Přejít k hlavnímu obsahu

Také nadváha u otce může ovlivnit zdraví dítěte

neplodnost_nadvaha_muzi

Nejsou to jen maminky, které potřebují zůstat zdravé a se správnou hmotností pro plánované miminko. Také tatínci by si měli hlídat svoji váhu! Výzkumná studie z Austrálie naznačuje, že obezita u otců, může později zvyšovat riziko nadváhy i u dětí!

Až do nedávné doby byly výzkumy týkající se zdraví rodičů a jeho dopadu na plod zaměřeny především na matky. Nyní ale vědecká komunita začala zkoumat, jaký má dopad má strava otců a jejich nadváha na zdraví potomků - již v době početí.

Co odhalil výzkum?

Výzkum byl publikován v odborném magazínu FASEB Journal, světově nejvíce citovaném časopisu o biologii. Vědci z University of New South Wales v Sydney, při výzkumu použili dvě skupiny samců krys, z nichž každá měla k rozmnožování štíhlé samice. Jedna skupina samců měla normální, zdravou výživu, zatímco druhá skupina byla krmena stravou s vysokým obsahem tuku. Mláďata samců krmených tučnou stravou se narodila s genetickou predispozicí k obezitě.

Podobné výsledky z výzkumu - poprvé provedené na lidech - byly také zjištěny na universitě Duke v USA na začátku minulého roku. Po shromáždění informací od matky a otce a z DNA pupeční šňůry novorozenců, dospěli vědci k závěru, že obezita z otcovy strany může být spojena se zvýšeným rizikem vzniku obezity i u dětí.

Zdravá životospráva a správná hmotnost - větší šance na oplodnění

Když se ženy snaží otěhotnět, doporučuje se jim, aby dodržovaly zdravou životosprávu a správnou hmotnost. Tyto výzkumy ale ukazují, že rady ohledně dodržování vhodné váhy jsou stejně důležité i pro potenciální tatínky.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.