Přejít k hlavnímu obsahu

Nepřehánějte to se sportem, všeho s mírou

Fotbal

Rodiče mívají o kariéře nebo koníčcích dítěte většinou jasno už dávno před porodem. Mají zřetelnou představu o tom, jak to všechno bude probíhat. Sport, sport a zase jenom sport. Je to tak ale správně nebo může přemíra pohybu uškodit? 
 

Decentně! 

Pravidelný pohyb a častý pobyt venku je pro děti nezbytný. Souvisí se správným mentálním i fyzickým vývojem, s posílenou psychikou, odolným imunitním systémem a lepším zvládáním stresových situací. Rozdíl mezi dětmi, které tráví většinu času doma mezi čtyřmi stěnami a baví se především u počítače, a těmi, co jsou rády venku a pohyb je pro ně přirozený, je znatelný. Je mnohem snazší věnovat se sportu, když má k němu vztah celá rodina. Dobré je i to, má-li dítě plnou podporu, psychickou i finanční, od rodičů. Pokud se ale z pohybu stane posedlost a každodenní výdej energie nedožene ani “půlka prasete” k večeři, je něco špatně. Bují živná půda pro zdravotní komplikace. Ty se bohužel mohou projevit až se značným zpožděním a na rychlé řešení už bude příliš pozdě. 

Sportu zdar! 

V České republice je sport vcelku oblíbený, spousta dětí chodí do zájmových kroužků, kde má pohybu dostatek. Bohužel se pandemie podepsala na vyžití dětí hodně negativně a mnoho z nich se ke koníčkům už znovu nevrátilo. Někde za to může nedostatek peněz, jinde ztracená vůle. Nezáleží na tom, jestli je sport fyzicky náročný nebo jde jen o protažení těla nebo procítění mysli, prim hraje pravidelnost. Mezi ty nejpopulárnější patří tato pětice: 

  • Hokej a fotbal 

    • O těchto sportech se nepochybuje, hokej vítězí ve městech, na vesnicích spíš fotbal. Oba jsou poměrně náročné na fyzičku a hrají se celoročně - několik měsíců zápasy, zbytek tréninky. Těší se nezměrné oblibě a pojí se s nimi i velké výdělky a zářná kariéra. Bohužel není o zranění nouze - zlomeniny, otřesy mozku, vyražené zuby, problémy s klouby
  • Florbal 

    • Sport, který se dlouho držel stranou, ale získal si své skalní fanoušky. Je o něco “citlivější” než výše zmíněné, ale energetický výdej je totožný. 
  • Tenis 

    • Především ženský tenis zažívá v posledních letech skvělou éru a můžeme se chlubit nevídanými výsledky. Za vše mluví tři české tenistky v první desítce světového žebříčku. Bez drilu v tomto sportu ale nikdy nepřijde úspěch, jsou to roky odpírání a dřiny a bolesti. Bohužel se mohou projevit zdravotní problémy s paží nebo ramenem kvůli přetěžování jedné nebo druhé ruky a problémy s klouby
  • Plavání 

    • Náročný sport, který stojí stranou, velké pozornosti se mu nedostává. Pro děti je uvolňující, odbourává stres, učí soustředěnosti. Po mnoha letech tréninků je dřina znát, široká ramena u chlapců i dívek se ale skryjí těžko
  • Cyklistika 

    • Jízda na kole, to je ohromný boom. Nejde jen o nebezpečné sjezdy, ale i klasickou cyklistiku, kdy hrajete spíš na kilometry než převýšení. Namáhané svaly, šlachy a klouby je ale třeba mít pod dohledem, aby nedošlo k jejich přetížení

Nepřepálit začátek 

Vyjma pěti nejoblíbenějších sportů se mezi dětmi ujala celá řada dalších - házená, běh, judo a bojové sporty, lukostřelba, golf, pole dance, jóga, gymnastika. Záleží na tom, co dítě baví. Pokud to dělá s chutí, podává mnohem lepší výkony. Na druhé straně ale stojí obavy z toho, jaká je únosná mez. Pochopitelně s věkem a dosavadními zkušenostmi dochází k rozšiřování možností. Jen těžko může dítě chodit pětkrát v týdnu na gymnastiku, když si do té doby lebedilo v mámině náruči a nohama se země dotýkalo jen zřídka. Rodič musí vést dítě k pohybu hned od začátku. 

Vše začíná plazením a lezením po čtyřech. Studie prokázaly, že děti, které si dávají s chůzí na čas a dlouho se plazí, umí jednat s rozmyslem a mnohem lépe vnímají svoje tělo. Je to logické. Chtějí mít totiž maximální jistotu, že něco umí a eliminují tak riziko pochybení. Po lezení následuje chůze, popobíhání, přeskoky, šplhání, dřepy, visy. Až když si je dítě jisté v kramflecích, může se pokusit o první akrobatické kousky v podobě kotrmelců, hvězd, stojek apod. Nezapomínejte ani na to, že gymnastická průprava je nezbytná pro každý sport. Máte pocit, že se děti na žíněnce jen přetahují za kimono? Velký omyl. Za vším stojí ohromná dřina a dlouhé roky tréninku, jak správně padat, jak zatínat tělo a pracovat se svaly, jak se chránit, jak se pouštět do pohybu, aniž by se vám podlomily nebo zamotaly nohy. 

Závěr je tedy jasný: Nechte dítě pozvolna si osvojovat všechny aspekty pohybu - od prvních přesunů po koberci až po kousky, ze kterých se tají dech. Sport si pak budou užívat s větší lehkostí a budou vnímavé vůči svému tělu. A to je prevence k nezaplacení, kterou mu nedopřeje ani ten nejlepší trenér. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA