Přejít k hlavnímu obsahu

Poloha při porodu musí být především pohodlná

Porod

Představte si porod. Žena leží na zádech, plní doporučení lékařů a zbytečně se trápí. Jen málokterá ví, že si může sama zvolit, v jaké poloze se cítí komfortně. Pohodlí na porodním sále je totiž klíčové pro bezproblémový průběh.

Ideál? Jak pro koho 

Poloha vleže, která je v nemocnicích dlouhodobě protežovaná a jen málokdo proti ní protestuje, je z hlediska porodních dul nepraktická. Ale jen pro ženu a dítě, lékaři si ji nemohou vynachválit. Dá se to pochopit. Mají tělo ženy přímo před sebou a celá situace je pro ně maximálně přehledná. Nemusí se nikam “dobývat” ani hledat skrytá zákoutí jako při polohách na všech čtyřech nebo v podřepu. Sami lékaři se dobrovolné volbě polohy u rodiček snaží zabránit, je to pro ně zbytečná komplikace. Na druhou stranu je třeba vzít v potaz i celou řadu zdravotních rizik, která tato poloha vleže odhaluje. Pokud probíhá porod bez komplikací a neohrožuje matku ani dítě, nemá pozice na zádech opodstatnění. K miminku se totiž dostává o poznání méně kyslíku, žena se snáz zadýchá, mnohem intenzivněji vnímá bolest a nemůže přirozenými pohyby těla napomáhat při cestě miminka ven. Dítě se rodí “do kopce” a porod se dle statistik prodlužuje. Největší překážku ale představuje nemožnost rodičky prohnout kostrč. Běžně se tímto pohybem uvolňuje cesta pro průchod hlavičky, ale při poloze vleže se prostor zmenšuje zhruba o třetinu. To může vést k mnoha problémům a v krajním případě k akutní sekci. 

Žena má sice možnost volby, ale názor lékaře, který má četné zkušenosti a dokáže odhalit rizika nebo obtíže, by měla respektovat. Pokud on navrhne polohu vleže, je na místě diskuze, co za tím stojí. 

Nenaplněné fantazie 

Podle mnoha odborníků je ideální následující postup, kdy se využívá kouzla gravitace. Vše začíná už v první době porodní, kdy se žena teprve otevírá. V tu chvíli jsou pro ženu nejpřirozenější polohy v předklonu nebo na všech čtyřech, kdy si přenesením váhy na ruce mohou mírně ulevit. Opírají se dlaněmi nebo lokty o postel nebo zeď a soustředí se na první fázi porodu. Pokud to kontrakce ženě dovolí, měla by odpočívat a do poslední chvíle nabírat síly. Ideálně na boku s polštářem mezi koleny, aby se oblast pánve mohla dostatečně uvolnit a rozevřít. 

Závěrečnou část porodu, kdy dítě prostupuje porodními cestami, prožívá každá žena jinak a s různou intenzitou. V drtivé většině případů ale volí ženy vertikální polohu, kdy síla gravitace pomáhá vypudit dítě ven. Pohodlný je klasický podřep nebo pozice s pomocí porodní stoličky. Pro ty, které mají na sále přítomného partnera, se nabízí ještě jedna možnost. Stačí, aby se žena na svého muže zavěsila jako při pomalém tanci a ruce sepnula za jeho krkem. 

Samotný závěr porodu je ale lepší neuspěchat. Radost z “rychlé akce” by znepříjemnilo zranění v místě hráze, ta totiž nápor nemusí vydržet a při vyklouznutí dítě často praskne. Jakmile se venku objeví vršek hlavičky, měla by žena v rámci bezpečnosti zaujmout komfortní polohu na čtyřech nebo na boku. 

Porod na míru 

Tipů, jak si během porodu ulevit, jakou polohu zvolit nebo jak utlumit bolest bez medikamentů, je celá řada. Poradí nejen zdravotníci přímo v porodnici a gynekolog, ale i speciální duly a lektorky na předporodních kurzech. Mnoho žen čerpá z internetu. Vždy si ale informace ověřte na specializovaném místě, kde je seznámíte se svou anamnézou, prozradíte svoje preference a přání a zbaví vás strachu. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.