Přejít k hlavnímu obsahu

Proč navštěvovat předporodní kurz

Předporodní-kurz-těhotenství.cz

Vstup do rodičovství je krásný, ale náročný: Žena se v těhotenství i po porodu potýká se změnami nálad a vyrovnává se s neustálými proměnami svého těla. Z partnerů se stávají rodiče a každý člen rodiny se musí připravit na změnu své dosavadní role i na nové povinnosti. Zvláště v posledních týdnech těhotenství myslí žena stále častěji na porod - jaký bude? Jak poznám, že už porod začal? Bude to hodně bolet? Co mám udělat, abych to zvládla? Co mě čeká v nemocnici? Jaké mám možnosti a jaká jsou vlastně má práva? Co si mám připravit do porodnice? Další otázky se týkají očekávaného miminka - budu moci kojit? Co když bude plakat? Jak se o něj postarat?

Budoucí maminky mají nespočet otázek, a proto se rozhodně vyplatí nejenom pročítat odbornou literaturu týkající se těhotenství a porodu, ale také navštěvovat předporodní kurz.

Kurz předporodní přípravy

V kurzu předporodní přípravy se sice nedozvíte, jak bude probíhat právě váš porod, ale můžete získat dostatek informací a praktických dovedností, aby byl jeho průběh co nejhladší a abyste si z něj odnesly co nejvíce pozitivních vzpomínek.

Podle výzkumů byly nejspokojenější s průběhem svého porodu ženy, které měly dostatek informací o svých možnostech - například o polohách v 1. a 2. době porodní a dalších způsobech úlevy při kontrakcích.

V kurzu můžete najít spřízněné duše i pro pozdější setkávání po porodu. Návštěva kurzu společně s partnerem vám může pomoci začít mluvit o tématech, kterým jste se dosud vyhýbali (např. pomoc, kterou od něj v průběhu porodu a po porodu očekáváte), a snížit riziko kritických situací ve vašem vztahu v období vstupu do rodičovství.

Užitečné jsou i informace o kojení a péči o miminko a nácvik poloh pro porod společně s relaxací.

Nakonec, podle různých studií rodí připravené rodičky snadněji a rychleji a díky kontaktu na nové kamarádky z kurzu, se kterými mohou sdílet své pocity, mají menší předpoklad poznat co je poporodní blues a deprese. Nemyslíte, že je to dost důvodů, proč se na svou velkou chvilku dobře připravit?

Majka Staňková - dula, laktační poradkyně, lektorka předporodní přípravy

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.