Přejít k hlavnímu obsahu

Dotaz k ultrazvuku a stanovení stáří plodu

Dobrý den, paní doktorko,

opravdu moc Vám děkuji za upřesnění mého dotazu týkající se ultrazvuků a stanovení stáří plodu. Věřím, že jste časově značně vytížená, nicméně jsem se rozhodla, že Vám ještě jednou napíšu.

Pokud by to bylo možné, ráda bych se s Vámi ještě poradila. Bude to znít možná hloupě, omlouvám se... S přítelem jsme se po dvanácti letech společného soužití rozhodli založit rodinu. Toto jsme plánovali velmi důkladně a snažili jsme se na to co nejlépe připravit (jak fyzicky, tak psychicky). Dohodli jsme se, že se o miminko začneme snažit v listopadu 2015. Na konci října jsem však udělala, bohužel pod vlivem alkoholu, fatální chybu, které nesmírně lituji, s dlouholetým společným kamarádem. Bohužel kromě mazlení přes oblečení a orální sex (s ejakulací do úst) k ničemu jinému nedošlo. Toto se stalo 4 DC, kdy mi končila menstruace. Cykly mívám delší, za posledního půl roku pravidelné v rozmezí 30-31 dnů. S přítelelem jsme se začali snažit o miminko 10 DC, dále jsme měli nechráněný pohlavní styk 12 DC, 14 DC, 16 DC a 19 DC. Podařilo se nám hned napoprvé. Bohužel místo radosti od zjištění těhotenství prožívám velké trápení a špatný psychický stav mi i komplikuje průběh těhotenství. Je to již 6 měsíců, co mě napadají myšlenky, zda nemohlo děťátko vzejít z toho orálního sexu...

Já vím, že skrze něj k otěhotnění dojít nemůže, ale v hlavě mi neustále běží myšlenky, že jsem mohla mít nějaké sperma na ruce (i když jsem si je hned poté umyla) a potom se třeba otřít o přirození (například při následném zavádění tamponu na toaletě), nepatrné množství takto přeneseného spermatu se mohlo dostat dovnitř a počkat zde třeba na ovulaci - 6 dní? Paní doktorko, je možné takto otěhotnět?

Těhotenský test mi vyšel pozitivní až cca 5 dní po vynechání menstruace; od začátku těhotenství jsem podstoupila ultrazvukové vyšetření - nejprve nebylo vidět srdíčko a můj gynekolog naznal, že je těhotenství mladší, v 7tt, 10tt a 13 tt (NT+ screening) vycházelo těhotenství vždy o 6 dní mladší. Proto jsem se Vás ptala, zda ultrazvuk pozná přibližné datum početí a stáří plodu. Paní doktorko, můžu se na Vás ještě, prosím Vás - jakožto odborníka na plodnost/neplodnost, obrátit s dotazem, zda je možné, aby shora popisovaným způsobem došlo k početí (v rámci orálního sexu a případného přenosu nepatrného množství spermatu, při menstruaci, při délce mého cyklu, s ohledem na výsledky ultrazvuků). Asi Vám to zní šíleně, ale věřte, že místo šťastného období procházím depresemi a úzkostmi, "zda se nemohlo něco stát". Pokud dopočítám dle UZ a odečtu těch zmíněných 14 dní, vychází početí vždy na 21 DC - mohu se na to spolehnout, nemůže se ultrazvuk ve stanovení stáří splést třeba o 10-12 dní? S přítelem jsme oba drobní, tak jestli není miminko třeba menší z tohoto důvodu a k otěhotnění nemohlo dojít už třeba 4 - 9 DC...

Moc se omlouvám, že Vám ještě píšu, ale musela jsem. Budu velmi, ale velmi vděčná za Vaši odpověď a vysvětlení, pokud si uděláte čas.

Hodně by mi to pomohlo. Ještě jednou Vám moc děkuji, Dagmar

Odpověď:

Vážená paní Hradská,

děkuji Vám za důvěru. Jsem si zcela jistá, že k početí způsobem, který popisujete (orální sex, případné spermie na ruce a otření se o přirození), dojít nemohlo. K početí je třeba poměrně vysoké koncentrace pohyblivých spermií. Představa, že tento výše popsaný případný (vůbec ne jistý) způsob zavedení spermií do pochvy dostačuje k otěhotnění, je, naštěstí pro Vás, zcela mylná. Takto příroda nefunguje. Provedená ultrazvukové měření navíc ukazují na to, že k početí došlo opravdu mnohem později. V počátečních těhotenských týdnech všechny zdravé plody rostou stejně, až zhruba ve druhé části gravidity se růst jednotlivých plodů individuálně odlišuje podle genetických předpokladů, výživy matky a podobně. Proto je také měření v 10. - 12. týdnu nejpřesnější. Prosím, radujte se z Vašeho těhotenství a už nemějte vůbec žádné pochyby.

Mějte se krásně.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Lenka Hromadová

vedoucí lékař IVF ambulance

Sanatorium REPROMEDA

Viniční 235

615 00 Brno

tel. +420 533 306 351

Diskuze k článku

Lucie Landová (neověřeno) | Čt 17.06.2021 09:26

Dobrý den paní doktorko.
Obracím se na Vás s dotazem, ohledně rady v rámci přesností UZ, jelikoz nám to stále i po tak dlouhé době nedá spát. Moje obvodní gyndr mi s datem tenkrát odvětila, že to není možné.
Délka cykli: cca 28 dní
Ovulace : netuším kdy
Začátek MS: 14.12.2019
Souloz, jediná té doby : 25.12.2019 v noci
Pozitivní TT : 12.1.2020 čili cca kdy měla být už MS (1 den vynechání), resp. 9. a 10.1.bylo špinění a myslela jsem si, že začíná MS.

Dle UZ mi doktorka vypocitala termín porodu na 27.9 2020, v prukazce ale napsala satum 28.9.2020.
Ale to celé prostě nesedí, ptz jsme si jisti, že jediná souloz na konci roku byla toho 25.12.2019.
Jak je to tedy možné? Přece sperma nebude čekat více jak týden v děloze.
Syn se narodil 28.9.2020 s váhou 2800 g a 47cm v týdnu dle mudr 40+1 cca.

S manželem jsme oba drobní, hubení.
Je tedy možné, že i přes UZ se syn jevil jako menší a doktorka se jen držela svých tabulek? Na začátku mi i posunula termín MS, vymyslela si datum, aby ji to licovalo a dal to neřešila.

Předem moc děkuji za objasnění této záhady i po čase takto zpětně.

Lucie Landová

Teplo_Dom_Nox (neověřeno) | St 07.02.2024 20:38

Изнурены остывать зимой и переплачивать за отопление?
Инсуляция фасада – решение проблемы!
Компания "Тепло и уют" с 2010 года предлагает опытные услуги по обтеплению фасадов зданий любой сложности. За это время мы зарекомендовали себя как прочный и честный партнер, о чем свидетельствуют многие отзывы наших клиентов.
Почему стоит выбрать нас?
доступные цены. <a href=https://stroystandart-kirov.ru/>Утепление фасада дома москва</a> от 1350 руб/м2.
Опыт и мастерство. Наши бригады имеют огромный опыт работы в сфере теплообеспечения фасадов. Мы используем только засвидетельствованные материалы и современные технологии, что гарантирует высочайшее качество работ.
Частный подход. Мы подберем для вас лучшее решение с учетом ваших потребностей и бюджета.
Бесплатная консультация и выезд замерщика. Наши специалисты бесплатно проконсультируют вас по всем вопросам теплообеспечения фасада и произведут аккуратные замеры.
Наш сайт: <a href=https://stroystandart-kirov.ru/>www.stroystandart-kirov.ru</a&gt;
Гарантия качества. Мы предоставляем обеспечение на все виды работ.
Звоните нам сегодня и получите бесплатную консультацию!
Мы сделаем ваш дом теплым, теплым и экономичным!

Teplo_Dom_Nox (neověřeno) | So 10.02.2024 12:07

Изнурены замерзать зимой и перевыплачивать за отопление?
Утепление фасада – решение проблемы!
Компания "Тепло и уют" с 2010 года предлагает профессиональные услуги по теплоизоляции фасадов зданий любой сложности. За это время мы зарекомендовали себя как достоверный и честный партнер, о чем свидетельствуют многочисленные отзывы наших клиентов.
Почему стоит выбрать нас?
доступные цены. <a href=https://stroystandart-kirov.ru/>Утепление дома цена за квадратный метр работа</a> от 1350 руб/м2.
опытность и профессионализм. Наши бригады имеют огромный опыт работы в сфере утепления фасадов. Мы используем только аттестованные материалы и современные технологии, что гарантирует повышенное качество работ.
Персональный подход. Мы подберем для вас наилучшее решение с учетом ваших потребностей и бюджета.
Бесплатная консультация и выезд замерщика. Наши специалисты бесплатно проконсультируют вас по всем вопросам теплообеспечения фасада и произведут точные замеры.
Наш сайт: <a href=https://stroystandart-kirov.ru/>https://stroystandart-kirov.ru</a&gt;
Обеспечение качества. Мы предоставляем обеспечение на все виды работ.
Звоните нам сегодня и получите бесплатную консультацию!
Мы сделаем ваш дом уютным, уютным и экономичным!

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA