Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké pocity zažívají muži během těhotenství a po narození dítěte?

Jaké pocity zažívají muži během těhotenství a po narození dítěte? - Těhotenství.cz

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké pocity provázejí po narození dítěte samotné muže? Možná budete překvapené, ale období vašeho těhotenství a období po porodu znamená pro většinu můžu velkou životní výzvu. A některé pocity a prožitky s nimi dokážou pěkně zamávat. Pojďme společně na chvíli nahlédnout do mužské duše.

I muži mají své dny, obzvlášť po porodu

Mužské pocity po narození dítěte můžeme rozdělit na pozitivní a negativní. Co myslíte, jaký typ pocitu převládá u muže nejčastěji?

Hrdost a pýcha patří mezi nejčastější pocity, který muž po porodu má. Nálepka „jsem otec“ je pro něj velmi důležitá. Mnoho mužů po narození svého prvního dítěte pláče. Pociťují velkou euforii, radost, štěstí a dojetí.

Muži, kteří byli oporou své partnerce při porodu dítěte, mají vůči ní velký obdiv, díky kterému ji vidí v jiném světle. Je pro ně až neuvěřitelné, že právě jejich žena dokáže být při porodu tak silná.

Mezi obvyklé pocity patří i obrovská úleva, že jsou žena i dítě v pořádku a celé těhotenství zakončené bezproblémovým porodem proběhlo dobře. Muže často vyleká strach a bezmoc, kterou pociťují při křiku ženy.

Muži si často slibují, že budou těmi nejlepšími otci na světě.

Z čeho mají muži v průběhu těhotenství obavy?

Ovšem abychom nezůstávali jenom u těch příjemných pocitů, jsou i pocity, které tak příjemné nejsou.

Častou myšlenkou, která se mimochodem rodí v hlavě muže už v době těhotenství je, zda dokážou zabezpečit rodinu po dobu, kdy je žena na mateřské dovolené.

Mezi další časté pocity patří i strach, aby nepřišli o práci. Někteří muži – zvláště ti žárliví, pociťují právě žárlivost, protože na prvním místě už nejsou pouze oni, už je tam i čerstvě narozené dítě. „Jak to bude s výchovou?“, „Shodneme se ve výchově se ženou?“ a spoustu podobných otázek mají muži těsně po narození dítěte.

Častá je i obava, zda jej bude mít dítě stejně rádo jako matku. Muži se netají tím, že se bojí manipulovat s tak maličkým děťátkem. Proto ze začátku nechávají vše na partnerce. 

Takže, maminky, mějte s novopečenými tatínky ze začátku kapku trpělivosti. Ano, nebude to nejjednodušší, ale uvidíte, že vám tuto snahu brzy oplatí.

autor: Tehotenstvi.cz
kategorie: Tátové

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.