Přejít k hlavnímu obsahu

Stručný lexikon porodních poloh

porod

Každé ženě vyhovuje něco jiného, každá situace na porodním sále vyžaduje něco jiného, každý lékař preferuje něco jiného. Máte-li ale možnost volby, naslouchejte svému tělu. Jedině tak nebude porod “porod”.  

Na rozcestí  

Porod je nezapomenutelný okamžik v životě každé ženy. Je ale smutné, že pro značnou část z nich nejde o radostný zážitek, ale spíš překonané zlo, hotové peklo a černý puntík na zázraku zrození. Do velké míry se na tom podílí současné tendence, kdy se čím dál častěji a bez vážných důvodů přistupuje k císařskému řezu. Jsou země - především v západní Evropě, kde je tento chirurgický zákrok dokonce ve větším zastoupení než přirozený porod. A nic na tom nemění ani fakt, že se sekcí se pojí narušený vztah mezi matkou a dítětem a emoční nestabilita miminka. Na druhé straně za to může strach, předsudky, zvyšující se věk prvorodiček, chatrný zdravotní stav. Těch faktorů je mnoho. Otázkou zůstává, nemohl by-li lepší přístup k samotnému porodu a bohatší osvěta přispět ke změně.  

V době porodních bab nebyla jiná možnost než ta vertikální. Plně se využívalo síly gravitace a většina práce byla na nastávající mamince. Pak ale babky nahradili lékaři a na řadu přišly první vaginální operace a asistované porody. Muži oblékli bílé pláště a na přelomu 18. a 19. století se ženy přesunuly do polohy na záda. A tento trend trvá do dnešní doby. Posledních třicet jsou sice citelné tendence to změnit a vrátit se zpět k vertikální poloze, ale jde to velmi pomalu. Argumenty jsou poměrně silné. Jde především o roky ověřený způsob porod a hlavně dobrou přístupnost lékaře k rodidlům ženy. Je to ale dostatečný důvod pro to, aby žena prožívala bolest, byla odsouzená na utišující léky a nevzpomínala na porod v dobrém?  

Pět podob  

Každá žena preferuje jinou polohu, ne vždy je jí ale umožněno pozici změnit. Někdy tomu brání průběh porodu, jindy zdravotníci.  

Vleže na zádech  

Nabízí se označení, že jde o základní polohu. Ano, jde. Ale jen proto, že je nejčastější. Rozhodně není nejvhodnější a vychází vstříc především lékařům, kteří mají dobrý “rozhled”. Pro ženy je vcelku hodně náročná, zatěžují se svaly na břiše i na zádech, není možné účinně si ulevit od bolestí, tlak břicha plnou vahou dopadá na bedra a samo vypuzení trvá věky a je mnohem složitější než v jiných polohách.  

Vleže na boku  

Netradiční a neprávem opomíjená poloha k porodu. Strana, na které žena leží, se určuje podle polohy miminka tak, aby mělo dobrý vstup hlavičkou do pánve ženy. Její horní nohy se položí do speciální drážky nebo ji přidrží partner. Tak se i v pozici na boku udělá v místě rodidel dostatek prostoru pro vypuzení dítěte. Nepomáhá sice gravitace, ale žena dokáže vyvinout větší tlak než na zádech a navíc se předchází zranění nebo zhoršení hemoroidů.  

V polosedu  

Základem je, aby žena byla rodidly nasměrovaná kolmo k zemi. Čím více se na lůžku s dolními končetinami přitisknutými k hrudníku nebo připoutanými do správné polohy přiblíží této rovině, tím více pracuje gravitace a porod bude snazší.  

S porodní stoličkou  

Se zdravotními pomůckami se roztrhl pytel a na porodním sále je to hodně znát. Stolička patří k povinné výbavě a mnoho žen ji využívá. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak “přizvat” k porodu gravitaci a naplno využít její síly. Bohužel má tato metoda své limity a při dlouhém a špatně postupujícím porodu nemusí plnit svůj účel. Při sezení po čase rodidla otečou a zvyšuje se riziko poranění při průchodu dítěte.  

Ve dřepu  

V této poloze mívá porod skutečně spád a dítě je venku během chvílky. Na druhou stranu může žena zažít poměrně silný tlak na rodidla. Těžko říct, jestli je lepší pozice čelem k partnerovi nebo zdravotníkovi nebo zády, kdy se o ně může opřít a ještě více zatlačit. Každé vyhovuje něco jiného. Bohužel zde platí to samé co u porodní stoličky a ve dřepu není v konečné fázi porodu dobré setrvat příliš dlouho.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Porod

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA