Přejít k hlavnímu obsahu

12 způsobů, jak zmírnit porodní bolesti

Porodni-bolesti-tehotenstvi.cz

Jak na porod bez bolesti? Nepříjemné pocity se bohužel pojí s porodem tak neodmyslitelně, jako miminko s pláčem. Nastávající maminky se přirozeně obávají porodu a fyzického nepohodlí, které s sebou příchod nového života na svět nese. 

Přitom dnešní medicína poskytuje širokou paletu možností, jak si ulevit v závěru těhotenství od porodních bolestí bez léků. Objevte 12 přirozených způsobů pro zpříjemnění každé doby porodní.

1. Psychická příprava na porod 

Psychickou přípravou na porod se zabývá se již celá řada metod. Mezi ty nejznámější patří: 

  • Dick-Readova metoda

tato metoda spočívá v přesvědčení, že síla porodních bolestí závisí na způsobů jejich vnímání. Úzkost rodičky vede k aktivaci synaptického nervového systému, jenž způsobuje napětí na dolním děložním segmentu. Nastává ischemie a v důsledku toho bolest. Metoda usiluje o narušení kruhu úzkosti a napětí předem nacvičenými technikami svalové reakce. V jednotlivých fázích porodu se aplikují tři typy dýchání. Ke zmírňování obav při porodu přispívá vlídné prostředí porodnice se vstřícným personálem. 

Její tvůrce, leningradský psychiatr Velvovskij, kladl důraz na povrchní dýchaní, které dává možnost využít tzv. neuromuskulární výchovu (relaxační techniky). Osvojení si určitých postupů vede k převzetí kontroly nad porodem mozkovou kůrou. 

  • Psychoprofylaxe

Hlavní pilíř této metody představuje hypnóza. Předporodní příprava sestává z šesti besed mezi 36. týdnem těhotenství a 38. týdnem těhotenství. Kromě získání informací o porodu se zde trénuje těhotenské cvičení proti porodním bolestem a techniky dýchání během kontrakcí

K psychické pohodě na sále často přispěje už jen to, když hodíte okolí za hlavu. Obavy typu „jak vypadám“ nebo „abych něco nezašpinila“ znepříjemňují nejen bolesti, ale i samotný průběh porodu. Pro jednou se nesoustřeďte na dodržování etikety, nýbrž na dýchání a miminko

V kombinaci s oblíbenou hudbou při čekání na přijetí „na sál“ porodíte ve větším klidu a více zrelaxovaná a připravená na porod. 

2. Sezení na míči 

Nemusíte ani provádět cviky. Už jen pohodlné sezení, případně mírné pohupování, na nafukovacím balonu obvykle poskytne znatelnou úlevu od bolestí zad. Na míč se pohodlně usaďte, přidržujte se postele a nohama zůstávejte na zemi. Dále se řiďte pokyny zdravotníků. 

3. Alternativní porodní polohy 

Mezi nejpřirozenější polohy při porodu patří vertikální poloha ve stoje, vkleče, vsedě a v podřepu. 

Evropská medicína přitom preferuje horizontální porodní pozici, která přináší výhody v podobě prevence, popřípadě snadného ošetření, porodních poranění. Na druhou stranu se vyznačuje prodlouženou 2. dobou porodní (vypuzovací). Porod tímto způsobem rodičky charakterizují jako vyčerpávající a bolestivý. 

Některým maminkám údajně od bolesti břicha pomohla tzv. poloha v klubíčku. Spočívá v usazení se na postel, kdy s maximálně předkloněnou hlavou ohnete záda do klubíčka. Pozice mamince umožňuje plně se zaměřit na „střed svého těla“ a postup plodu.  

Rodička si obvykle přirozeně volí nejpříjemnější polohu. 

4. Chůze 

U některých rodiček funguje pohyb jako lék na nervozitu i bolest. Je však třeba dbát zvýšené opatrnosti i pokynů personálu.  

5. Audioanalgezie: když zvuk mění mozek 

Pomocí automaticky generovaného šumu dochází k přeorganizování aktivity v mozkové kůře, a tím k potlačení pocitu bolesti. Jestliže porodnice nedisponuje potřebným zařízením, alternativou se stává oblíbená relaxační hudba rodičky. 

6. Hydroanalgezie: voda tlumící bolesti 

Hydroanalgezie využívá znalostí o relaxačním efektu vody na lidské tělo. Z nadlehčovaného těla se „vyplavuje“ bolest, napětí a veškerá nervozita. Při tomto stavu se porodní cesty otevírají rychleji a snadněji. 

Na porodním sále se uplatňují základní metody hydroanalgezie: 

  • Relaxační koupel 
  • Intradermální injekce sterilní vodou (obstřiky) 
  • Porod do vody 

7. Akupresura a akupunktura  

Tyto léčebné metody tradiční čínské medicíny při porodu staví na sekreci hormonů endorfinů a opiátů enkefalinů v organismu. Proces má přímý efekt na přenos bolesti. Některé průzkumy prokázaly analgetickou účinnost až u 25 procent rodících žen. 

V České republice se aplikace těchto nefarmakologických metod analgezie (prozatím) příliš nerozšířila. Primární překážku představuje nemožnost proplacení pojišťovnou a absence odborných vědomostí.  

8. Hypnóza při porodu 

Hypnóza kombinuje silnou distrakci a sugesci, kdy je smyslem přenést pozornost budoucí maminky z bolesti na jiný, příjemnější zážitek. Jde o časově náročnou metodu, jejíž úspěch předpokládá bohaté zkušenosti a znalosti hypnotizéra, stejně jako dostatečnou senzitivitu klientky.  

9. Vizualizace porodu 

Řízenou imaginací se rodička pokouší vyvolat pozitivní pocity a zmírnit stres. Terapeutický postup může nabývat různorodých podob. K typickým vizualizacím se řadí představa pytle přeplněného stahy. Zdrojem uvolnění je v tomto případě vědomí, že každá kontrakce zmenší „pytel trápení“. 

10. Aromaterapie při porodu 

Aromaterapie představuje druh alternativní medicíny založené na vlastnostech éterických olejů z rostlinných extraktů. Tajemství efektu vonných látek a směsí spočívá v přenosu přes čichový orgán na mozková centra, jež ovlivňují náladu, zdraví a kognitivní funkce. 

V porodnici se aplikuje prostřednictvím masáže a inhalace za účelem psychického i fyzického uvolnění. V ČR se tato forma ošetřování rodičkám již stala obvyklou praxí.  

11. Homeopatie při porodu 

Považována obecně za pseudovědu, nastávajícím maminkám pomáhá k dosažení psychické rovnováhy, při níž žena dovede snáze pracovat s kontrakcemi. Pozitivního účinku lze však dosáhnout zpravidla pouze za přítomnosti zkušeného homeopata.  

Různé typy homeopatik údajně pomáhají při císařském řezu, zkrácení první doby porodní, snižování porodních bolestí, stejně jako třeba strachu z porodu. 

12. Elektroanalgezie: brnící kůže obrní před bolestí 

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) využívá proměnných elektrických stimulů na kůži po stranách páteře, horní bederní a dolní hrudní části. Proud nepřesahuje 40 mA. Metoda fyzioterapie nalézá upotřebení primárně při porodní bolesti v křížové oblasti. TENS dosahuje účinnosti 20 procent po čtyřiceti minutách. 

Jakou metodu tedy vybrat?

Porod má občas hořké kořínky, ale sladké plody. Chytré hlavy naštěstí vymyslely řadu "úlevových" prostředků, které rodící žena může využít a snížit tak porodní bolesti. Vybranou metodu však nezapomeňte konzultovat s porodníkem pro ověření dostupnosti ve vaší porodnici a vhodnosti aplikování právě u vás.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA