CTG vyšetření - Kardiotokograf | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

CTG vyšetření - Kardiotokograf

CTG vyšetření - Kardiotokograf - Těhotenství.cz

CTG kardiotokografinfo-icon - jedná se o monitorování srdeční frekvenceinfo-icon plodu a zároveň děložních stahů (viz obrázek). Účinně a spolehlivě odhalí nitroděložní tíseň při nedostatku kys­líku. Také zjistí poruchu děložní činnosti, ať už ve smyslu předčasných kon­trakcí (tedy ještě v těhotenstvíinfo-icon), nebo nedostatečné síle stahů při již běžícím porodu.

Kardiografie se provádí hlavně před porodem a v jeho průběhu. Lékař si ale může kardiotokograf  vyžádat kdykoliv ve 2. polovině gravidity, má-li podezření na změnu srdeční frekvence nebo předčasné stahy dělohy. Také se toto vyšetřeníinfo-icon může pro­vést, pokud ženainfo-icon měla nějaký úraz, pád nebo sama subjektivně pociťuje slabé pohyby ploduinfo-icon déle než jeden den.

Kardiotokograf - je nebolestivé a pro vás bezproblémové vyšetření. Snad jen jedna rada: vyšetření trvá déle než 20 minut a některým ženám se delší dobu špatně snáší poloha na zádech. Proto dobře zvažte, jakou polohu si pro toto vyšetření zvolíte. Není totiž nutné provádět ho jedině v poloze na zádech. Je však problematické během vyšetření tuto polohu měnit. Znehodnocuje se tím většinou záznam, tedy výsledek celého CTG vyšetřeníinfo-icon.
Těhotenství a porodinfo-icon
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Těhotenství.cz