Přejít k hlavnímu obsahu

Noční děsy ničí děti i rodiče

Noční můra

Křik, neutišitelný pláč, v očích strach, křeč v celém těle. Právě tak se budí mnohé děti několikrát za noc. A rodiče jsou bezradní. Noční děsy jsou opravdovou zkouškou pro celou rodinu. 
 

Můry a děsy 

Noční můry a noční děsy spolu souvisí, ale neznamenají to samé. Můry se objevují u dětí mezi pátým a šestým rokem a jsou výhradní otázkou REM spánku. Dítě většinou probudí až ke konci noci a drobek bez problémů převypráví celý sen. Svírají ho ale úzkosti a může mít zvýšený srdeční tep. Pokud jde o nárazový problém, není třeba se znepokojovat, souvisí to s přirozeným vývojem dítěte. Objevuje-li se noční můra jednou týdně, musí se to řešit s odborníkem. Dítě je totiž vystaveno traumatům a neumí se s nimi samo poprat. Noční děsy se přihlásí o slovo mnohem dřív, v non-REM spánku, přibližně dvě nebo tři hodiny od usnutí. Dítě sedí nebo stojí, je dezorientované, vzlyká a křičí. Má neadekvátní reakce, nepoznává rodiče, většinou je odhodlané odejít. Ráno si ale nic z toho nepamatuje a po zbytek noci upadá do velmi hlubokého spánku. 

Obě varianty jsou pro dítě nesmírně stresující a je třeba jim v maximální možné míře předcházet, aby se dítě mohlo spolehnout na klidný spánek. 

Dočasný problém 

Pavor nocturnus, jak se noční děsy nazývají latinsky, souvisí s průběžným dozráváním nervové soustavy. Pokud není dostatečně zralá, všechny vjemy během dne zpracovává jen částečně a v noci dělají neplechu. S přibývajícím věkem děsy většinou spontánně odezní. Ve chvíli, kdy je dítě adekvátně zpracovat fyzické, fyziologické, psychické a sociální podněty. Pokud úzkostné stavy přetrvají téměř do dospělosti, souvisí to s permanentním stresem a je třeba zaměřit se na prostředí, ve kterém dítě žije. 

Řešení na dlouhé lokte 

Nemá smysl nechat dítě trápit a zkoušet, aby se s nočními děsy vyrovnalo samo. S největší pravděpodobností by křik neustával a dítě by bylo v ještě větším šoku. Pokud by vyčerpáním usnulo, po chvíli by se obávaný stav vrátil, možná i silnější. Bez pomoci rodičů dítě děsy nepřekoná. 

 • Pravidelný spánkový režim 

  • V půl osmé v posteli každý den, bez výjimek. Jedině tak zakořeníte v dítěti jasný řád. Nejde jen o přísná pravidla, ale především vnitřní nastavení, která evokují klid a pocit, že se má na co spolehnout 
 • Bezpečí především 

  • Dítě je během nočních děsů velmi neklidné a neustále v pohybu. Zabezpečte dětský pokoj, aby nemohlo dojít ke zranění. Zaslepte zásuvky, zamkněte skříň, kolem postele dejte deku nebo polštář. 
 • Při světle 

  • Z dlouhodobého hlediska se ponechání světla v místnosti, kde dítě spí,  nedoporučuje, ale noční děsy některá zajetá pravidla mění. Dítě je v úplné tmě ještě více dezorientované, při tlumeném světle vidí alespoň obrysy a může po chvíli začít poznávat dobře známé místo
 • Za rohem 

  • Dítě musí vědět, že jsou rodiče poblíž. Že přijdou, když bude třeba. Stačí zavolat. Kdykoliv během noci jsou tu pro dítě a připravení ho utěšit a připomenout mu, že je vše v pořádku 
 • Stop televizi 

  • Televize může fungovat jako naučné médium, ale pouze při správné volbě pořadů a únosné míře za den. Pokud dítě sleduje reklamy nebo filmy pro dospělé, může to v něm probouzet zmatek, který se projeví právě v noci, kdy nemůže okamžitě reagovat, ale jen v rámci snění vstřebává všechny podněty, které mu proudí hlavou 
 • Pohádka je nutnost 

  • Vsaďte na pravidelnost a při každém usínání převyprávějte celou pohádku, aby dítě slyšelo dobrý konec. Nevadí, že už spí. Vnímá. A pokud utnete příběh v momentě, kdy vlk sežral Karkulku, noční děsy mají zelenou. 

V pohybu je síla 

Nezáleží na tom, jestli je dítě od přírody lenošivé nebo je to divoch, který chvíli neposedí. Jakmile dojde do věku, kdy se dokáže pár minut soustředit a napodobit vás, zkuste začlenit jógu pro děti. Je to nové, neokoukané a drobky to skvěle zabaví. Mimo to se protáhnou, pročistí si hlavu, na chvilku se odpoutají od televize, hraček a rutinních činností. Tím největším bonusem ale je, že pravidelným a řízeným pohybem lze předejít nočním děsům. Za zkoušku nic nedáte. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.