Přejít k hlavnímu obsahu

Sex, ovulace, početí…spousta žen ví o své plodnosti pramálo

Sex, ovulace, početí…spousta žen ví o své plodnosti pramálo - Těhotenství.cz

Co je potřeba, aby žena otěhotněla? I když se odpověď může zdát zřejmá, výzkum univerzity Yale dokazuje, že mnoho žen nemá základní informace o důležitých aspektech vlastní plodnosti. Na otázky ohledně otěhotnění a reprodukčního zdraví, znala většina žen jen základní odpovědi.

Výzkum byl zveřejněn v časopise Fertility a sterilita: vědci se dotazovali 1000 žen ve věku od 18 do 40 let na znalosti ohledně těhotenství, rozmnožování a sexu.

A výsledky byly znepokojující: více než čtvrtina žen nevěděla, že věci, jako je kouření, ovulace, sexuálně přenosné infekce, nepravidelný menstruační cyklus nebo obezita, mohou ovlivnit jejich schopnost otěhotnění. Největší míra neznalosti byla mezi mladými ženami o své vlastní biologii, především o základních informacích jako: co znamená ovulace, jaké jsou její příznaky, má ovulace nějaký vliv na plodnost apod.

Mnoho žen má také mylné představy o způsobech, jak zvýšit své šance na otěhotnění. Až polovina žen si myslí, že mít sex častěji než jednou denně zvyšuje šance na početí – to je ale mylná představa. Pro páry, které se snaží otěhotnět se pohlavní styk stává rutinní, přitom nejlepší způsob, jak zvýšit své šance na otěhotnění je mít pohlavní styk jednou denně v období ovulace.

Výzkum uvádí, že zvláštní sexuální pozice nebo zvedání pánve po pohlavním styku pro větší pravděpodobnost otěhotnění je mýtus. Věří mu ale až jedna třetina dotázaných.

Má být pohlavní styk před nebo po ovulaci? Pouze 10 procent dotázaných žen vědělo, že k pohlavnímu styku by mělo dojít před ovulací - ne po ní.

Ženám pomáhají sledovat ovulaci domácí ovulační testy. V momentě, kdy je test pozitivní může mít ovulace zpoždění 12 až 24 hodin, spermie mohou zůstat v těle ženy 3 – 5 dnů, takže pokud dojde ke styku před uvolněním vajíčka, může následně dojít k početí.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.