Přejít k hlavnímu obsahu

Poškrábané miminko. Jak tomu zabránit?

Nehtíky

Je to šok. Tolik práce, starostí a nového. A najednou se podíváte na miminko a je samý rudý šlinc a škrábanec. Jak to? To samo? Proč? To už se nesmí stát .. Je to normální, děti tomu nemohou zcela zabránit, ale vy jako rodič máte naštěstí pár es v rukávu.  

Tisíc rad a žádná správná 

Dětské nehtíky jsou měkké a neuvěřitelně maličké. Až se bojíte do nich stříhnout, abyste se trefili a miminku neublížili. Často se tak děje ve spánku nebo s pomocí partnera, který dítěti odvádí pozornost nebo ho fixuje tak, aby sebou netrhalo. Takové obstrukce ale nemají smysl. Stačí špetka rozmyslu a klidu. Nic víc.  

Někdo radí, že by se nehty neměly stříhat po celé šestinedělí. To ale dodržíte jen těžko, když se miminko narodí s dlouhými drápky. Jeden je ulamuje, další okusuje. Obojí je možné. Nehty jsou měkké a poddajné. Výsledek ale není nic moc, mohou se začít třepit a zaděláte na bolavé záděry. Nad nůžky zkrátka a dobře není.  

Ideální postup ale existuje:  

  • Stříhat po koupání, kdy nehtíky ještě více změknou  
  • Povolat do akce “bílý šum” - televize, sušička, myčka apod.  
  • Přidržovat jen prst, kterému se věnujete - ne celou ruku 
  • Ruce mají kulatý tvar, prsty na nohou střihnout rovně  
  • Pokud je dítě neklidné a vy nervózní, vyměňte nůžky (i když s kulatou špičkou) za pilník  

Běžně se nehty stříhají zhruba jednou za týden, někdy je ale situace tak vážná, že musíte vzít do ruky nůžky i častěji. Čím víc se totiž ručičkami ohání miminko kolem sebe, tím větší je riziko, že se nevědomky škrábne. Na tvář, pod bradu, přímo k nosní dírce nebo na oční víčko. A to je pak křiku a slz. Červené čáry po celém obličeji. A přitom stačí tak málo, aby se tomu zabránilo.  

Balení tělíčka  

Miminka mohou být neklidná z toho, že kolem sebe mají hodně prostoru. Místo bez jasných hranic v nich probouzí strach a vyvolává pláč. A čím více se bojí, tím zběsilejší je čarování rukama. Pokud nemáte na moment dítě pod dohledem, spí nebo jen lelkuje a odpočívá, zabalte ho do ručníku (ideálně z mušelínu, který je pro děti díky své jemné struktuře ideální) nebo do látkové pleny. Nebojte se, že byste ho příliš těsně zafačovali. V tu chvíli miminko získá jistotu a bude mírnější. A škrábance nehrozí.  

Šátkovat nemůžete pochopitelně po celý den. Dítě musí mít prostor k rozletu, učení a vnímání. Když ale vychytáte ty správné chvíle, je to skvělý pomocník.  

Schované ručičky  

Zrádné nehtíky mohou napáchat spoustu škody. Pokud už je miminko zvídavější, ale ruce jsou pořád v pohybu, vezměte si na pomoc bavlněné rukavičky nebo dětské ponožky. Navlékněte je na ruce a hotovo. Díky tomu nebudou děti omezeny v pohybu, ale zároveň si neublíží. A pokud se rukou náhodou dotknou obličeje, jen se “pohladí”. Riziko zranění je na nule.  

Vyšší třídní  

Některé děti jsou tak rozdivočelé, že rukama mávají na všechny strany, pohybují prsty, zápěstím točí sem a tam. A tak se jim mohou bavlněné rukavičky, o kterých je zmínka v předešlém bodě, svléknout. Nebo lépe řečeno odletí bůhví kam. Na to existuje jen jedno řešení. Vezměte pár proužků izolepy a přilepte rukavičky k dlouhému rukávu od bodyčka. Nechte ale kousky pásky dostatečně dlouhé a oba konce spojte, aby je dítě náhodou neodlepilo a nespolklo. Tak budete mít stoprocentní jistotu, že se dítě nepoškrábe.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA