Přejít k hlavnímu obsahu

Mobil, socky a značkové oblečení

Sociální sítě

Rodičovství není jen o malých dětech a plenkách. Děti rostou a navazují vztahy, dostávají se do kolektivu a nechávají se jím ovlivňovat. A je jen na rodičích, aby jim ukázali správnou cestu a střízlivý přístup ke všem vymoženostem, které mít sice můžou, ale rozhodně nemusí. 

Klikání od rána do večera 

Generaci zpátky jsme měli o počítačích a mobilních telefon matnou představu. Všechny technické hračičky byly k mání jen pro vyvolené. Dnes je situace jiná a těžko soudit, jestli to byl obrat k lepšímu. Běžně je k vidění tříleté dítě, které obratně zachází s tabletem. O rok starší děti umí manipulovat s telefonem nebo se zorientovat v tajích počítače. To, co se dospělý musí učit, si děti osvojují zcela přirozeně a intuitivně. Pohled na to, je-li to ta správná cesta pro jejich zdravý vývoj a bezproblémovou socializaci, se různí. Pravda je taková, že technologie mohou být nápomocné, rozvíjí mnohé oblasti vnímání, podporuje logické myšlení, ale na druhou stranu se musí čas u techniky vyvažovat pohybem venku, čtením knih, trávením dnů s rodinou nebo kamarády. Dítě “zašité” u tabletu je tiché a nenáročné na hlídání, ale co mu takový způsob života dá? Nic, pokud je té moderny moc. Uzavře se do bubliny mimo realitu, život pro něj bude hra, ve které dostane další pokus, ztratí pojem o skutečném přátelství a vztahu k autoritám, vyostří se jeho negativní emoce a ty dobré otupí, bude apatické vůči nárokům a požadavkům, vytvoří se problém se socializací, nebude připravené na kritiku. Bude mít svůj vlastní svět. 

Druhá strana mince je ale stejně zajímavá a důležitá. Dnešní doba není příliš bezpečná a mnohé technologie děti chrání a umožňují rodičům sdílet polohu nebo program dětí. Vzájemně bychom měli být na příjmu, nepříjemnost číhá na každém rohu a je třeba o sobě vědět. Pokud rodiče nastaví hranice tak, aby dítě neprotestovalo, není čeho se bát. 

Chci být vidět! 

Před lety frčel Facebook, teď je na vrcholu Instagram a Tik Tok, zdárně všemu sekunduje nesmrtelná platforma Youtube. Nezáleží na tom, kde se Vaše dítě prezentuje, důležitá je forma. Nehleďte na to, že mnohé sítě mají věkové omezení, většina dětí to obchází a nikdo to nekontroluje. Sdílejte sociální prostředí na internetu s dětmi, po očku sledujte, co je baví, co vyhledávají. Nikdy ale nezasahujte pomocí příkazů a zákazů. Na internetu se lze velice dobře skrýt a zranitelné děti jsou častým cílem podvodníků a delikventů. Nehledě na to, že ve světě za monitorem je možné úplně vše. A děti, neumí-li rozeznat brak od reality a manipulace a prožívají nepříjemné období na domácí půdě, jsou velmi snadný cíl. Neodtrhávejte je od něčeho, co je pro jejich generaci typické. Ale pomozte jim vytvořit profil, který baví - plný zvířat, cestování, poznatků o přírodě nebo jiných zájmech. 

Cenovka není všechno 

Vyjma technologií a sociálních sítí se do popředí dostává i značkové oblečení. Pryč jsou trička s Minnie nebo Mimoni. Děti si v čím dál útlejším věku vynucují drahé kousky, které vidí u youtuberů, influencerů nebo zpěváků a modelek. Lidé z “vyšší třídy”, kteří na ně mrkají z časopisů a televizních reklam a videoklipů, jsou pro ně mentory a vzory. Musíte jim vysvětlit, že tričko za osm stovek je zbytečnost, že džíny s dírami jako po útoku rotvailera je před zimou neochrání. U chlapců je situace snazší, ale dívky občas překračují únosnou mez a chodí obnažené stejně jako celebrity v Hollywoodu. Opět je na rodičích, aby ukázali dětem zdravý přístup a zamezili ovlivňování nesmyslnými trendy. Najděte dětem jejich vlastní styl. Občas jim dopřejte výstřelek, ale podněcujte v nich přirozenou extroverzi a schopnost prosadit si své. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.