Přejít k hlavnímu obsahu

Svaly ani zdraví v něm nehledejte! Proč si kupujeme mateřské mléko v dospělosti?

materske_mleko_tehotenstvi.cz

Jsem zubní asistentka a matka dvou dětí. Mám přebytek mateřského mléka a potřebuji si přivydělat na plenky. Mému chlapečkovi je 7 a mé pěkně baculaté holčičce 1 měsíc, porodní váha 3,85 kg. Nabízím vám (jako zcela zdravá matka) lahodné mateřské mléko! Dodejte si sílu i zdraví. 

Například tuto podobu mohou mít inzeráty na webové síti Only the Breast, spojující laktační ženy s kupujícími. Překvapivě většina zákazníků je z řad mužů, nikoli matek.  

Proč je po mateřském mléce poptávka? 

S rostoucí oblibou přirozené výživy miminek u mužů koreluje prosperita černého trhu zaměřeného na toto zboží. Zájem vykazují zejména nemocní, kteří věří v "zázračné účinky" této tekutiny pro vyléčení chronických onemocnění typu rakovina či erektilní disfunkce. 

Poslední dobou se také hovoří o mateřském mléce jako o zázračném přírodním energetickém nápoji, který může podpořit výsledky v posilovně. 

Tržby pramení také z přesvědčení mnoha osob, že se jedná dobrý zdroj protilátek pro podporu funkce imunitního systému. A některým osobám mléko slouží pro ukojení jejich fetišistické potřeby

V neposlední řadě poptávku živí i známý fakt, že mléko matek obsahuje řadu vitamínů, minerálů, enzymů, střevních bakterií a hormonů. Díky vysokému obsahu tuků, sacharidů, bílkovin a vody může tekutina přinést řadu zdravotních benefitů jako je usnadnění trávení či zamezení rozvoje infekcí.

Určitá část vědecké komunity vidí v mateřském mléce potenciál pro podpůrnou léčbu různých infekcí jako je salmonela nebo Crohnova nemoc. 

Lidské mléko je bohaté na tzv. oligosacharidy (HMO). Protože tuto složku organismus nedovede strávit, pokračuje do tlustého střeva, kde živí prospěšné bakterie. Právě přítomnost HMO může vysvětlit, proč děti krmené mateřským mlékem v průměru lépe prospívají. Jeho jedinečné složení umožňuje posílit imunitní systém, potlačit rozvoj zánětů a infekcí a zároveň zlepšit funkce mozku

Nejnovější výzkum tvrdí, že HMO mohou přispívat v léčbě syndromu dráždivého střeva, alergií, a dokonce i zamezit úbytku kvality mozkových funkcí (typický problém vyššího věku). 

Konzumace mateřského mléka dospělými vyvolává rozpory ve vědeckých kruzích 

Podle odborníků pití lidského mléka v dospělosti znamená spíše zdravotní rizika, než přínosy. 

Zázračný suplement pro růst svalů? Univerzita královny Marie v Londýně upozorňuje na skutečnost, že mateřské mléko odd kojící ženy obsahuje méně bílkovin než kravské, takže zlepšení fyzického výkonu rozhodně nehrozí. Lidé hájící zdravotní či jiné výhody mateřského mléka ve skutečnosti prožívají placebo efekt. 

Je pravdou, že mateřské mléko obsahuje imunoglobuliny, pomáhající v boji s infekcemi. Ovšem organismus dospělého jedince je již těmito látkami vybaven a jejich další přísun nemusí znamenat podporu imunity, vysvětluje pediatrička Claire McCarthy. 

Také dietoložka Elisa Zied se přiklání k názoru, že žádný přesvědčivý důkaz u mateřského mléka dosud neprokázal ochrannou funkci pro zdraví dospělého jedince. 

Lze sehnat mateřské mléko pro osobní potřebu bezpečně? / Nákup mateřského mléka: hrozí klepeta či syfilis? 

Navzdory sporným účinkům mateřského mléka, zákazníci v zámoří neváhají za pouhých 100 mililitrů mateřského mléka obětovat s klidem 15 dolarů. A protože spousta matek touží po výdělku, o nabídky není nouze. 

Takový obchod přes internet je nejen protiprávní, ale zejména riskantní. 

Kontrola kvality neexistuje a hrozí riziko nakažení

Prodejci se obvykle nestarají o kontrolu kvality, což v praxi znamená žádná dezinfekce před odstříkáním mléka a žádné chlazení během transportu. Bakterie tedy získávají více než dost příležitostí pro kontaminaci mléka, které se tím promění v příčinu otrav a nejrůznějších onemocnění, jako je Hepatitida B i C, HIV či Syfilis. 

Jelikož se jedná o bezpříznakové choroby, nakažená matka může prodávat své mléko bez vědomí svého stavu. 

Znalost zdravotních rizik podnítila ze strany poptávky iniciativu pro zajištění bezpečnosti tohoto trhu. Roku 1985 byla založena tzv. The Human Milk Banking Association of North America (HMBANA), která stanovila určité standardy tohoto produktu, a pokusila se o jeho plnou legalizaci. 

Do dnešní doby se HMBANA stala profesním sdružením sestávající z více jak 18 neziskových mléčných bank v USA a Kanadě. A další organizace se chystají přidružit… 

Sdružení požaduje od potencionálních dárců dostavit se na rozhovor a zdravotní kontroly ve snaze zajistit nezávadnost zboží. 

Navzdory tomu by případní kupující neměli zapomínat na fakt, že mateřské mléko je určené pro miminka, nikoli pro kulturisty, upozorňuje McCarthy. Nelze předpokládat, že došlo k naprosté eliminaci zdravotních rizik, dodává. 

„Není bezpečnější nakupovat oficiálně dostupné potraviny a nápoje, namísto sázky vašeho zdraví do ruské rulety?“ pokládá otázku Zied.

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.