočátku se zdálo, že to bude vztah na celý život: “Seznámili jsme se přes chat. Chvíli jsme si dopisovali, pak jsme přišli na to, že jsme oba z Písku, ze stejné ulice, a tak jsme se sešli. Začali jsme se scházet a pak jsme spolu začali i bydlet.” První vážnější problémy ve vztahu nastaly podle Zdeňky v době, kdy se narodila první dcera. Složitější období se jí a jejímu partnerovi ale zpočátku podařilo překonat: “S partnerem jsme plánovali, že bychom chtěli časem další miminko, dlouho jsme nečekali a já znovu otěhotněla. Po narození Viktorky, tedy druhé dcery, se postupně náš vztah začal kazit. Vše vyvrcholilo, když se partner přestěhoval k naší sousedce, což byla naše společná kamarádka. V tu dobu jsem zjistila, že čekám třetí dítě.”

Bydlení v 1+1 a nedostatek peněz

Rozchod s partnerem dostal Zdeňku a její děti do opravdu složité situace: “Po rozchodu je to pro mě velmi složité. Jsem sama se třemi dcerami. Otec se s holkami nevídá. Nejeví o ně zájem. Neplatí výživné. Má finanční situace není dobrá. Aktuálně bydlíme v bytě o velikosti 1+1.” Zdeňka pobírá pouze příspěvek v hmotné nouzi. Alimenty nedostává, nemá na ně nárok, otec podle Zdeňky neměl vyřízené doklady a tudíž nemohl být uveden do rodného listu dětí. Toto zkomplikovalo i situaci ohledně mateřské, na kterou Zdeňka ze začátku neměla nárok: “Žila jsem jen z hmotné nouze, která postačila sotva na pokrytí nájmu, nyní už je to o trochu lepší.”

Bez rodičů bych to nezvládla

Zdeňku momentálně nejvíc trápí finanční problémy. Bez pomoci rodičů by svoji situaci podle svých slov absolutně nezvládala: “Uvažuju o návratu do práce, ale tam můžu nastoupit nejdříve, až malá odroste a půjde do školky. Dříve jsem dělala pečovatelku.” Zdeňka by ráda taky dopřála dětem něco pro radost, za současné situace si ale nemůže dovolit kupovat nic navíc: “Lívie ráda kreslí, zpívá, tancuje. Ráda si hraje na rodinu a ráda se učí novým věcem. Viktorka také ráda kreslí, zpívá, tancuje. Hodně ji baví sport.”

My Zdeňce fandíme!

Pokud vás příběh zaujal, můžete této mamince samoživitelce nabídnout svoji pomoc. Podívejte se, jakou materiální pomoc pro ní organizace Fandi mámám aktuálně shání: https://www.fandimamam.cz/formular-zdenka-z-pisku/

 

autor: Fandi mámám

Diskuze k článku

Stanislava (neověřeno) | Čt 18.11.2021 09:16

Naprosto se dokážu vzít do situace tě maminky. Je to strašně těžké být na dítě sama a navíc když nájem za tak malinký byt může být tak vysoký. Je to šílená situace a neuvěřitelně obdivuji všechny ženy, co to zvládly. My se teď budeme stěhovat do bytu v ČB a budeme mít co dělat i ve dvou, abychom ten nájem vůbec pokryli.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.