Přejít k hlavnímu obsahu

Máte v těhotenství závratě?

závratě v těhotenství

Lékaři nepočítají těhotenství od početí, nýbrž od prvního dne poslední periody. Ačkoli tedy žena ví, do jakých dnů v kalendářním roce spadá její 1. týden těhotenství, v té době ještě nečeká miminko. I kdyby byl první týden gravidity definován jako 1. týden po otěhotnění, stále nelze chápat jiný stav jako příčinu závratí. Když se objeví závratě, točí se s vámi celý svět, nicméně občasná lehká závrať by vám neměla příliš uškodit. Pokud však máte pocit, že se závrať dostavuje často, nebo že její intenzita již překročila rozumnou mez, obraťte se na svého lékaře.

Skutečné těhotenství totiž začíná 8 až 10 dní po početí procesem zvaným nidace, kdy se blastocysta zanořuje do děložní sliznice. Do té doby zhruba každé druhé vajíčko zaniká pro poruchu implantace či vývoje blastocysty. Teprve po úspěšné nidaci mateřský organismus spouští produkci lidského choriového ganadotropinu (hCG). Tento hormon zastává klíčovou úlohu ve většině příznaků charakteristických pro rané těhotenství. V této době, čili zhruba po 4. týdnu těhotenství, si je žena zpravidla již vědoma své gravidity.

Jaké faktory stojí za vznikem závratí?

Hypoglykémie

Celé období těhotenství charakterizuje potřeba lehce zvýšeného energetického příjmu. Navíc, pokud se žena stravuje s velkými rozestupy mezi jednotlivými jídly, dojde k poklesu hladiny krevního cukru, což je rizikový faktor vzniku závratí.

Nastávající maminka by si proto měla zajistit nejen adekvátní příjem kalorií, nýbrž také upravit svůj stravovací režim do podoby malých, ovšem častých jídel. Touto strategií lze zamezit propadům glykémie, stejně jako redukovat pocit hladu.

Hypotenze

Těhotenské hormony, včetně hCG, podporují uvolňování krevních cév, což vede k poklesu krevního tlaku. Při takovém stavu může žena pociťovat mdloby.

Náhlý pokles krevního tlaku mimo jiné představuje přirozenou reakci na strach. Na počátku těhotenství, kdy dochází k řadě lékařských vyšetření, nebývá o tuto emoci nouze. Takzvanou vazovagální (neurokardiogenní) synkopu prožijí zejména nastávající maminky s fobií z jehel či krve.

Ranní nevolnost

V některých případech se závratěmi souvisí nevolnost, vycházející z tzv. ranní nevolnosti. Navíc těžký průběh těhotenské nevolnosti může doprovázet opakované, případně i „obloukovité“ zvracení, které v dlouhodobém horizontu vede k dehydrataci a malnutrici, což může ještě posílit pocit na omdlení.
Metodou první pomoci je tedy dostatečná rehydratace.

Pro zajištění optimálního přísunu tekutin se ukázala voda jako velmi účinná. V menších dávkách káva a čaj nemusí působit jako diuretikum. Další strategie pro úlevu od dehydratace, nevolnosti a zvracení by žena měla konzultovat s lékařem. 

Rychlá změna polohy těla

Nezávisle na konkrétním rizikovém faktoru, nastávající maminky mohou zaznamenat zhoršení stavu při rychlém vstávání, zejména po probuzení.

Měňte proto polohu postupně a usnadněte si zvedání těla stabilním předmětem, jehož se lze bezpečně držet.

Vyhněte se příliš dlouhému setrvání v určité pozici, ať už jde o sezení, nebo stání. Pro zamezení posturální hypotenze prokládejte například práci na počítači pauzami na chůzi a protažení těla.

Sideropenická anémie (anémie z nedostatku železa)

Předpokladem pro rozvoj tohoto typu chudokrevnosti je deficit železa v organismu, související mimo jiné se závratěmi, únavou a celkovou slabostí.

S obdobím těhotenství se pojí zvýšená potřeba železa a jiných látek. Stav může též způsobit zvýšený objem krve.

Jak závratím předcházet?

Kromě výše uvedených tipů je vhodné aplikovat preventivní opatření pro minimalizaci rizika pádu, eventuálně jiných zranění:

  • Vyhnout se extrémně vysokým teplotám (včetně nadměrně horkým koupelím)
  • Neřídit dopravní prostředky při pocitu slabosti nebo po střetnutí se s jakýmkoli spouštěčem závratí
  • V poloze sedu či lehu umístit hlavu mezi nohy, což podpoří průtok krve do mozku
  • Plavat výhradně pod dohledem

Vyžadují závratě v těhotenství lékařskou pomoc?

Nastávající maminka by měla navštívit odborníka ve zdravotnictví v případě přítomnosti alespoň jednoho z následujících stavů:

  • Silné či přetrvávající závratě
  • Často se opakující motání hlavy
  • Zrychlený pulz nebo intenzivní krvácení doprovázející točení hlavy
  • Zkušenost se ztrátou vědomí

O mírnější podobě závratí je vhodné informovat lékaře či porodní asistentku na pravidelných schůzkách. V těhotenské poradně by žena měla konzultovat i jiné těhotenské příznaky, jež právě prožívá. V kompetenci odborníka je včasná diagnostika potenciálních komplikací a stanovení doporučení pro úlevu od symptomů těhotenství. Navíc mdloby nemusejí vždy souviset s graviditou. 

Navzdory přesvědčení řady nastávajících maminek, gravidita nepředstavuje příčinu závratí během 1. týdne těhotenství. Rané těhotenské příznaky se objevují nejdříve ve 4. týdnu, kdy dojde k vynechání menstruace a možnosti získání pozitivního výsledku na těhotenském testu.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA